1. 1.
  Alan Lightman'ın bestseller olmuş kitabı.
  Einstein'in görecelik kuramından hareketle zamanın farklı çalıştığı düşsel dünyaları anlatır.

  kafa açan bir kitap.

  --spoiler--
  Duvardaki zar zor seçilen saate göre altıyı on geçiyor. Dakikalar ilerledikçe yeni cisimler de biçimleniyor. Sabahın loş ışığında genç patent bürosu katibi, başı masanın üzerinde, iskemlesine kıvrılmış. Son birkaç aydır, zaman üzerine sayısız düşler kurdu. Düşleri, araştırmalarına öncülük etti. Ama düş görmenin sonuna geldi artık. Geceler boyunca düşünülen birçok olası zaman oluşumlarından biri baskın çıkıyor. Diğerlerinin olanaksız olduğu anlamına gelmiyor bu. Onlar da belki başka dünyalarda var olabilirler. Patent bürosu katibi Albert Einstein. Düşlerinde yeni dünyalar görüyor. Buralarda zaman ya dairesel, ya da geriye işliyor, yüksek irtifalarda yavaşlıyor ya da bülbül biçimini alıyor. 'Hiçbir romancı, fizikçi veya felsefeci bugüne dek zamanın ne olduğunu ya da ne olabileceği üzerine bu kadar muhteşem bir bakış ortaya koymamıştı.'
  --spoiler--

  --spoiler--
  "Bu dünyada zaman dairesel ve insanlar sevinçlerini ve kederlerini tekrar tekrar yaşıyorlar..."
  --spoiler--

  --spoiler--
  "Bu dünyada iki zaman var. Biri mekanik zaman, diğeri bedenin zamanı. iki zamanın karşılaştığı yer, umutsuzluk. iki zamanın ayrıldığı yer, hoşnutluk..."
  --spoiler--

  http://www.idefix.com/kit...?sid=AH56P2U132VAH0CN11R7
  1 ... spectr
 2. 2.
  "şu lys bi geçsin okunacaklar" listesine eklenmiştir.
  2 -1 ... simon bolivar
 3. 3.
  bir einstein'ı katmamışlardı bu işe amk dediğim ve fiziği matematikten uzaklaştırıp edebiyata sokan okuduktan sonra açık açık saçma diyeceğim kitap.
  madem quantum sadece harflerle açıklanabiliyorsa biz neden 6 sayfalık işlemlerle beynimizi sikiyoruz. ah ne domuzlar bunlar ne domuz.

  not: bir ara edit atarım.
  1 ... sir kahin
 4. 4.
  bir gün düşün de platonik aşkını görmüş bu;
  einstein in düşleri
  1 ... zihinkrizi
 5. 5.
  dahinin zaman üzerine tahminlerini, hayallerini içeren kitap.kısadır yavaş okunup bol hayal edilmesi önerilir.hızlı okuyup bir solukta bitirmenin hiçbir faydası yoktur.
  her cümlesinde düşüne düşüne hayal ede ede okunmalıdır.
  ... braincleaner