1. .
  10 yaşından oruç tutmaya başlamak gerektiğini varsayarak, garanti olsun diye de 90 yaşına kadar yaşacağımızı varsayarak, 80 yıl için her yıl günlük 5 milyondan 5*30=130 YTL eder. bu da bugünkü kurla 68 euro eder. demek ki yaşacağımız 80 sene için toplam 68*80=5440 euro ile hayatımız boyunca tutacağımız orucun parasını ödeyebiliriz.
  ... thedewil
 2. .
  sağlık ya da başka nedenlerden dolayı tutulamayan bir günlük orucun parasal karşılığıdır. devlete hibe edilmeyecektir tabi ki...
  1 ... redwinemania
 3. .
  bu para, her yıl bir fakir kimseye verilecek bir öğünlük yemek parası olarak belirlenir. 2006 yılı itibarı ile de 4.5 YTL'dir.
  ... thedewil
 4. .
  sağlık nedenleriyle veya fiziksel diğer özellikler nedeniyle orucu tutma yükümlülüğü bulunup da tutamayanların bu yükümlülükten hem din nazarınca hem de psikolojik anlamda kurtulmasına olanak sağlayan dinin kolaylıklarından bir diğeridir.

  ayrıca her isteyen değil mecbur durumlarda uygulanabilecek bir durumdur. para özellikleri yine müctehitlerce belirlenmiş durumdaki ihtiyaç sahiplerine gitmekte ancak verebilecek kadar zenginliğin de yine belirlenmiş sınırlandırmaları mevcuttur.
  ... kara hilal