1. 1.
  bir zamanların "bilim tarihi bölümü"nü kuran, fakat daha sonra kapanmasını önleyemeyen müstesna kişi.
  8 ... huruf
 2. 2.
  Uluslararası Bilim Tarihi Akademisinin iki yılda bir verdiği Koyre madalyasını alan islam Konferansı Teşkilatı (iKT) Genel Sekreteri. bilim tarihinin nobeli olan bu ödül, ihsanoğlunun 25 yıldır üzerinde çalıştığı osmanlı bilim tarihi adlı 15 ciltlik eseri için verilmiştir.
  6 -1 ... thaliia
 3. 3.
  bm genel sekreteri ban ki moon ile görüşmüş islam işbirliği teşkilatı (iit) genel sekreteri.
  7 -3 ... recomax
 4. 4.
  adını duyduğumda gözümün önüne bir sepet dolusu ekmek gelen islam birliği teşkilatı genel sekreteri.
  28 ... belfastchild
 5. 5.
  Ekmeleddin ihsanoğlu (d. 1943, Kahire), Türk bilimdamı, siyasetçi

  islam Konferansı Örgütü genel sekreteridir. Bilim tarihi, Türk kültürü, islam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri mevcuttur.

  Yaşamı
  1943 yılında Kahire'de doğdu.ihsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan ihsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

  1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, ingiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. islâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan ihsanoğlu, 1984'te profesör oldu.

  ihsanoğlu, 24 yıl boyunca islam Konferansı Örgütü (iKÖ) islâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını ve istanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

  1 Ocak 2005'ten bu yana iKÖ başkanlığını sürdürür. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır[1].

  ihsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

  Ödülleri
  UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan ihsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece istiklal Madalyası, iKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

  2008'de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu[2]. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını[3] ve 2010 yılında "islamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları" nedeniyle Pakistan'da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı[4].

  Fahri Doktoraları
  1994 Mimar Sinan Üniversitesi, istanbul, Türkiye
  1996 Dowling College, Long Island, New York, ABD
  2000 Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Akademisi
  2001 Sofya Üniversitesi, Bulgaristan
  2001 Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek
  2004 Tataristan Bilim Akademisi
  2006 Università degli Studi di Padova, italya
  2007 University of Exeter, ingiltere
  2008 Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye


  Kaynakça
  [1]. iKÖ'ye ilk Türk Genel Sekreter, Radikal Gazetesi, 16.06.2004
  [2]. ihsanoğlu Bilim Tarihinin Nobelini Alacak, Zaman Gazetesi, 2 Aralık 2008
  [3]. Ikt Genel Sekrteri ihsanoplu Malezya'da Tan Sri Unvanı Aldı, Bighaber.com sitesi, 06.06.2009
  [4]. ihsanoğlu'na Hilal-i Pakistani Ödülü, Milliyet Gazetesi, 24.03.2010
  14 -3 ... usualsuspects
 6. 6.
  istanbul üniversitesi tarih fakültesi'nin duayen öğretim üyelerindendi. şimdi kendini iit'deki işlerine adadı.
  3 ... silverring
 7. 7.
  van depremi nedeniyle türk halkına baş sağlığı dileklerini iletmiş
  islam işbirliği teşkilatı (iit) genel sekreteri.
  6 ... recomax
 8. 8.
  filistin'in unesco'ya tam üyeliğiyle ilgili iit(işlam işbirliği teşkilatı) üyesi ve iit dışı ülkelerden çok sayıda üst düzeyli temsilciyle ikili görüşmelerde bulunmuş islam işbirliği teşkilatı (iit) genel sekreteri.
  6 -1 ... recomax
 9. 9.
  tunus'ta yasemin devrimi'yle başlayan ve mısır ve libya'ya yayılan değişim rüzgarının bir felakete dönüşmemesi için politikacıların çok dikkatli ve farklı bakış açılarıyla olayları ele alması gerektiğini söylemiş islam işbirliği teşkilatı (iit) genel sekreteri.
  3 ... recomax
 10. 10.
  fakir islam ülkelerine yardım edeceğine gösterişe önem veren bir başkandır.
  11 -3 ... malumat furus