bugün

ekşisözlük yazarının haddini aştığının kanıtıdır*. ne olursa olsun birilerinin kutsalına bu başlıktaki gibi hakaret edilemez. entrynin içeriğinde istediği kadar haklı olsun, bu bir şeyi değiştirmez*.

elçiye zeval olmaz buyrun eleştirin.

görsel

edit: içeriği okuduğunuzda yazarın amacının tanrının dikkatini çekmek olduğunu görürsünüz. fakat böyle olsa bile bunu yanlış bir şekilde yaptığı açıktır. kutsal kitap/değer üstüne boşalmayı saygısızlık kabul etmeyen zihniyet nasıl bir zihniyettir anlayamıyorum**. kimseye yok ateistmiş değilmiş diye saldırmıyoruz burada, saygısızlık yapmasın yeter. ayrıca da her hasta ruhlu gelip kutsalımıza hakaret ettiğinde dur bakıyım bunun altında ne var, ne demek istemiş diye düşünecek değiliz. istediğini söylesin, isterse yalanlasın dini, yoktur desin fakat bunu saygı çerçevesinde yapsın. zor olmasa gerek.
değerlere hakaret etmek suç,kötü vs vs..

ama söz konusu yazının tamamı okunduğunda marjinal olmaya çalışan genç havası görmedim ben,var bi şeyler.. duygulandım diyebilirim hatta okuduğumda.. gerçekten.. kendimden bir şeyler bulduğum için..

suçu sözlüğe mal edilemeyecek,entry'den bağımsız incelenmesini içimden geçirdiğim ''hatalı'' ekşisözlük başlığıdır.

bunu (entry i) yazan tanrıyı gerçekten çok seviyor olmalı.. islamda niyettir önemli olan,değil mi. (başlıktan değil söz konusu entry den)

düzeltme : gecenin bu saatinde marjinal yazacağıma anarşist yazdım,evet uyumalıyımç
herşey iyi hoş, belki birileri biyerlerde böyle bişey yaptı..
belki birileri biyerlerde üç beş kuranı üst üste koyup kendine step tahtası yapıyor..
amma velakin sana ne, bana ne, millete ne?
--spoiler--
ekşisözlük yazarının haddini aştığının kanıtıdır.
--spoiler--
aşıyorsa kendine aşıyor, kendi haddini aşıyor, seninkinden çalmıyor ya..
ha "yanacahsın köpek" diyorsan ve bu nedenle milletin yaptıklarına maydonoz oluyorsan o senin bok yemen olur çoğafedersin..
sen kimsin ki milletin inancı, imanı ve gideceği yer hakkında ahkam kesiyorsun??
bu seferde sen haddini aşıyorsun sanırım. buyur bu ucundan da sen yak o zaman; ben diğer ucu yaktım zaten..

"benden uzak allaha yakın" demesini bi türlü öğrenemiyorsun, anca yaprak dökümünün hayriye hanımı misali "benden uzak cehenneme direk" diyorsun..
seni uyarıyorum :
(bkz: yapma lütfen)
(bkz: git bi çay koy)
(bkz: sonra da bi güzel hüplet)

edit : offf be anam ya.. "bu benim görüşümdür" beğenmeyen başlığımdan sktrip gitsin tarzı tam 95 doğumlu yazar modeli laflar..
ahbap gidip uyumalısın..
(bkz: dikkat çekmek için yapılanlar)
başlık ve yazdıkları alakasız sanki başka başlıktan alınmış. isyan etmiş sadece. adamın Allah sevgisinden yoksun olduğunu sanmıyorum.
kuru bir hakarete benzemiyor bu. bence de değişik bir şeyler var. zıtlıklar çabuk dönüşebilir birbirine. ortada bir isyan var. şaşırtıcı şekilde imanı daha güçlü olan birinin isyan etmesi daha kolay olabilir. çok fazla düşündüğü ve bağlı olduğu için belki. ilgi çekme çabası bile olsa yazılanlar değişik. iyi ya da kötü diyemiyorum. değişik.
okudum yazdıklarını... acınacak bir durum...

doğrusu böyle şeyleri atatürk yapmadı, lenin yapmadı, mao yapmadı, churchill yapmadı... ama amerikan hamburgerleriyle büyüyen, şaşkınlığını da şu veya bu lidere yamamak isteyen günümüz gençleri akıllarından geçirebiliyor... hiçbir kutsal değer böylesine hakaret edilmeyi hak etmez ve tarihin hiçbir döneminde böyle bir sapkınlık görülmemiştir...

söylenecek söz yok; amerika daha onlarca 11 eylül'lü hak ediyor bence...
sen inanmayanların ya da baska dinden insanların düşüncelerine veya inancına hakaret eden bir kişiysen, kınama hakkın vardır..

ancak degilsen "bi bok deme otur yerine demokrasi demokrasi diyorsan demokratik olmayı öğren" derler...
ortada hakaret makaret yoktur. her şeyde sikinizi kullanmaya çalışırsanız böyle olur, göremezsiniz.
başlık kötü olmuş, adı daha doğru olan bi başlık açabilirdi.
evet isyan ediyor ama ne kadar sevdiğinide söylemeden edemiyor.
aslında pişman olucak söylediklerine belki. ama yalnızlığı bilmeyen bilemez bu duyguları ve yalnızlık insanın hiç istemediği şeylerin ağzından çıkmasına sebep olabiliyor.
bu dünyada daha 25 yaşında huzurevine kapatılmış gibi hissetmek o kadar acı verici bir şeyki.
bunu bilincinde en azından, bence bu arkadaş yaşlıları ,düşkünleri, kimsesizleri, yetimleri, öksüzleri herkesten iyi anlıyor ve herkesten çok seviyor.
tepkisi böylemi olmalıydı?hayır tabiki. ama insan bazen bu kadar ağır yükü kaldıramayabiliyor. dediğim gibi kötü durumlarda insanlar inanılmaz hatalar yapabiliyorlar. allah inancını sağlam kılsın bu durumda olan kişilerin.
(ben dahil)
yeterki hatalar olsun hatalar düzeltilebilir.
ama kişilik bozuksa vede içte riyakarlık varsa vay halimize.
allah affetsin.

edit: başlığın kesinlikle kabul edilemez olduğunu tekrar belirtmek isterim.
(bkz: ne kadar dayanırsan ateşe o kadar günah işle)
iğrenç bi durum bu. nasıl böyle kendinizi bilmezlar var ya. kafayı yemek üzereyim şuan çok fenalardayım :S .
Gerçekten değişik bir yazı olmuş ama yazar başlığın tam aksine kinini değil sevgisini kusmuş tanrı'ya. hırsızlığın yanlışlığını bile bile ama hapishanedeki babasıyla olmayı isteyerek çalmış bir insanın duygularını yansıtmış. Sevdiğiyle olabilmek için düşmanı olmaya bile göze almış bir yakarışı yansıtmış. Bir yandan "insan bu kadar haddini aşmamalı!" dedirtiyor başlıkta ama okudukça "bu kadar sevebilir mi insan hiç tanışmadığı bir şeyi?" diye sordurtuyor.

Eğer yazılanlar gerçekse, çok ciddi bir boşluğun içindedir yazar, Tanrı'ya ulaşa kadar bu boşluğu nelerle dolduracağı belli olmaz!

Eğer hayal ürünü ise yazılanlar, bambaşka bir hayal dünyasına sürüklenmiştir ve sevginin ne demek olduğunu biliyordur yazar.

Her iki durumda da yazar başlığa göre değil, entry'ye göre değerlendirilmelidir. Bazı kişilerin değerlendirmesinde değişme olmayacağı kesin ama inkar edilemez entry'yi okuduktan sonra yazarı yargılamanın daha zor olacağı...
söz konusu yazının tamamını okuyupta bahsi geçen şeref noksanı mahlukatın ateizm propagandası yaptığını anlamamak için kör olmak gerekir. Tanrı'yı sevdiğinden yapıyormuşmuş o zaman napolyon'da viyana'yı vebayı öldürmek için yaktı. Bu nasıl bir mantık? o zaman aynı lavuk annesine kızdı mı ne yapıyor merak ediyorum?

Tanrım seni oraya çağırdım buraya çağırdım gelmedin bla bla...

Tabi ya tanrı süper kahramandı sen he deyince gelecekti. Birde bu propagandayı yemiş ayağına destekleyenler var bizim sözlükte "işte aslında sevdiğinden yapıyor" diye, yok yaa. Yemezler yavrucum.

En çok dikkat çeken kısım ise özellikle kuran yazması. Neden diğer kutsal kitaplar değil de kuran? Batılıyız ya hani onların götünü yalamak farz onlara benzemek için.

Bunlar kendilerine medeni derledi dimi? çağdaştı bunlar ama biz yoobazdık. kimin ne mal olduğu ortaya çıkıyor böyle durumlarda.

Hazır değinmişken Burada demokrasiyi başkalarına veya onların değerlerine hakaret zanneden mahlukatların da olduğunu gördük. Ben şimdi o mahlukatların valideleri ile ilgili tek tek başlık açsam o zaman demokrasiye sığınabilirmiyim? Demokrasi kişilerin özgürlük hakkını tanır fakat belli sınırlar çerçevesinde. Her boku yemek demokrasi olsaydı o zaman adam öldüren lavukda demokratik hakkımı kullandım derdi a ateistcikler.

Aklıma gelmişken ekşi sözlük ateist yuvası diyince sonra ağlamasın kimse bir daha.
belli ki sorunlu bir arakadaş. gerçi hangimiz sorunlu değiliz ki... aslında bizim sorunlarımız ekşi yazarının sorunlarının yanında devede kulak. kaçımız tanrı'yı bulamadığımız için bu kadar içleniyoruz? onu bulamayışımıza bu kadar üzülüyoruz? yada onu arıyor muyuz?

Kuran'a boşalma kısmı büyük ihtimal palavra fakat olmamış... iyi niyetli gibi duran arkadaşa eksi kazandırır.

sonuç oalrak allah akıl fikir versin demek düşer bizede... allah yardımcısı olsun arkadaşın.
başlığı, yazılanların etik olup olmadığını herşeyi bir kenara koyalım. çaresi kalmamış, tükenmiş bir insan söz konusu. kim bilir ne yaşadı? bilmiyoruz. bu satırları yazdırcak kim bilir ne yaşadı? önemli olan öncelikle bu.

asla tasrip edilcek satırlar değil. evet. şey gibi düşünmek lazım. kiliseyi bombalayan insan. sinagog yakan biri. camiyi yıkan biri gibi düşünmek lazım. düşünsenize kiliseyi bombayalan birini ele alalım. hangi ruh haliyle bu eylemi gerçekleştiriyor? ne garezi var elin ibadethanesine mesela? o psikoloji gibi birşey bu.

satırları okurken tüylerim diken diken oldu. vay kafir nasıl böyle birşey yaptı demedim. tüylerimi ürperten bu değil. tüylerimi ürperten "nasıl bir insan bu hale gelebilir?" oldu. çok belliki bir tutunacak dal aramakta. belliki o inandığı tanrısından başka tutunacak dalı kalmamış. tek isteği bir yardım eli. birilerinin onu farketmesi. bir destek sadece.

her ne olursa olsun kesinlikle tekrarlıyorum. birilerinin kutsalına el uzatmak ahlaksızlıktır. aşırı islamcılar, muhafazakar hristiyanlar... bunlar günümüzün sorunu değil mi zaten? sorgulamak gereken insanları bu hale getiren olaylar. vaadedilenler. sorunlar. kullanılanlar...

satırlarda dikkatimi çeken önemli bir hususta intihar kısmı oldu. intihar kavramı yalnız kalanların, herşeyi yitirenlerin, çaresizlerin son çare olarak gördükleri bir olgudur. haberlerde hep görmüşsünüzdür o köprüye çıkanları. falancayı getirin bana yoksa atarım kendimi. iş bulun bana yoksa atarım kendimi diyenleri. farkedilmek. evet tek istekleri yaşama tutunabilcekleri bir dal. onları önemseyen birilerinin olduklarını bilme isteği. o satırları yazan arkadaş tanrısının (onun için belkide tek varlığını bilen) onu farketmesini sağlamak için yaptığı bir eylem bu. o eylemi yapması ne kadar hataysa, o eylemi yapmasını sağlayan faktörler, kişiler daha büyük bir hata. bunun bilincinde olmak gerekiyor.

sonuç olarak bakıldığında psikolojik bozuklukların yol açtığı tramvalar insan yaşamını ne kadar da olumsuz etkiliyor tekrar görüyoruz. hepimiz insanız ve birlikte yaşamaya birbirimize destek olmaya mecburuz. hor görmek, itmek, kakmak, onları dışlamak erdemsizliktir. ölüm olsun, yoksulluk olsun, zor durumda kalınabilcek her ne olursa olsun birbirimize destek olmak esastır. hepimiz insanız, hepimizin zor günleri olabilir bunu unutmayalım...
(bkz: kardeş yazar demişsin de bu mal çıktı)
(bkz: kutsal sikmek)
Tek basına birakilmamali, gidip cami avlusuna mazallah sicar falan anlatamaz sonra sozluge anlattığı gidip derdini cemaate.
Psikolojik destek almasını şiddetle tavsiye ettigim, yan sözlük komşusu şahıstir.
bizi ilgilendirmeyen durumdur. kişi neye saygı duyup neye duymayacağını bizden öğrenecek değil haliyle davranışlarını da kendisi belirler.
böyle hakaretlerle insanları birbirine düşman etmeyelim canım kardeşim. ben senin inançsızlığına saygı gösteriyorum, karşılığında sende benim inancıma saygı göster güzel güzel yaşayalım. yaşamak çok güzel, hayatın tadını çıkar canım kardeşim.
bak iki kez intihara teşebbüs etmişsin, allahtan yardım istemişsin etmiş ya kardeşim. daha ne yapsın. sana yıllarca islama küfür etmen için nefes bahşetmiş. mikserde bile yüzüyorsun daha ne istiyorsun. haaa allah seni okyanusa bile salsa sen gene ona küfredersin orası ayrı. bu internet ortamı senin gibilerin ateism propagandası yapmanı bile sağlıyor ona bari şükret.
ayrıca özlediğin tanrıya yakında kavuşacaksın meraklanma, bolbol hasbihal edersin artık.
hesap sorarsın gerekirse. ama bu dünyada ona küfretme canım kardeşim ölene kadar bari sabret.
adam yanlış yazmış ama güzel de yazmış. yardım eli uzatmak gerek gence. kinyas ve kayra romanının kinyasın yolu bölümünü okutmak lazım. sıradanlığın mutluluk olacağını hatırlatmak lazım. tutunamayanlıktan kurtulmanın yolunun budhadan geçmek olduğunu hissettirmek lazım. orta yolu bulmasına ön ayak olmak lazım. insanlar kötü, din saçma olabilir ama küçük de olsa hedefler koyması gerektiğini bu hedeflere ulaşırken elde edeceği hazzın onu bu dertlerden kurtaracığını anlamsını sağlamak lazım. marifetin tutunmamakda değil inadına tutunmakta olduğunu ikna etmek lazım.
(bkz: intihar etmek kolaydır yaşamaktan)
açık ve net bir şekilde "şerefsizlik"tir.
Yazar ile Tanrısı arasındaki durumdur. Birçoklarının bahsettiği gibi inananlara yapılmış bir saygısızlık yoktur ortada. Adam kendi Tanrısına sinirleniyor, yalvarıyor, isyan ediyor. Sen niye üstüne alınıyosun a toramanım?

(bkz: herkesin kendi tanrısı olması)
vay canına tanrım çeşit çeşit insan yaratıyorsun şu düşünce tarzına bak.