bugün

Merak edilen sorunsaldır. Yok ekonomi kötü yok para yok diyorlar ama herkes deniz kenarında sahilde denizde. Nasıl para yok? Hep palavra. Evet.
Basit sekilde anlatayim :
Farzet ki babanin 1000 tl geliri var. Ama bunun disinda Baban belirli araliklarla dededen kalma arsayi, daha sonra evi vs. satiyor, Oda yetmiyor, sagdan soldan borc aliyor.
Sonrada sana, kardesine her ay o paralardan 3-5 bin tl harclik veriyor, pahali hediyeler aliyor, tatile gonderiyor.
soru : senin ekonomik durumun sence iyi mi, sen zengin misin ?
tatiller mart-nisan gibi satiliyor. 3.40 dan aldigi tatili yapiyor cunku 6.35 den tatil alamayacak.
çünkü halk krediye fena halde alıştı.
çevremden biliyorum insanlar alışveriş bağımlısı. borç içinde yüzdüğü halde bu çok ucuz kaçmaz. diyerek harcamaya devam ediyor.
tatil borcunu öderken kesecekleri beslenmelerinin bedelini sağlıktan ödün vererek yapacaklarını çok geç anlayacaklar ama akepe çoktan kaçmış olacak.
Kış aylarında erken rezervasyon imkanından faydalanmışlardır.

insanlar daha gitmedikleri tatilin parasını peşinen ödemiş.

Daha tatilleri bitmeden seneye yapacakları tatil için rezervasyon yapan manyak arkadaşlarım var benim.

Sanki yarına çıkmaları garanti amk.
bayramdan sonra ödemeler başlayacağı için ellerini ovuşturarak bekleyen bankalara sorulması gereken sorudur. bu doların uçması ile beraber tüm bankalar faiz oranlarını neredeyse 1 puan yukarı çekmiş. atıyorum geçen sene tatile gitmek için kredi çeken ahmet emmi 5000 liraya 12 ay sonunda 5500 lira öderken bu sene 12 ay sonunda 5900 lira ödüyor. 5000 lira ortalama daha üstünü kullananlarda var. son 1 aydır ne zaman bankaya gitsem ramazan pidesi kuyruğu gibi kredi kuyruğu vardı çok büyük ihtimal ile yazın kredi ile tatili yapak kışın öderiz diyen insanlardı onlar.
kredi kartını resmen pazarda dağıttıkları için.

Ben 18 yaşında kızın cebinde 3 tane kredi kartı gördüm. Almanya'da yaşayan bizler için anlaşılmaz bir durum.

O insanlar nası yaşıyo valla anlamıyorum ben.
Bize homo economicus isminde varsayımsal birinden bahsetmişlerdi iktisat derslerinde. Bu kişinin özelliği kararlarını iktisadî gerçeklere göre alan rasyonel bir insan olmasıydı.

Ekonomide belirsizlik arttığında tüketim eğilimi azalır tasarruf eğilimi artar. Yani insanlar gelecek konusunda endişeli olduğunda elde para tutma ve harcamaları kısma eğilimindedir.

Yalnız türk insanı tasarruf yapmıyor çünkü kaderci. Yani ben ne yaparsam yapayım başıma geleni değiştiremem çünkü her şey allahtan diyor.

(bkz: önce tedbir sonra tevekkül)
dolar 2 yken almışlar yazlıkları onlar *. hem zengin her zaman zengindir kardeşim. fakir de her zaman daha da fakir. hep zarar gören taraf aslında alt tabakadır. zengin zaten zengin aga tuzu kuru, fakir bu ay elektiriği nasıl yatıracam derdinde her zaman.
Ege ve Akdeniz kıyılarında otel bulmak imkansız adım atsan insan araba park edecek yer yok sahiller dolmuş taşmış Bodrum’da 2 milyon insan olduğu söyleniyor ve bazıları ekonomi kötü diyor. Hahahasiktir oradan. Evet.
meraklı yazar sorusu.
ülkenin yüzde altmışının tatile bir yıl taksit ödediği bir gerçek var ülkemizde.
bunu da bilmek gerek.
Ciddi ciddi merak edilen sorudur. Dün akşam Cunda’yı trafiğe kapattılar Ayvalık aynı şekilde akçay’a araç girişi yasaklandı haberlerde baktım Bodrum vb. yazlık bölgeler full çekiyor. Nasıl ekonomi kötü arkadaşım bu kadar insan neyle tatile gidiyor? Evet.
kaç insan tatilde kaç insan evinde oturuyor bir bak istersen. yani git bir de tatile gidemeyen milyonlarcasının hesabını tut.
tatile gidebilmenin ayrıcalık sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz şaka gibi.
Ablamdan biliyorum. Elektrik faturasını yatıramadığı için iki üç kere elektrikleri kesildi ama çocuklarını alır otobüsle urlaya tatile denize giderler. Param yoksa da tatil yapmaya hakkım yok mu der.
evet kötü, çünkü gidenlerin en az üç katı gidemeyen var. normal bir ülkede tatil hakkı çok doğal bir hak, üçte birin değil halkın tamamının yararlanması gereken bir hak.
gariban tatile gidermi aykü dediğim başlık.

bu ülkede zengin insan yok mu alamancılar yok mu suriler yok mu bunlar zaten kodaman paşalar gibi tatil yaparlar benim gibi garibanların yıllık izni bile yok.
tatil gitmek için ekonominin şaha kalkması gerekmıyor
adamlar kıştan baslıyor kenara para atmaya yedınden ıctınden kısıyor 3 5 bırıktırıyor tatıl yapıyor bı araba alcak senelerce bogazından kısarak her ay 3 4 bın lıra bankaya kredı parası bayılıyor yanı normal şartlarda her ınsanın yaşaması gereken bır hayatı bu ulkede ınsanlar çile çekerek o makama ulaşabılıyor.
iyiyse neden ekonomik nedenlerle intihar ediyorlar.
Devleti somürup avantadan 5 maaş alan çoook.hala mı inanmiyorsunuz amk.
suriye artiklariyla beraber ulkenin neredeyse 90 milyon oldugunu hatirlatsin biri arkadasa.
2022 den umudu olmadığı için ipotek etmekte sakınca görmeyenler ve tuzu kuru aşırı zenginlerin çoğunlukta olması bir yana. yahu insanlar bir yıldır doğru düzgün evden çıkmamış, akşam 7 den sonra sokakta gezememişken, 1-2 hafta izni de mi çok görüyorsunuz?

yazın belli olmaz zaten. son çeyrek gelsin o zaman tekrar sor olur mu canım? bu arada keşke bir mücize olsa da toparlansa ama olmayacak, yaz saati uygulaması devam ettirilip erkenden evlere tıkılacağımız, belki covid in kontrolden çıktığı bir yıl daha var gibi önümüzde. başka insanların ne yaptığını dikizleyeceğinize kendinize bir yaşantı kursanız daha anlamlı olmaz mı?
birçok insan borçlanarak tatile çıkıyor. ve mevcut pandemiden dolayı insanlar çok içine kapandı. birçok serbest meslek erbabı istemsiz tatilde!
Toplumun %10 u toplumun tamamını göstermez. Gelir eşitsizliği had safhada.