bugün

konuşmaları pek bir sempatik olan insanlardır, elazığlılar...napıyosun'a 'napisin' derler...
gakkoşlar.

(bkz: ben)

istanbul'da doğdum kocaeli'de büyüdüm ama elazığlı olmayı severim.
(bkz: biri beni mi çağırdı)

bazıları tarafından kürt bilinen aslında öyle olmayan nam-ı diğer gakkoş.
zeki, çevik, ahlaklı insanlardır.

(bkz: hemşehri)
zeki, hassas, dessas.

(bkz: dersim isyanı)
delikanlısı da piçi de çok olan güruh.
anadolu'nun yiğit insanları. Akrabalarım. Gakkoşlar.
-yor eki yerine -yi eki kullanırlar.

örnek:

geliyorum - geliyim
yatıyorum - yatiyim
sıçıyorum - sıçiyim

bunlar geniş zaman kipi olan -(i)rim/rım ile karıştırılmamalıdır. onlar aynen istanbul ağzı'ndaki gibi söylenir.

ayrıca türkçe'nin oğuz lehçesi'ni türkiye'de belki de en duru biçimde kullanan kişilerdir. öz türkçe bazı sözcükler:

kedi - pisik
badem - payam
oğlak* - gıdik
sıpa - kurik

(bkz: daha gider bu)
(bkz: dıngıla fıstik)
Milliyetçiliğini damarlarına kadar yaşayan, halkına gakgo denilen, ölümüne vatan diye haykıran, il sinirlari icerisindeki vatandaşa verilen isim. Doğunun kalesi.

(bkz: elazığlıyık gakgom)
elazığda öğretmenlik yapan biri olarak söyleyebilirim ki milliyetçidirler. öyle sadece türkler falan da değil, türkeş ölünce bi hafta yas tutan zazalar var burada. yol tarif ederken bile lafın sonuna bu vatan bölünmez diye eklerler.
dün gece elazığ terminalinden çıktım. terminalde küçük bir büfe işleten sarkık bıyıklı abi 11 liralık hesaba 10 tl verirsen yeter dedi. teşekkür ettim tam. otobüse doğru hareketlenirken gözüme poğaça'lar çarptı, iki tane de poğaça alıyorum abi, ne kadar? diye sordum. abi sağolsun onlarda benden olsun, helal olsun dedi. çok sevindim, helallik istedim. gülümseyerek iyi yolculuklar dedi. o sarkık bıyıklı abi elazığ'da gördüğüm tipik gakkoş profilini yansıtan elazığlıydı.
"itaatsizgeda" nın kürt olmasından dolayı, görmediği milliyetçiliğiyle meşhurdur.
içinde bulundugum ve bulunmaktan gurur duydugum dogdugum ve yaşadıgım şehir ve bu sehrin insanı. her ne kadar aslen ankara olsa da elazizin suyunu içmişik haa.
kalifiye delilerin çıktığı bir memlekete mensup olanlara verilen ad.
Kültürsüz ve zihniyetsiz insanlardır çoğu. Yani toplum yapısı böyle ama iyi insanlarda vardir elbet.
6 aydır elazığda yaşamak zorunda kalan biri olarak haklarında söyleyebileceğim tek şey; yobaz, yobaz, yobaz. Aklınızın alamayacağı kadar hem de.
Malatyayı kıskanırlar, malatya turgut özal zamanında çokça gelişmiştir ve bu durumu hazmedemeyen elazığlılar hep malatyalılar ile düşman gibidir ama bu duruma malatyalılar pekte takmaz çünkü; malatya insanı çalışarak gösterir kendini elazığlılar ise malatya-elazığ maçlarında küfürlü laf yapıp kendilerini üstün zannetmektedirler.
Has elazığlı tek kaşlı olur.
güncel Önemli Başlıklar