bugün

--spoiler--
bir yakınımdır.

kendisi fen bilgisi öğretmeni.
2 yıl tecrübesi var.
ve 2020-2021 eğitim dönemi için kendisine bir kolejden teklif edilen maaş 2.400 tl.
yazın maaş yok.
ulaşım yok
öğle yemeği dahil.
haftalık 30-40 saat arası ders olacağı söylenmiş.
cumartesileri de yarım günmüş ve 15:00'e kadarmış..
lan zaten okul 16:30'da bitiyor..
teallaaam..
küfrettirecekler valla.

sen kalk 16 yıl oku ve üstüne tonla masraf yap ama aldığın maaş çalışacağın kolejin ilkokul mezunu temizlikçisinden 76 tl fazla olsun..

--spoiler--

ADAM 2400 tl maaş ve 30-40 saat dersi beğenmiyor.

benimki ile karşılaştıralım isterseniz

ben --------------- ekşicinin yakını

2300 tl -------------- 2400 tl
yemek yok ---------------- yemek var

yazın, sömestr, ---------------------- sadece 2 ay maaş yok
kasım, mart maaş
yok

45 saat ders ------------------------------- 30-40 saat ders

ayrıca;
alacaklarımı aldım
kağıdı imzaladım

istifa mektubunu baştan
imzaladım

boş izin kağıdı imzaladım

izin ve geç geldiğim günler
maaş ve sigorta yok

son söz:
ekşiciler in ölüm dediği teklif bana cennet geliyor duruma göre.
yorum ulu sözlük yazarlarınındır.

edit: üstelik ekşininki lisans mezunu ben yüksek lisans mezunuyum.
2400 lirayı teklif edenin mevkisine makamına bakmadan alacaksın 2 sene boyunca 2400 lira maaşa çalıştıracaksın. eğer gık demez ise ve geçinebilirse o teklif edilen öğretmen kabul etsin.
Polisin, bekçinin 5-6 bin aldığı ülkede 2400 maaş devletin ayıbıdır.

Öğretmen kimliği asgari ücretle, vasıfsız insanlarla karşılaştırılacak bir meslek değildir.

He gelin öğretmenlerin verimliliğini tartışalım ona varım ama maaş üzerinden saçmalamayın...
ekşiciye ağlayan neden benim için ağıt yakmıyor merak ediyorum.

değersiz olan bizzat ben miyim yani.

inşaatta çalışanlar bana göre, benden daha onurludur. bu kanıya vardım. vardıranlar rahat ve mutlu ama. ne diyeyim.
o senin problemin güzel kardeşim. belediyelerde çöpçülük yapan adamlar 5000 liradan aşağı para kazanmıyorlar, apartman görevlilerinin de eline şuyu buyu kemiksiz 3500 geçiyor, bedava kaldığı evi, kirasızlığı da dahil edersen 4500 o.

bir öğretmene 2400 tl maaş verilmesinin bir sonucu zaten senin de 2300 tl maaş alman. eğer öğretmen 2400 değil, 10000-12000 liraya çalışıyor olsa, bu memleketin parlak beyinlerinin alayı tıp gibi insanı hayatta tutması açısında son derece önemli olan ama toplumsal ilerlemeye katkısı neredeyse sıfır olan ya da masabaşı mühendislik gibi yine hiçbir şeye hizmet etmeyen alanlar yerine öğretmenliği seçip, şimdiki geneli çöp öğretmenlerin aksine adam gibi nesiller yetiştirecekler, sen de 2300 TL'ye çalışmak zorunda kalmayacaksın.

ama işte iq 25 falan olduğunda, ben neden 2300 alıyorum demek yerine o da 2400 alsın demek durumunda kalıyorsun.

döngü basit;

bir ülkeyi ilertlemenin, kalkındırmanın temel yöntemi kaliteli eğitim, kaliteli eğitim de kaliteli öğretmenlerle mümkün olabilecek birşey. singapur, kore gibi örnekler önümüzde.

öğretmenlere iyi maaş ver-nitelikli gençler öğretmenlik mesleğini seçsin-bunların yetiştirdiği nitelikli talebeler katma değer yaratan işler, projeler üretsin-milli geliri yükselt-senin gibi en kafasız olanı dahil tüm ülke ekonomik anlamda bir üst seviyeye taşınsın

biz daha ilk adımda patlıyoruz uzun yıllardır. özelde 3000, kamuda 4500 maaş verdiğin adamlarla bir yere gidemezsin.

hadi 1 milyon öğretmen var, hepsini yapamıyorsun diyelim, kategoilere ayır öğretmenliği ve okulları

1. tier okullara- öss benzeri sınavlarda ilk 1.000 e giren adamları öğretmen yapıp 20.000'er tl maaş var, bu gibi 100 okulun, her okuldan 50 öğretmenden 5000 öğretmenin olsun (ilk bine giren 5000 adam nasıl oluyor aq diyecek einstein'ler için, her yıl ilk binin 300'ü 20000 tl maaş şartı altında öğretmenliği yazsa 16,6 yılda 5.000 kişilik bi öğretmen ordusuna sahip olabiliyorsun bu şekilde)
2. tier okullara- ilk 10.000 e giren adamları öğretmen yap, 13.000'er tl maaş ver, bu gibi 500 okulun, 25.000 öğretmenin olsun,
3. tier okullara ilk 30.000 giren adamları al, 8.000'er tl maaş ver, bu gibi 2000 okulun, 100.000 öğretmenin olsun,
4. tier okullar- kalan tüm okullar, tüm öğretmenler, standard 5.000 maaş vermeye devam et

sen bunu yaptığında zaten senin 2300'ün de on yıl sonra 4.500 olmuş olacak, bunu yapmadıkça birbirini kemirirsin

10 binden fazla kazanıyorum, senin aksine bana giren çıkan yok tüm şu saçma düzende ama doğru olanı görmeme engel değil. sense mevcut düzenin mağdurusun, ama aynı zamanda en büyük savunucususun, e demek ki 2300 falan fazla sana.

not: tek kriter olarak öss derecesini alarak yalınlaştırmak istedim konuyu, öss derecesi harika olmasa da sonrasında kendini iyi geliştiren çokça insan var, bunları da dahil etmek için sistem sürekli eğitim ve kurum sınavlarıyla çeşitlendirilebilir kriter açısından.

not: daha da ilginci ne biliyor musun? dediğim projenin tüm maliyeti 5000*20000*12=1,2 milyar TL+25.000*13.000*12=3,9 milyar TL+100.000*8.000*12=9,6 milyar TL=14,7 milyar tl

10 yıl uygulasan 147 milyar tl, yani 19 milyar avro, bir 3. havalimanı parası bile değil. 10 yıl uygulasan sen bu yöntemi zaten 10 yılın sonunda dünyada en büyük 10 ekonominin içindesin, kişi başı milli gelir 15000-20000 dolar arası seyreder vesaire.

ama uygulamıyoruz. neden?
türkiye'de imam hatip mezunu rizeli trabzonlu değilseniz piyasa ekonomisinde alacağınız paralar bunlardır.
ne bekliyorsunuz anlamadım.
yarın tıp'ta atamalar dursa ihtiyaç karşılansa doktora da bu para teklif edilir başlangıçta.
başlangıç ücreti budur türkiye'de.
özel okulda ilk 4 sene bundan fazla kazanamazsınız.
oturup kpss çalışırsınız ya da çalışıp tecrübe kazanırsınız.
maalesef gençler bu tip boş duyarlardan etkileniyor. arkadaş işe gir çalış kendini yapabileceklerini gör.
pes etme.
ekmeğinin peşinde mücadele et.
boş öğretmenler odası muhabbetlerine dinleme. patrona müdüre yalakalık yapacağına öğrencileri dersinle farkınla etkile.
yol bu.
bunları yapmazsan zaman ilerlese de aynı parayı alırsın.
piyasa ekonomisinde.
sana ihtiyacı olmayan hiç bir işveren seni yanında tutmak için çok fazla para vermez. acımazsız mı ahlaksız mı.
bunlar boş laflar. gerçekliği anla ve çalış.
baban parti kanallı bir işe seni sokmayacaksa başka şansın yok.
evet genç arkadaş hayat şimdi başlıyor.
ekşideki dangalakların laflarına bakma.
işsiz baba parası yiyen boş yaparak gündem olan sıpalara uyarsan her gün geriye gidersin.
Öğretmenliği bıraksın gelsin beraber işçi olarak çalışalım. En azından 3 ayda bir ikramiyem var, +mesai, yol yemek çay istihkak tavandan sigorta. 2400 öğretmen maaşı nedir yani?
o teklifi utanmadan veren kim ise, ben de eline verip okşatırdım.

tüm özel okulların te amq.
6 ay tatil yapana cok bile.
herkes ekşicinin durumuna üzülüyor ya benim durumum ne olacak?

parasında değilim ama içim parçalanıyor. bırak cts gününü bana özel ders vereyim. onu bile kabul etmiyorlar.