bugün

Sözlükteki alakalı arkadaşlardan ciddi yorumlar bekleniyor. Sorunlar aşikar. Fakat ciddi bir reçete yazacak arkadaş var mı?
köprü, tüp geçit, havalimanı ve duble yollar ile düzelmediğini görüyoruz, ciddi yorumlar bekleniyor.
aslında çok basit, ürettiğin kadar tüketerek. dış borcu da sadece fiziki sermaye yatırımı için alacaksın. ama onun için kredi verirler mi o ayrı mevzu.
Yastık altındaki dolarları bozdurunca doların düşmeyeceğini bilecek kadar ekonomiden anlayan birisi tarafından yönetilirsek, Yolsuzluk yapmak amacıyla boyuna yol, köprü yapmak yerine sanayiye ağırlık verirsek belki o zaman düzelir ekonomi.
Üretim ile düzelir, o soktugumun fabrıkalarını sattın sattın ne oldu amk. kapattın uçak fabrikalarını ne oldu.
artık üretim için agır sanayiye gerek yok. turizm master planı, yazılım master planı amk. yazılm sat. sonra bak ulkenın halına ne oluyor.
ohal kaldırılır,
adalet kavramı yerleşir,
kayyum ve şirketlere el koyma hakkaniyet ile olursa politik olarak çok büyük yol alınır.

sonrasında ise merkez bankasının bağımsız hareket etmesi gerekiyor. bu olduğu anda zaten faiz yükseltme gelecek.

poltikacılar değil sadece mb konuşacak kur hakkında. geçmişe bakın ne demek istediğimi anlarsınız; siyasi liderler sadece saçmalar. mb ise piyasayı rahatlatır.

ve şu an aniden düşen dolar da çok kötü etki bırakır. bu kurdan işlem yapmış olanı bitirir.
Türk ekonomisi için hiçbir cevabı olmayan sorudur.

Ancak ferdi ekonomilerin kurtuluşu birikimleri döviz ve altın şeklinde yapıp bunları asla ve asla banka hesaplarına yatırmamakla gerçekleşir.

Zira nisan gibi kurlar khk ile sabitlenecek ve tüm döviz mevduat hesaplarına varlık fonu namına el konacak. Atın fava bekleyin.
Yenilenemez enerji kaynağına sahip olmadan ya da ihracatı arttırmadan düzelmez. Bunlar Türkiye şartlarında mümkün olmadığı için hiç bir zaman düzelmeyecek. Temel iki ana unsur bunlardan ibaret ancak mümkünatı yok.
Türkiyede ekonomi düzelmez. 2001 den sonra suni bir düzelme eğilimine girdi çünkü çok kârlı devlet kurumları 5-10 yıllık getirisi karşılığında yabancılara peşkeş çekildi. Gelen sıcak para piyasaları hareketli gösterdi lakin sermaye ülkeden yavaş yavaş çıkmaya başladı. Haliyle üretmeyen, sürekli tüketen, samanı bile ithal eden bir ülke haline geldik. Düzelmesi için sağlam bir mali politika izlememiz gerekiyor ki ülkemizin tek sorunu başkanlık olduğu için böyle bir politika izlenemez. insanlar açlıktan ölsün mühim değil başkanlık gelsin de..
Suriyelilerin gitmesi şart aga.
Üreterek üreterek üreterek

Ne olursa olsun üretim yapmamız lazım. Elbette doğru söylüyorsunuz yüksek teknolojik üretim yapmamız lazım ama mevcut durumda bütün ülke olarak tüm fabrikalarda don lastiği üretiyor olmamızı bile kabul edebilirim.

Bir düşünsenize önceden türkiyede ne iyidir/üretilir sorusuna tekstil/kumaş ile cevap verebiliyorduk. Peki ya şimdi ?
ülke kaos yaşamadan ekonomiyi hiçbir varlık düzeltemez ki ülkede dolar bozdurtarak düzeltebileceğini sanan yöneticiler varken ekonomi zaten silksen düzelmez. insanlar kaosu görüp, gerçekleri anlayıp, bu karaktersizleri göndermeden hiç bir bok olmaz. olamaz.

bu arada kemerleri bağlayın gençler çakılıyoruz maalesef.
birşeyleri satarak düzelmeyeceği gayet net olan durumdur.
Başkanlık gelirse düzelirmis. A haberde öyle diyorlar. Şahsen ben ikna oldum.
ülke çıkarları faydaları düşünülüp ülkenin geleceği ülküsüyle yönetildiğinde.
Ekonomistlerin bile bilmediği bir sorunsal.
ekonomiyi 2 şey düzeltir.
1 yapılan ihracat
2 ihracatı yaparken alınan ham maddenin toprak sınırları içinde çıkarılması.
ihracat yapmak için ithalat yapmak mecburidir. ve bu yüzden yapılan ihracat ülkeye pek bir şey sağlamıyor onun üzerine bir de telefon kıyafet gıda ve buna benzer bütün ihtiyacların neredeyse tamamı ithal edildiği için ülkede döviz kalmıyor ve dolasıyla elimizde ne azsa o değerleniyor. bu nedenle ülke ithalat yaptıkça eldeki doları ve euroyu ülkeden çıkarttıkça kur artıyor.

bunun dışında ülkede siyaset adı altında kadın programı tarzında bir işleyiş olduğundan dolayı yaptığımız bütün ekonomik atılımlar bizim zararımıza.
Önce zübük zihniyetinden kurtulmamız gerekmektedir. Sonra işler yoluna girer.
herkesin namaz kılması lazım.
an itibariyle berat albayrak’ ın danışmanlarına sorduğu soru.
“olm ben aslında bakan olmak istemiyodum keşke kayın peder beni ibb başkanı yapsaydı, şimdi nasıl düzelticez bu ekonomiyi amk. hiç de anlamadığım işler yaa, ah kayınpeder ah bok vardı ekonomide”
Kimse erdoğan ve akp giderse düzelir felan demesin. O tren son seçimde kaçtı arkadaşlar. Daha durmaz bu otobüs uçuruma yakınız.

(bkz: bindik bi alamete gediyok gıyamete)
Bu yöneticilerle düzelmez lakin asıl sorun yönetilenler. Bu islamik biat kültürü var olduğu sürece Türkiye sittin sene değişmez. Bu arada 2001 krizini hatırlayan biri olarak bugünkü durumun çok daha vahim olduğunu düşünüyorum. Mesela şu an cin ve Filipinler gibi ucuz işgücü ile nam salmış ülkelerin bile gerisine düştük. Yani asgari ücretimiz bu ülkelerin bile gerisinde.
Bir defa önce köyden şehre göçü durdurmak zorundayız.

Kamu harcamalarına muhakkak bir dur denilmeli.
böyle anlatmış abimiz.
https://www.youtube.com/watch?v=aG_2U1HTCMo
Çiftçiye destek ve yerli sanayinin gelişmesiyle tüm yatırımı gayrimenkule yapmak yerine bunlara önem versek..