1. 1.
    kusura bakmayın da özeleştirinin içselleştirilmediği bir toplumda eleştiri hak diye görülmez. eleştiri yapanlar ya terörist, ya da vatan haini sıfatıyla yargılanır ve hapse düşer.

henüz aksi bir duruma şahit olmadım, yoksa istisnaları da çok olabilir.

"atatürk'ü, erdoğan'ı, hz. muhammed'i eleştiremezsiniz. memursanız amirinizi, evliyseniz eşinizin babasını eleştiremezsiniz. babanızı ya da annenizi eleştiremezsiniz. sokak serserilerini eleştiremezsiniz. otobüs ve minibüs şoförlerini eleştiremezsiniz. kuran ve nutuk'u eleştiremezsiniz. üniversitede ve lisede öğretmen ve hocalarınızı hiç eleştiremezsiniz. polisleri, askerleri, hakimleri, savcıları eleştiremezsiniz. türk ordusunu eleştiremezsiniz. milli ve dini değerleri eleştiremezsiniz. türkiye cumhuriyeti'ni eleştiremezsiniz.

bunları alt alta sıralarsam konuşacak tek kelime de bulamazsınız. bizimki gibi ülkelerde ya geleneğe boyun eğersiniz, ya da silinip gidersiniz. "
    3 ... ozgur demirtas in robotu
  2. 2.
    Eleştiri hak değildir. Eleştiride bulunmak, bir özgürlüktür. Tıpkı intiharın bir serbestlik olması ancak her dakika boynumuza ip dolamayışımız gibi.

Aradaki farkı bilmek gerek. Yoksa hakkımdır diye çok yanlış sularda yüzebilirsiniz ki bu da pek hoş durumlara yol açmaz.
    2 ... odysseus
  3. 3.
    özgür olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunun bir özgürlük olduğuna inanıyorsanız önden buyrun. eleştirilmesi riskli ögeleri tek tek eleştirin, birkaç yıl sonra yeniden yazışalım. sizin amiriniz, babanız, anneniz, öğretmeniniz, hocalarınız, patronunuz yok mu?

diliniz gereğinden fazla uzun olursa kısaldığı yerden keserler.
    ... ozgur demirtas in robotu
  4. 4.
    yapıcı bir şekilde olduğu sürece haktır. hatta üstteki yazarlardan birinin de dediği gibi özgürlüktür.
    ... hi im from trakya
  5. 5.
    ben size eleştiri yapmayın mı dedim? eleştiri iyidir veya kötüdür gibi bir iddiam yok.

yalnız iddianızın doğruluğundan eminseniz eğer ki bu bir özgürlükse sokak serserilerini, otobüs ve minibüs şoförlerini, patronunuzu, polisleri, askerleri, savcıları, hakimleri, annenizi, babanızı bir hata yaptıklarında eleştirin ve herkese haklılığınızı ispatlayın.

benim götüm yemez, ecelime susamadım. bizim milletin sağı solu belli olmaz.
  6. 6.
    Nasıl birine methiyeler duzerken hoşuna gidiyorsa , seviyeli bir eleştiridede oturup düşünmesi makbuldür.

Evet haktır efendim.
    ... kapitalist ramsey
  7. 7.
    eleştirinin hak ve özgürlük olduğuna inanmakla kalmayıp bunun faal olarak bulunduğunu düşünen yazarların gerçek hayatı:
    (bkz: işte ve evde notre dame kamburu kılıklı yazar)
  8. 8.
    eleştirmek insanlara hakaret etmek değildir. eleştirmek yanlışa düşen bir kişiyi üsluplu bir şekilde uyarmaktır. zaman zaman her insan eleştiriye maruz kalmıştır. önemli olan her şeyi ölçüsünde yapmaktır.
    ... autocadd0584
  9. 9.
    insanların doğruları birbirine göre farklılık gösterebilir. Çatışan bu görecelik eleştiriyi beraberinde getiriyor. Bu durumda eleştiri yapmak kişinin en doğal hakkı kıvamına geliyor.
    ... nikimde degil
  10. 10.
    anlayacağınız dille yanıt vereyim.

abd'de eleştirmek bireysel özgürlükken türkiye'de haddini bilmektir.

hakaret etmeden eleştirin de, bunu yaparken haddinizi bilmeyi de ihmal etmeyin.