1. 1.
    ermeni kökenlidir. ismailiyeci arap fatımiler'in veziri. mustali billah'ın vezidir.
    1.haçlı orduları antakya'yı kuşatınca, bu durumu fırsat bilip selçuklu türklerini arkadan vurup kudüs'e saldırmıştır. çünkü kudüs'ün selçuklu beyleri antakya'ya gürboğa'ya yardıma gitmişler, fatimiler de bunu fırsat bilip kudüs'e büyük bir ordu yollamıştır. daha sonra aşkelon'da, haçlılarla muhtemelen yaptığı gizli bir anlaşma ile sayıca üstün olan ordusunu haçlılara telef ettirmiş, kudüs'ün haçlı krallıklarının eline geçmesini sağlamıştır.
    haçlı orduları anadolu'da ilerlerdiğini duyunca büyük kutlamalar yapmıştır. 1. aleksios Komnenos'u, iznik'i almalarından dolayı kutlamıştır, işbirliği teklif etmiştir. bu işbirliği antakya kuşatmasında görülür. bizans'a olan işbirliği ve türkleri anadolu'dan çıkarma tekliflerini defalarca yapmıştır.

    haçlılar, kudüs'e yönelince, bu efdal "ama aramızda dostluk var, işbirliği var, türklere karşı beraber savaşacağız, türkleri yok edeceğiz yardımlaşacağız" der. ama haçlı orduları "ulan bugün kendi dinindeki insanlara ihanet eden, bize niye etmesin" diyerek siktir çeker ve üzerine yürür. işte aşkelon'da tam olarak ne olduğu bilinmiyor. fakat o kadar büyük bir ordunun yenilmesi, muhtemelen yine fatimi ihanetini gösterir.
    ... gelenek karsiti sekuler hero 2