1. 1.
  olaylara tek yönlü bakmamak , gerçekleri olduğu gibi körü körüne kabul etmemek , merak etmek , araştırmacı ruhlu olmak gibi özellikleri barındıran insanın düşünme biçimi.
  2 ... timebender
 2. 2.
  en başta gözlem gerektirdiği kabul edilebilir, barındırdığı eleştiri biçimini bir araya getirip, düşüncenin dışına taşabilir.bunu hayatın bir çok noktasında iyi yahut kötü giden işlerin bize olan mesafe ve samimiyetiyle orantılı olarak addedebiliriz, günümüzde daha çok olumsuzluk belirtmek amacıyla kullanılıyor olsada olumlu hali de konuya zaman zaman nükseder.
  1 ... abraxas
 3. 3.
  herhangi bir düşüncenin, olayın doğruluğunu veya yanlışlığını sorgulamadan benimsemeyen düşünme biçimidir. eleştirel düşünme, genelde herkesin düşündüğü gibi sadece var olan bilgilerin eleştirilip bunların yanlış yönlerinin ortaya koyulması olmayıp, elde edilen bilgilerden kesin net sonuçlar çıkarmak yerine, başka alternatif açıklamaların da olabileceğini de ifade eden düşünme biçimidir.
  ... lms1
 4. 4.
  eleştirel düşünme insanın kendi dünyasına ve bakış açısına göre olayları düşünüp tartması ve iyi kötü şeklinde değerlendirmesidir. eleştiriler tarafsız olmalı ve dikkate alınmalıdır. eleştiri sadece kötü nitelikleri belirtmemelidir.
  ... smhylmz
 5. 5.
  "neden?" sorusunun sorulmasıyla başladı.

  "herkes elmanın düştüğünü gördü ama bir tek newton sorguladı."
  ... angee
 6. 6.
  Ekşi sözlük'ün ve ardından sosyal medyanın ülkemize kattığıdır. Gerçi Sosyal medya eksriyetle mal dolu da ekşi sözlük'te hala sağlam tespit ve eleştiri yapan kişileri görebilirsiniz.

  ne yazık ki tolumda yaygınlaşamıyor bu yobaz ve adalet yoksunu kişiler yönetimde olduğu için. Sadece devlet için değil en dandirik yerin yöneticisinin bile eleştiriye tahammülü yoktur bu ülkede.
  ... trinitrotoluen
 7. 7.
  bazen altın değerindedir. ama çoğu zaman gerek yoktur. ayan beyan ortada herşey hâlâ.
  ... hurmaresal