1. 1.
    Evet gece gece sosyalist teorisyenliğe soyunduk hadi hayırlısı. Size biraz sosyalizme karşı bakış açılarımı ve fikirlerimi anlatmak istiyorum. sonra köşeme çekilip uyuycam. Ve yarın kapitalist düzenin keyfini sürmeye gidicem. Belki kapitalist bir şirketin ürettiği ürünleri tüketir iken ah bu sosyalizmin hali ne olacak diye gülerim. Ama şimdi fikirlerimi aktarma zamanı.

Ekstremist fikirler Sadece görüntü ve gürültü kirliliği oluştururlar. Dünyada huzur ekstremist fikirlerin toplumlar tarafından dışlanması ile mümkündür.

Türk solunun ekstremist düşünceden sıyrılmadığı ve ekstremist fikirleri dışlamadığı sürece dışlanan ve amacına ulaşamayan bir topluluk olarak kalacaktır.

Üniversitelerde sol görüşlü kişiler içi boş ve ekstremsit devrim zırvaları ile manipüle ediliyor. insanların kahraman olma egosu devrimin adını kirletmekte. Herkes bir Robin hood culuk oynama peşinde. Kimsenin proletarya ya üretim araçları kazandırmak gibi bir amacı yok. Komün çiftlik ve imalathane modelleri göstermelik değer taşımakta. Ve amaca hizmet yerine köstek olmakta.

Öyle bir marka oluşturun ki o büyüdükçe devrim de büyüsün ve o kadar adil ve katı kuralları olsun ki yozlaşan bir kişi hesap versin. Sosyalist devrimin işçisi kadar hisse sahibi bir şirket kurulunca ancak mümkünkün olabilme potansiyeli olacağını düşünüyorum. Öyle ki her alanda üretim yapan maaş yerine hisse parası alan ya da ihtiyaçlarının tamamı şirket tarafından karşılanan. Sermayenin büyük bir çoğunluğunun asla tek bir kişide toplanması mümkün olmayan güçlü bir şirket. Tabi ekstremist fikirleri benimseyen kişilerin de ilişkisinin kesilme şartı da olmalı. Silahlı mücadele hayali kuranlar bir Robin hood masalına kendini inandırıp silah baronlarının kölesi haline gelenlerdir.
    ... uzay muhtari
  2. 2.
    Günümüz dünyasında başka önerin var mı canım benim. Çamura batmadan altın çıkaramazsın. insanlara somut bir şey sunmadan gelişim gösteremez sin. Başarı kapitalizmin büyüme fikirlerini ele geçirerek mümkün. Adamlar yıllaca büyümek üzerine kafa yordu. Sadece daha çok para kazanmak için. Fakat bu sadece kapital bir patronun oyuncağı olamaz. Sosyalist fikirlerin sağlıklı gelişimi için kullanılması halinde günden güne ülkelerden bile daha büyük bir hale gelir. Bir bakarsın artık herkes yeni sistemin elemanı olur. Para asla tek bir kişinin elinde toplanamaz. Ve bir bakarsın belki birgün para bile kalmaz ortada.
    -3 ... uzay muhtari