1. 1.
  atatürk'ün sonradan türkçeleştirilen vecizesi. doğrusu "Hakimiyet bila kaydü şart milletindir" olan, şu anda tbmm de büyük harflerle yazan vecize.
  4 -3 ... aabi
 2. 2.
  halkını her şeyin üzerinde tutan ata'nın (atatürk) sözü.
  2 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  (bkz: cumhuriyetin ilan edilmesi)
  ... markasiz
 4. 4.
  Demokrasi yoksunu darbeci zihniyet'in bilmesi gereken gerçek.
  5 -3 ... italiano
 5. 5.
  önünde oturanların kafalarını kaldırıp bakmaları gereken, buna müteakip istiklal marsini ezberlemeleri * gereken vecize.
  ... sengitbalikgelsin
 6. 6.
  günümüz türkiye'sinde külliyen yalan olmuş önerme. millet ne derse tersi yapılıyor, milletin istekleri geri çevriliyor gerektiğinde lan, ananı al git burdan deniyor. milletvekili isminden millet ibaresi kaldırılsın aslında nasıl olsa kendileri çalıp kendileri oynuyorlar.
  3 ... mey
 7. 7.
  egemenliğin gerçekte kayıtsız şartsız sermayeye ait olduğu bir ülkede haybeden göz boyayıcı türban, şeriat, milliyetçilik geyikleri de kaçınılmazdır. egemen olmanın ekonomiden geçtiğini görmezden gelmenin bedelidir bu durum. zira egemen olmak sadece 4-5 senede bir sandığa gidip oy atabilme yüzeyselliği değildir. kaldı ki egemen olan halkın bazı bölgelerinde okuma yazma oranının yüzde kaç olduğunu da düşünürsek iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilir.
  1 -2 ... vernon sullivan
 8. 8.
  Sadece doğrudan demokrasilerde var olabilecek bir önermedir . Yönetim erkini sadece seçimler yoluyla önemli bir çoğunluğu dışlayarak elde eden hiç bir kurum ve kuruluş özünde demokrasi ve millet egemenliğinden söz edemez . Temsili demokrasilerde bunu aşmanın ve egemenliği gerçekten millet iradesine yaklaştırmanın çeşitli yolları vardır :

  1-Partiler seçim listelerine koyacakları milletvekili aday adaylarını kongrelerinde uzlaşma sağlayarak , halk oylaması ile seçmelidir .
  2-82 ANAYASASININ anti-demokratik ve millet iradesine ipotek koyan seçim yasası ve partiler kanunu değiştirilerek , seçimlerde uygulanan %10 barajı aşağı düşürülmelidir .
  3-Dokunulmazlık kılıfı altında devlet rejimine karşı dinci ya da bölücü propaganda yapmış olan hiç kimsenin , belgeler ile kanıtlandıktan sonra siyaset hayatına atılmasına ve parti kurmasına izin verilmemelidir . Kürsü dokunulmazlığı hariç hiç bir milletvekili işlediği yolsuzluk gibi adli suçlardan dolayı korunmamalıdır .
  4-Siyasal erk sadece partilere devredilmemelidir. Partilerin eylemlerini denetleyebilecek ve toplumsal alanda yurttaşların düşüncelerini doğrudan dile getirebilecekleri anayasal sivil toplum örgütlerine destek verilmelidir . Ve bu kurumlar hiç bir siyasi partiye mensup olmayacak şekilde yapılandırılmalıdır.
  5- Cumhuriyetimizin niteliklerini koruyacak ve partileri denetleyecek olan anayasa mahkemesi , danıştay ve yargıtay gibi yargı organlarının bağımsızlığına müdahale edilmemelidir .
  6- En az genel milletvekili seçimleri kadar yerel belediye başkanlığı seçimlerinde de belirtilen bu hususlar dikkate alınmalıdır . Bu bakımdan her yurttaşın seçimlerde oy kullanması konusunda eğitilmesi ve bunu bir vatandaşlık görevi olarak kabul etmesi gerekmektedir .
  7- Siyasi bilimler fakültelerinden mezun olan öğrencilerin ve diğer nitelikli genç beyin gücünün reel siyaset içerisine atılımlarının teşvik edilmesi gerekmektedir . Ülke insanları partilerin siyasi programları konusunda bilgilendirilmeli ve izlenen ekonomik politikalardan doğru bir şekilde haberdar edilmelidir .

  Ancak demokrasi adına ülkemizde parlementer rejimin sistemini değiştirip yerine yarı-başkanlık tarzında gayri-ciddi ve tartışılmamış , alelacele alınan kararlar ile mutant bir yönetim biçimi getirmeye çalışmak sanırım bir demokrasi örneği değil demokrasi kaçakçılığı olacaktır .

  Şüphesiz ki , emperyalizmin hedefleri doğrultusunda neo-liberal politikalar yoluyla zenginleşme ve kalkınma rüyalarının güzellik uykusuna kapılmak , ulusal olmak için etnik - milliyetçilik yapmak ve toplumsal dayanışma adı altında dinci bir cemaat düzenine bel bağlamak egemenliğin hiçbir zaman millet iradesine teslim edilememesi anlamına da gelecektir .
  3 ... nekrofili
 9. 9.
  müthiş, yüce, ulu insan(!) başbakanımız tayyip'in ağzından çıkan bir de şöyle bir şey var biliyorsunuz;

  (bkz: egemenlik kayitsiz sartsiz allah indir)
  1 -2 ... atan alir spor
 10. 10.
  ulu önder atatürkün şu an içinde geçerli olan sözüdür. ne kadar harika söylemiş.
  ... eurasia