bugün

"ilköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır." Anayasa - madde 42

devlet okullarında parasız mıdır?

eğitime katkı payını vermezseniz; müdür yardımcısı sınıf sınıf dolaşır, vermeyenleri rezil eder!

diploma parasını vermezseniz; diplomayı alamazsınız.

su parası, kömür parası, elektirik parası isteyen okulların varlığını biliyoruz.

yaptıkları yazılının kağıt parasını bile alırlar!

bağış adı altında alınan kayıt parasını vermezseniz; zaten kayıt olamaz çocuğunuz!

vs.vs.vs

--spoiler--
Herkes için eşit, parasız, nitelikli eğitim ve sağlık hizmeti; bizlerin en doğal hakkı, devletin ise temel görevidir.

Buna rağmen eğitim ve sağlık hizmetlerine bütçeden ayrılan pay her yıl daha da düşürülmekte; beraberinde ülkemizde milyonlarca çocuğumuz ve gencimiz, eğitim hakkından yoksun bırakılmakta, hastalarımız ise hastane kapılarında tedavisiz ve ilaçsız kalmaktadır.

Bizler, hasta ve cahil bir toplum olmamak için;

Eğitim ve Sağlık hakkımız için para ödemek istemiyoruz;
Okullarımıza ve hastanelerimize elektrik, su, doğalgaz, yakacak, telefon, kırtasiye, ulaşım vb. hizmetlerin parasız sağlanmasını istiyoruz;
Bütçeden eğitime ve sağlığa ayrılan kaynağın artırılmasını istiyoruz;
Nitelikli hizmet için öğretmenlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın güvencesizliğe, işsizliğe ya da ucuz işgücü olmaya mahkum edilmesini istemiyoruz.

Parasız Eğitim, Parasız Sağlık istiyoruz!
--spoiler--

halkevleri.org.tr