bugün

el ile yemek doğaldır, bunu doğallık dışı görenler ya doğu illerimizden birinde bir sofraya oturmamıştır, ya da oturmuş ama çorba içmiştir. zeytini elle almak tabi ki doğallık değil fakat tavuk yerken gereksiz adap gösterisine gerek olmadığı zamanlarda gayet doğal şekilde tavuk elle yenebilir.

düzenleme: bu girdi bu başlığa ikinci girdi olarak yazılmıştı; şu anda ilk girdi. garip değil mi?
(bkz: baslik basima kalmis)
(bkz: et balık kelle bunlar yenilir elle)
(bkz: hint kültürü/kültürsüzlüğü) * *
tek başına bir odaya kapatılarak yemege mahkum edilmesi gereken insandır.
40 tane çatal bıçak kaşık kullanarak yemek yemeyi medeniyet sanan, lahmacun bile yerken bıçak kullanmaya çalışan, bir parça tavuk budu yiyeceğim diye yarım saat uğraşıp kan ter içinde kalan zihniyete gülen insanlardır.
bazılarının sünnet olarak algıladığı davranış.
bu durumu doğallık saymayan zihniyete sormak gerekir mc donaLds ve burger king gibi yerler de patatesi nasıl yiyorlar?
bildiğim çatal yok oralar da.. ya da ben hayvanlık yapıp el ile yiyorum ama hiç çatal kullananı görmedim...
yerine göre değişiklik gösteren durumdur. bir misalle bağlamak gerekirse:
pizzanın bıcak kullanılarak kesilmesi ve yenmesi durumunda dumurluk durumlar ortaya cıkabilir. pizza tabağının tahta olması ve sizden önce belki binlerce kişinin o tabaktan pizza yediği için tabak aşınmıştır. bakkal tahtasına dönmüştür. sizde haliyle tahtanın bu acısına bir son vermek istersiniz ve dilimi tutar, bir seferde azınıza atarsınız.Ne pizza tabağı işkence çeker ne de siz.
yerine göre elle yeneceğini bilmeyen zihniyetin söylediği cümledir.
pikniğe gittiğinde çatal ve bıçakla kibarlık yapacağım diye çıkıntılık yapan zihniyetinde söylemidir bu söz.
bazı insanlarda * 'elle yemek yemek sünnettir,peygamberimizde böyle yerdi' derler ve kendilerini haklı çıkarırlar ..
e be andavalyon müsvettesi,e be beyni iki damla basmaz insanoğlu,peygamberimiz zamanında altınyıldız çatal-kaşık-bıçak takımı vardı da o mu elle yemeyi tercih ediyodu ..
-eskiden çatal-kaşık-bıçak mı vardı? diye cevap verip yemeğe devam eden zihniyetlerdir. * * *
insanlar elleriyle yediğinde daha çok haz duyarlarmış. bunun nedeni de parmakların ucunda da tat alma duyusunun bulunmasıymış. yorumsuz...
yalnız bu bir medeniyet ölçüsü değildir.
bu zihniyetin savunucuları mc donald's da,burger king'te patatesi eliyle yiyen ki$ilerdir..fakat ne hikmetse aynı ki$iler sofrada yemek yerken illaki catal bıcak isterler..suru psikolojisi böyle bir$ey olsa gerek..
nasil yani yemeği elle degil de burnumuzla mı? yiyelim.
ilk çağda çatal bıçak vardı da homosapiensler kullanmadı mı?
yahu el ile yemek yemek zaten doğal bişeydir yani bu başlığı açanında dedesi elle yiyordu benimde dedemde elle yiyordu...bunun nesi saçma ve garip ki !!! (bkz: laf olsun diye başlık açmak)
(bkz: çatal kaşıkla yemeyi medeniyet zanneden zihniyet)
'bu başlığı açan arkadaşın balığı nasıl yediğini merak ediyorum' dedirttiren başlıktır.
doğal olarak elle yenilen yiyecekler vardır.mesela hamburgeri, döneri, dürümü hep elle yeriz.ama artık balık bile çatal bıçakla yeniyor çünkü temizlenip geliyor önümüze.ayrıca elle yemek mikrobik açıdan çok da yararlı birşey değildir.çatal bıçakla yemek yemek hem sindirim açısından hem de hijyen açısından elle yemeğe göre daha iyidir.o yüzden ben yapmacık değilim elimle yerim diyip kendimizi kandırmak yerine, işin sağlık ve sıhhat yönülye ilgilenmeliyiz.yeme içmeyle doğallık yapaylık olmaz.
elle yemek yemek tabi ki belli ölçülerde normaldir. mesela ekmegi çatal bıçakla bölemezsiniz, pideyi de elle yemek zorundasınız vs.. ama sulu yemeklere bile bana bana yemek de elle yemek yeme kategorisine girdiginden elle yemek yemek akla hoş görüntüler getirmez. ayrıca dedenin yaptıgı her yanlişi o benim dedem deyip kendine eklemek de nasıl bir mantıktır anlayabilmiş degilim.
kendi ortamında öyle görmüş zihniyettir. saygı duyulması gerekir.
ayak ile yiyenden daha pratik bir zihniyettir. zira ayak ile yemek zor olurdu.
denemedim ama deneyenleri görmek güzelll.
çatal bıcakla yemek yemeğ marifet sanan zihniyetle aynı durumda olan zihniyet.
(bkz: zihniyet)
Kaşık , çatal , bıçak ile yemek yemeyi çağdaşlık sanan zihniyete bulaşıkları yıkatacak olan zihniyettir . Diş arasına kaçan kılçığı , yemek parçasını el ile çıkarmaktan çekinmeyen zihniyettir. Yemek üstüne geğirip " oh elhamdülillah - böğün de garnımız doydu " diyenlerdir . Sigara izmaritini yemek tabağının içinde söndürenlerdir . Kahvesini höpürdeterek içenlerdir . Eldeki yağı pantolon ve gömlek üzerinde susuz temizleyenlerdir.

Hijyenine dikkat ettiği ve başkalarını iğrendirmediği sürece kimsenin .ikinde olmaması gerekenlerin zihniyetidir .