bugün

Misal enflasyon kelimesi gibi bir kelime seçip onun hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum. Siz bilginizi pekiştirir başta ben olmak üzere bilmeyenler ise faydalanmış olur. Şimdiden gireceğiniz entryler için teşekkür ederim.

Not: 1'den fazla kavram hakkında bilgi verebilirsiniz.
paranın miktar teorisi.
Fischer Eşitliği
ülkemizdeki enflasyonu en iyi açıklayan yaklaşımdır.

https://www.youtube.com/watch?v=pArvddxqPUM
Allahım bilgilendirici başlık, mutluluktan öleceğimmmm.

Hiçbir kasap, manav, fırıncı babasının hayrına size iyilik için bir şeyler satmaz, herkes kendini düşünürek bencilliğiyle topluma fayda sağlarlar.
Volatilite: veri setinin aritmatik ortalamadan geometrik sapış hızının standart sapmaya bölünmesiyle elde edilen finansal risk analizi unsuru.
Size hemen tüketici, üretici rantını özet geçeyim ;

100 TL paranız var ve ilk sekis deneyiminizi yaşamak istiyorsunuz parayı alıp gittiniz 100 TL gözden çıktı, karşınızdaki bu işi yapan abla 50 TL ye çalışıyor normalde ama baktı siz toysunuz dediki ben buna 70 diyeyim bu gerzeğe benziyor 20 TL fazladan paranızı aldı. Bu işte üretici rantıdır. Siz 100 TL yi zaten gözden çıkarmıştınız 30 tl kar kaldı ya yanınıza o da işte tüketici rantıdır. Bu konu da böyle bir şey. Kendinize cici bakın.
Stagflasyon, ekonomik durgunluk içerisinde fiyatlar genel seviyesinin sürekli olarak artmasını tanımlar.
Gelir dağılımı eşitsizliği : babadan zengin özel üniversitede okuyan berkecanın jipe binip her gün parayı savurması ama benim hala şampuanların dibini suyla çalkalayıp kullanmam.

Para :ne kadar kazanırsam kazanayım bende olmayan şey.

Zarar: yaşayarak elde ettiğim şey.

Kar: allahın henüz belamı vermediği her gün.

Baya bilgi içerikli bir entry oldu. Bir sene yeter bu artık bana.
Ülkemizde her 20 yılda bir olağan görünen vazgeçilmez konjonktür stagflasyon vardır ki basit bir deyimle ortalıkta hem üretim yoktur bunla beraber bir işsizlik vardır ve üzerine insanların olağan yaşamını sürdürmesini gerektiren mallar pahalıdır və artış halindedir.