bugün

eledim eledim höllük eledim / aynalı beşikte canım bebek beledim diye sözleri devam eden anonim bir türküdür.
Bir halk türküsüdür.Bu türkü askere giden ama dönmeyen oğluna ağıt yakan annenin türküsü diye düşünülür hep.Oysa değildir.Köyün birinde daha körpecik bir kız koskoca bir adama verilir.adamın tabi ki daha önceden karıları ve çocukları vardır.Bu zavallı kız henüz daha doğurma yaşı olmadığından evin en küçük çocuğu olan bir oğlana bakar,büyütür onu.
Fakat sonradan yani yıllar sonra ikisi de büyümüşken gönülleri düşer birbirlerine...aradaki yaş farkına rağmen...sonrası malum , çocuk askere gider ve dönmez,bu ağıt yakılmış olur,türkünün devamı ise şöyledir:

bir güzel simaydı aklımı alan
aşkın ateşini yar yar gönlüme salan
kınamasın bizi ehl-i din olan
gitti de gelmedi yavrum buna ne çare...

Ehl-i din'in kınamasından korkulmasının sebebi yukardaki hikayedir.
Eledim Eledim

Eledim Eledim Hölük Eledim,
Aynalı Beşikte Canan Bebek Beledim.

Büyüttüm Besledim Asker Eyledim,
Gitti De Gelmedi Canan Buna Ne Çare,
Yandı Ciğerim De Canan Buna Ne Çare.

Bir Güzel Simâdır Aklımı Alan,
Aşkın Sevdasını Canan Sineme Saran.

Bizi Kınamasın Ehl-i Din Oğlan.
Gitti De Gelmedi Canan Buna Ne Çare,
Yandı Ciğerim De Canan Buna Ne Çare.
kan uykusu belgeselinin sonunda ekranda şehitlerin ismi geçerken fonda çalınan, zaten darmadağın olmuş bünyemizi iyice hüzünlere salıp ağlamamıza neden olan türkü.
Gitti De Gelmedi Canan Buna Ne Çare
(bkz: höllük)
(bkz: kınalı kuzular)
yabancı damat dizisinde de verilen bir şarkıdır. askerlerin arkasından söylenir.
şu ana kadar dinlediğim çeşitli sanatçılar *** içinde en güzelini mine koşan hanım efendinin okuduğu güzide türkü. bu asker türküsü mine koşan' dan mutlaka dinlenmeli.
bir erzurum türküsüdür. kaynak kişi muharrem akkuş,
derleyen ise yücel paşmakçı dır.
kan uykusunda dinlediğim de içimi burkan göz yaşlarımı zor tuttuğum acıklı bir erzurum yöresine ait türkü.

şehit türküsü olarak ta bilinir.
Çok güzel bir türküdür.
Eledim eledim öğnek eledim...
Gitti De Gelmedi Yavrum Buna Ne Çare.

Anadolu insanının büyüklüğünün, sabrının ve vakarının memleket sevgisinin dizlere yansıyışı. içten içe bir feryat ancak isyan yok.
bir anne için söylenecek en acı türküdür...
youtube da , yorumlayanları dinlediğinizde , göyaşlarınızı tutamadığınız bir türküdür.özellikle ercan ırmak'ın ney ile seslendirişi dokunaklıdır
bu sıralar oldukça içten; ölerek, inileyerek söylediğimiz ağıt olmuş türkü.

http://www.youtube.com/watch?v=-8VtvYe5BZA
kan uykusunun sonunda şehitlerimizin isminin ekrandan bu türkü eşliğinde kaydığını gördüğümden beri, ne zaman bir şehit haberi duysam aklımdan çıkmıyor, o şehitlerinin isimlerinin yanına yenilerinin eklendiğini görüp, kahroluyorum 15 yıldır terörün hala insanların canını yakmasına, bebekleri babasız, kadınları kocasız, anaları oğulsuz bırakmasına lanet ediyorum. ne yazık ki bu ülkede anneler hâlâ
"büyüttüm besledim asker eyledim
gitti de gelmedi canan buna ne çare" diye ağıtlar yakabiliyorlar, tam da ağıtlara yol açanlar kardeşimiz denilerek milletin meclisinde bağırlara basılırken.
aysul güntekin , yorumuyla.
http://youtube.com/watch?v=pzNuFFThvOM
her dinlediğimde bünyeyi fazlasıyla hüzünlendiren, bazı bazı kısa devre olmama bile yol açan bir halk türküsüdür.
sevdiğiniz insanlar askere gittiğinde dinlediğiniz vakit, içinize kor düşüren türküdür..
Güzel türküdür.
Anlatılacak türkü değildir lakin denemek gerek.

nasıl anlatsak ki?

Türkünün her sözcüğü söylenirken, sanki bin yıldan beri bu vatan için, bu millet için şehit olanların analarının hüzünün bir kısmı gelir yüreğinize saplanır. çıkartamazsınız da. kimi zaman dünyanın bu düzenine küferedersiniz bu yüzden. Tarihin savaşlardan en fazla acı çekmiş analarına sahip olan milletin çocuğu olarak. ama bilirsiniz ki savaş dünyanın gerçeği. anaların oğullarını alan ama yeni oğullarını da yaşatan. karmaşık duygular. Ananızı düşünürsünüz sonra şehit analarını, ayrım yapamazsınız bu yüzden.

Anlatılmaz.

kolay değil.

Anlamak içinse Türk olmak, birlik olmak, fedakar olmak, kardeş olmak gerek.

benzer bir türkü için

(bkz: ah oglum/#4660450)
volkan konak ta pek içli söylüyormuş an itibariyle bunu gördüm.
sallar adamı; sarsar ufaktan ufaktan...
dikkat şahan çıkabilir'de metin tok skeçlerinde enstrümantali kullanılan türküdür.
eruzurumlu türkücü aysun gültekin çok güzel söyler..
güncel Önemli Başlıklar