bugün

mevcut başbakan rte'nin "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir lafı koskoca bir yalan,
Egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır." şeklinde tamamlanan cümlesi.
tanrı inancına sahip kişilerin evren üzerindeki tek egemenliğin tanrıda olduğunu tasdik etme cümlesi.

edit: yaprak bile onun izni olmadan kıpırdamazken doğru bir önermedir. ülke yönetimiyle alakası yoktur fikrimin sadece allahla ilgilidir.
(bkz: Hakimiyet bila kaydü şart milletindir)
geçtiğimiz gün aynı cümle dyp genel başikanı mehmet ağar tarafından tekrarlanmıştır.

"egemenlik önce kayıtsız şartsız allah ın sonra milletindir"

dini siyasi emellere alet etmek* türkiye toprakları üzerinde gelmiş geçmiş en büyük oy kozudur.

bu adamlar çok akıllı yani.
allah'a inananlar için dinen doğru olan görüştür. fakat memleket meselelerinde, ki laiklikten bahsediyorsak, işin içine Allah'ı karıştırmamak gerekir. din ve devlet işleri ayrıdır. laik, demokratik, sosyal devletimiz, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu kabul etmektedir.
dosya adı: egemenlik kayıtsız şartsız allah

indir?

resume pause cancel

(bkz: download accelerator)
şimdi millet öyle istiyor millet böyle istiyor, aman demokrasi de demokrasi diyen rte'nin samimi itiraflarından biri.

"egemenlik kayıtsız şartsız milletindir koca bir yalan, egemenlik allahındır".

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/08/21/18523.asp
"ben değiştim, artık laikim, milli görüş gömleğimi çıkardım, falandı fistandı.." diye ortalıkta dolanan rte'nin aslında ne mal olduğunu ortaya koyduğu demeçlerinden biri. ya bunları duydukça ben bu adama değil bunu meclise sokanlara sinirleniyorum. evet türk halkı sana diyorum bakınma etrafına. şehitlere kelle diyen, apo'ya sayın diyen, ananı da al git diyen, lanlı lunlu konuşan, mahalle kabadayısı kılıklı bu adamın o koltukta ne işi var?
üstad necip fazıl kısakürek'in gençliğe hitabe yazısında geçen ifade. egemenlik yalnız allah'ındır, üstad ile bu konuda tam olarak aynı düşünüyoruz, peki egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyenler gerçekten böyle düşünüyor mu? darbe, muhtıra, postmodern darbe, fişleme, andıç medyası, vs. vs. samimiyet arayan herkes önce kendi samimiyetinizi sorgulamalı.
ne mutlu türküm diyen insanların oyları hedehödödür
ne mutlu kürdüm diyen insanların oyları hedehödödür
ne mutlu müslümanım diyen insanların oyları hödöhödöblömblömdür diye belediye başkanlığını kazandığında bir salonda yaptığı ve yoğun alkış aldığı bir konuşması vardı yukardaki sözü söyleyen sayın başbakınımızın..sanırım aynı bağlamda ve amaçta kullanılmış, bölücülüğe yönelik bir söylemdir ikiside.
din bezirganlarının çarpıtarak kullandıkları ifade. evet allah'a inanıyorsanız kainat da, kainatın egemenliği de nihai noktada allah'a aittir. inanan biri için aksini iddia etmek zaten mümkün değil. peki nasıl? allah herhalde yeryüzüne inip bu egemenliği bizzat kullanacak değil. halifesi olarak insanı yaratmış ve her insan eşit haklara sahip bir birey olarak bu hakka sahiptir. işte insanlar da toplumsal sözleşme ile, paylaşarak, çeşitli organlar eli ile bu egemenliği kullanır. esasında "egemenlik allah'ındır" sözü ile "egemenlik milletindir" sözünün çelişen bir tarafı yoktur. allah yeryüzünde siyasi bir aktör olarak rol almadığı için siyasi egemenlik yeryüzünde yaşayanlarındır. hele ruhban sınıfı olmayan ve hiçbir insana allah katında ayrıcalık tanımayan islam dininde birinin çıkıp da "egemenlik allah'ındır hülaaynn!!" diye höykürmesnin anlamı yoktur. ama egemenlik "allah'ındır" diye ortalığa atlayan takiyyeperver, riyakar din bezirganları bu hususu da siyasete alet edip karanlık emelleri için kullanmaktan imtina etmezler.
egemenlik kayıtsız şartsız allah adlı dosyanın downloadı için tıklamamız gereken yerdir.
her daim sap ile samanı karıştıran milletiz varmı bundan daha iyi örnek.tanım egemenliği kayıtsız şartsız olarak çeşitli kavramlar üzerine devir etmek.
kusura bakmasin kimse ama hicbir onemi ve etkisi olmayan cumledir. neden mi? soz konusu kisinin gecmiste bu laflarin on kat daha beterini soyledigi halde yuzde 30 kusur oy alabilen ve buna ragmen oy verebilen bir milletiz. Yani balik hafizasi bizde dogustan geliyor, 2 gun sonra bilmemneyler sungumuz dese de bu millet yine sececek.

hele simdi secim yaklasirken oyle guzel kullanacakki bu beyfendi su son gelismeleri. Oncelikle herkes bize dusman, ben aslinda sizin gibi mazlumlarin sesiyim, bak ne yapmaya calissak (turban , vesaire) izin vermediler, devamli darbe diye korkutuyorlar, ajitasyonun dibine vurulcak.

ben bu secimlerde video'da konusu gecen siyasetcinin yuzde 30 dan daha fazla oy almasina kesin gozuyle bakiyorum. hatta bunun farkina diger partiler de vardilar ki koalisyonlarini daha oylar verilmeden kurmaya basladilar.

dsp-chp-mhp koalisyonunda bulusmak uzere iyi aksamlar.
ey sözlük yazarları silkelenin ve kendinize gelin, eleştiri yapayım derken kantarın topuzunu kaçırmayın. mazaallah şirk e kadar yolu var bunun. kim söyledi umrumda değil, tayyip te söylese, deniz baykal da söylese, cem uzan altyazıda bile geçse doğru bir önermedir.

kainatı yaratan o dur ve hakimiyet ona aittir. biz sadece onun bize verdiği egemenliği yaşıyoruz.

vÂlÎ:Kainata hakim olup onu yöneten.*
herkesin kendine göre algılayabileceği bir durumdur. Ne farkederdir?
(bkz: egemenlik kayıtsız şartsız bizim hanımındır)
(bkz: sözlük yazarının kılıbık olması)
eğer "milli selametçilerin" "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözüne rakip olsun diye vurguladıkları anlamda alıyorlarsa bu sözü eleştirenler, ben de eleştiririm. yoksa teolojik açıdan konuya yaklaştıklarını sanmıyorum.
egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.öyledir de gerçekten mantıksal olarak Allah'a inanan birinin de bunu onaylaması gerekir.egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.millet üzerindeki egemenlik de kayıtsız şartsız Allah'ındır.islam inancına göre de böyle değilmi zaten.Bu durumda egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ın olmuyor mu? Yalnızca polemik oluşturmak için söylenmiş küçük bir düşüncenin ürünü olduğu her halinden belli olan kelimeler bütünü olarak değerlendiriyorum ve bitiriyorum.
devlet yönetimiyle allah-ü teala'yı karıştırmamak gerekir. çok gülünç olmaktadır zira.inanan kişi için iman ettiği varlıktır tanrı.bunun devlet yönetimi ile ne ilgisi vardır.tabi ki millet kendi ülkesinin yönetiminde hakim olacaktır.bundan daha doğalı da olamaz.
bizki aldığımız hernefesin ömrümüz olduğu inancını taşıyor ve bu nefesi aldıranda bir gün gelip emanetini bizden alacak fikrini hernekadar bazıları tırssada benimsiyorsak hakimiyet konusunda tartışmak abesle iştikal etmektir tabiri caizse gevezeliktir.
boşu boşuna seçim yaptığımızın kanıtıdır. bırakalım da allah yönetsindir. ne diye işine karışıyoruzdur ki??? ha allah bize kendimizi idare etmek için irade vermiş, memleketi idare etmek için bu iradeyi kullanıyorsam o noktada irade benim olduğu için egemenlik benimdir. sen istediğin kadar allah verdi onu diye sızlan, allah burdaki işlere daha sonra bakmayacak mı zaten?? o yüzden bu dünyadaki egemenlik iradesi olan insanındır. devlette ise irade millettir. dolayısıyla:

(bkz: egemenlik kayıtsız şartsız milletindir)
çok güldüm be.. aynı akp nin dini prim olarak kullanması gibi. he valla şaşıyorum allah'ına kitap'ına bu kadar bağlı kişiler neden bu türlere dur demezler anlamam.

sonradan çıkıp egemenlik kayıtsız şartsız allah'ın dersiniz ya işte bunu aklı başında bir insan söylemez.

allah; bu alemin yaratıcısı, varın yoğun herşeyin sahibidir. bizlerse onun ışığı altında yolumuzu buluruz.

şimdi buyrunuz aşağıdaki bir kaç cümleyi dikkatle okuyunuz.

--spoiler--

22 Nisan 1920'de yapılan çağrı ile Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 günü toplandı. O gün, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan Cuma namazından sonra topluca meclis binasına gelindi.
23 Nisan 1920... Saat 14.00'te merasimle ve dualarla Meclis açıldı.

--spoiler--
+ egemenlik! kayitsiz $artsiz allah indir!
- kota doldu olm. sonra fatura bi tarafimiza girecek...
(bkz: palavra)
'bunların anayasası'ymış. bunlar kim ki? biz kimiz? sen hangi millettensin?
(bkz: sezarın hakkı sezara allahın hakkı allaha)