bugün

Ericsson un tr ye ilk gelen modeli GH197! Boyu kadar anteniyle sahra telsizi olarak da bilinir.
http://www.e-zones.net/image1914.php
ericsson 337
ericsson 388
ericsson 688

son olarak ise nokia dan bir efsane telefon var ki sildi, yıktı geçti. sıfırı olsa hala alınır hala satılır. kamerası 3 g si umurumda değil.

nokia 6310i
nokia 6600.
bozulma rekorlarıyla şahsım yakınları tarafından kullanılmış olan :
siemens c62
siemens mc60
cihazlarıdır. bu iki cihazı yaklaşık 1 sene kullandılar ama en azından iki ayda bir farklı problemlerden dolayı soluğu serviste almıştır. . .
nokia 6300.

bir efsaneydi senle beraber olmak.
valla benim için efasane budur:
görsel
çünkü ilk çıktığında, galeriye bu telefonu verip, üstüne de 300 usd sayıp ilk arabamı almıştım *.
(bkz: Ericsson 628)
bir gün 3. kattaki evimizin balkonunda ericsson 628'ime ayna'nın ceylan isimli eserini melodi olarak yüklerken elimden düşen, inip aşağıya baktığımda hala sapasağlam olduğunu gördüğüm kalasımsı cep telefonu.
Ericsson 628. Neydi o telefon ya. 2 maaşımı biriktirerek almıştım vakti zamanında. Çerçevesi çelik olduğundan raptiye ve küçük çivi çakmışlığım bile vardır. Ceket cebinde bile zor taşınırdı. Ama seviyordum onu ben. Bir yerlerde unutulunca hemen bana getiriyorlardı. Çünkü modelsizdi.
(bkz: n95) (bkz: iphone) (bkz: k750i) (bkz: n80) (bkz: n70) (bkz: nokia 1100)
nokia 2100. o dönem yaşıtları arasında en ışıklı telefon olma özelliğiyle "florasan" adını da alabilen efsane telefon.
(bkz: efsane anketler)
(bkz: panasonic gd90)
(bkz: ericsson t28).
kullanıldığı zamana göre değişik göstermekle beraber yaygın olarak uzun süreli kullanılan cep telefonları.
(bkz: nokia 5110)
(bkz: nokia 3310)
(bkz: nokia 6600)
matrix filmlerinin ilk serisinde neo'nun kullandığı nokia 8110 modeli hem efsanedir hem de döneminin en şekil yapmış telefonudur.
(bkz: 3650)
(bkz: n gage)
(bkz: 6600)
(bkz: 3310)
Gh 688 çıktığında olay bitmiştir dediğimiz,3 satır ekran,onun için melodi kodları aradığımız cihaz.
motorola c117***
(bkz: ericsson gh688) 1996 çıkışlıdır bu telefon..
(bkz: siemens sx1)
(bkz: motorola mpx200)
aşağıdaki bağlantılardan ayrıntılı bilgi alınabilecek telefonlardır.

(bkz: türk insanının cep telefonu zaafiyeti)

(bkz: sidik yarışını cep telefonu yarışına çevirmek)

(bkz: cep telefonunu bir bok zannetmek)
aynı zamanda silah olarak kullanılabilen ericsson t18, t300 çelik kasalı modelleri.
(bkz: nokia 3210)

antensiz olmamasının yanı sıra fındık, ceviz, badem gibi sert kabuklu kuru yemişlerin kabuklarını kırmak için kullanılır, aynı zamanda mesaj yazılabilirdi. o kadar sağlam yani.
genellikle döneme damgasını vuran telefonlardır. ericsson gh688, nokia 3310, panasonic g600 bu kategoriden sayılabilir.

bundan bilmem kaç yıl önce babamın bir telefonu vardı. panasonic g600. çok iyi hatırlıyorum 150 milyona almıştı. teknolojiyle biraz ilgili olan kuzenim görünce uzaktan kumanda olarak da kullanılabiliyor bu diye bir şey atmıştı ortaya. ailecek kurcalamamıza rağmen hiç bi bok olduğu yoktu. öylece kalakaldık. o hep efsane olarak kaldı bizde. şu an halen öyle bir özelliği oluğp olmadığını bilmiyoruz.
(bkz: efsane geri dönmüş ne efsanesi)