1. 1.
  aşırısı deli eden, hayatı zorlaştıran temizlik biçimi. kapı kolunu tutsanız, hemen sabunlarsınız; elektrik düğmelerine dokunmak istemezsiniz, el yıkamadan saçlarınızı tarayamazsınız. anormal bir durum olduğunu bile bile vazgeçilmez.
  ... tepesersemi
 2. 2.
  küçükken annenizin zorla yıkattığı eller gelecek 30 yıl için yeterlidir. el yani bu, sürekli kirleniyor efendim, durduramıyoruz, el temizleyeme mi geldik hayata!
  ... mikserde yuzen balik
 3. 3.
  bu eylemin bir de umumi tuvaletlerde birbirine hijyen gösterişi yapanlar karşısında aldığı tepki vardır ki neşe doludur. örneğin tuvalet kalabalıksa önce pisuar, tuvalet vs sırası beklersiniz, bu esnada sizinle birlikte bekleyen başkaları da vardır. bir nevi ilk tanışmadır, kaynaşma sürecidir. sonra sıra gelir, adil bir dağılım olduğunu varsayıyoruz birkaç saniye arayla sizinle birlikte bekleyenlerle aynı zamanda işemeye başlar ve yaklaşık olarak aynı zamanda bitirirsiniz. (toplu işeme psikolojisi apayrı bir konu, geçiyoruz) işte bundan sonrası çok mühim; toparlanılır (salla, yerine koy, yerleştir, kapat) ve güruh musluk sırasına doğru yönelir. hayır, siz efendi gibi kapıya yönelirsiniz, bu arada aynadan da diğerlerini kesersiniz, arkanızdan pis pis bakmakta ve ayıplamaktadırlar. işte onlar böyle mutlu olurlar, birbirlerine avuç içlerini göstererek derinlemesine yıkarlar, her türlü bakteriye nüfuz eder, çıkışta da hijyen ve cinsel sağlık kitapçıklarını değiş tokuş ederler. sonra belki ailece barbekü partisi yaparlar. siz tabii çoktan koltuğunuza oturmuş bir eliniz mısırda bir eliniz sevgilinizde, seviyor seviliyor hayatın tadını çıkarıyor olursunuz. (sinema tuvaletiymiş demek ki)
  ... yamali pantolon
 4. 4.
  iki sefer gerçekleştirilmesi gereken uygulama. gün içerisinde cilt üzerinde bir yağ tabakası oluştuğundan ilk yıkama yağ tabakasının altındaki kir tabakasını ortaya çıkaracaktır. ikincisi kiri ortadan kaldıracaktır.

  (bkz: hijyen)
  (bkz: hygieia)
  ... kirke
 5. 5.
  el yıkamak
  ... jimmy tudeski
 6. 6.
  https://video.uludagsozluk.com/v/el-yıkamak-84718/

  sağlık alanında çalışıyorsanız başı çeken mecburiyetlerdendir el hijyeni.
  daha başarılı olamazdı video.*
  sabahın köründe girdiğim mikrobiyoloji derslerinde hoca daima bu videoyu izletirken az söylenmedim;*** yalnız sonra sonra zevk almaya başladım. şimdi de açıp kendim izliyorum iyi mi.

  -not: yaklaşık 6 dakika... zamanınız çok yoksa, kayıp olarak görüyorsanız izlemeyin arkadaşlar; çok ahım şahım değildir. veya 4.30'dan itibaren 40 sn kadar izlenebilir.
  1 ... azicikpesimistolmayaydimiyiydi
 7. 7.
  Avrupa'da el yıkama istatistiği.

  el yıkamak
  ... emre fosforoglu
 8. 8.
  Sık sık yaptığımdan dolayı cilt kuruluğundan başlayıp egzamaya kadar gitmiştir.
  ... sekerportakal
 9. 9.
  Hastalıklardan korur.
  ... selia
 10. 10.
  Ellerin yıkanması şu şekilde yapılmalıdır;
  Eller ılık su ıslatılır.
  Ele sıvı sabun alınarak 20 saniye köpürtülerek ovuştutulur. Ellerin üstü, parmak araları ve bileklerde yıkanır.
  Eller su altında durulanır.
  Kağıt havlu ile kurulanır.
  Ele bir miktar dezenfektan alınır ve oğuşturulur. Daha sonra su ile durulama yapılmaz.
  1 ... genchef