bugün

erkek olmanın verdiği zorluklara bir de efendilik eklenince hepten çekilmez olan zorluklardır.

gün be gün hayatımı zorlaştıran olaydır.

kaç aşktan vazgeçtim bunun yüzünden. *
sevdiği kıza utanıp açılamamaktır, uzaktan sevmektir.

argo kullanmamaktır.

kendinden yaşça büyüklere saygılı olmaktır.

siz şimdi bu özelliktekilere süt diyorsunuz ama, birçok kız bu özellikleri arıyor. arkadaşlardan biliyorum.*
genelde sevgili bulmakta zorlanan erkek tipidir. (bkz: ben)
çünkü kızlar piç sever, öküze tapar.
Piçimsi hareketler yaptığın da, '' ne oldu sana ya? sen efendi adamdın yakıştı mı?'' gibi laflara maruz kalır.
aranılan erkek olmasına karşın hiç yüzleri gülmez. kadınların sadece dostu olurlar.
piçlik ile efendilik arasındaki ince çizgiyi bulurlarsa çok kadın tarafından tercih edilebilirler.
franz schubert in viyana da yaşadığı zorluklarla paralellik gösterir.
istisnasız küskü yiyicidirler. asla istediği olmaz hissetmek istediği ise hemen olur.
kızlar tarafından tercih edilmemektir.
Aklını, ahlaki yapısını genelde duygularından üstün tutmaya çalışan erkeklerdir. Çogu zaman begeni kazanırlar. Hiçbir zaman dişleri açık gülmezler.
değişmek isteyip değişememek.çünkü en ufak bir değişiklik yaptığınızda çevrenizdekiler size bu değişiklik hakkında yorumlar yapabilirler. efendi çocuklara neredeyse her şeyi söyleyebilirsiniz çünkü onlar sizi terslemezler, size hep sizin rahatsız olmayacağınız sözler söylerler. fakat haylazlık yapan etrafındakilere saygısızca davranan gençlerde böyle bir şey söz konusu değildir onlara hiç kimse bir şey söylemez çünkü söylediklerinin kale alınmayacağını bilirler.
karşı cinsle en fazla kanka olurlar. daha ötesi yoktur olamaz.
efendilik derken ne kastedildiği önemlidir. bahsedilen ağır bir duruş, üstüruplu konuşma, iş güç ve yaş dolayısıyla efendi durmak ise, hiçbir zorluğu yoktur. ayrıca kadınlar konusunda bilgili ve deneyimli olduğu için kime nasıl davranması gerktiğini bilir.

basit kadınlarla içli dışlı olmaz, kafa yapasına uyan, konuşabileceği, kültürlü, detaycı hatunlarla beraber olmak ister.

zor değil yahu.
kaşar kız bulmak nerdeyse imkansızdır.
Yeri gelince kendini bozamiyor insan. Yeterince sebep varken bile insanlıktan çıkmak mümkün olamıyor. E zor tabi efendi erkek olmak.

Ama mesele su bence; bu paye nasıl hak ediliyor. Kim yada kimler karar veriyor kisinin efendi olduguna. Efendi olmanın olmazsa olmazları neler mesela. Öyle sessiz sedasız efe di olunmuyor. Kanımca en çok onlara sormak lazım. Efendi diye saksı muamelesi yapmamak lazım. Zira efendi adam bı bozarsa kendini batar ortalık. Büyük sıkıntı yaşatır valla.
bir kıza karşı kibar davranmak ve sonucunda o kızı başkasının kapmasıdır.
emir vermenin getirdiği güç durumlardan kaynaklanan zorluklar.

ahçı:efendim akşama ne yemek yapayım.
uşak:efendim bunu nereye koyayım.
bahçıvan:efendim gülleri neye dikeyim.
şoför:efendim nereye gidelim.
efendi:ahçı uşağa, uşak bahçıvana, bahçıvan şoföre sonra hepsi şoföre sorsun ben kaçtım.*
mesela canın tam yerinde tam zamanında bi küfür etmek ister ama efendiliği bozmayayım diye içinde kalır garibimin.
en büyük efelik efendiliktir sözünü benimsemiş erkek modelidir. efendi olmak ne kadar zor olsa da onun için o hep efendi olacaktır.
Kızlara aşık olup utangaçlıktan elinden kaçırmaktır. O piçin tüm kızlar tarafından beğenilmesinin verdiği cinayet dürtüsüdür. Bari kendi uzmanlık alanımdan ilerleyeyim deyip siyaset tarih etc. Konuştuğunda kızların bön bön bakışına maruz kalmak ve mütemadiyen onların arkadaşı olarak kalmaktır. (bkz: yazar burada kendini atlatmak istemiş)
reddedilmek, dışlanmak, terk edilmek, aldatılmak.

haksızlığı ve adaletsizliği her gün yığınla görmek

yeterli mi?
hızlı olmak zorundasın. evlenilecek kız sayısı, yaş ile ters orantılı olarak, ivmeli azalmakta.
genç yaşta çekiciliğin olmamasından ötürü sürekli yalnız kalmak ya da daha kötüsü friendzone'da mahsur kalmak, ilerleyen yaşlarda da karşınızdaki sizi siz olduğunuz için mi seviyor yoksa sizi can simidi olarak mı görüyor bilememektir.
çok dertliyim sözlük. bu sözle başlıyorum ve içimi döküyorum. öncelikle piç adam ile efendi adamı karşılaştıralım.

piç adam:
1- her zaman ortamlarda sivrilendir.
2- çoğu zaman aileden yeteri sevgiyi görmemiş ve kendini ifade etme çabasında iken ezmeye çalışır bir tavır sergileyendir.
3- derslere girmeyendir
4- alkol ortamlarının vazgeçilmeyenidir ve çoşanıdır.
5- eğer arabası varsa kazası olmayandır. arabası yoksa babasının arabasını gece gizlice çalandır.
6- eğer parası varsa marka yoksa pazardan çakma giyinendir.
7- cep telefonunun rehberinde hazırda arayabileceği en az 5 hatun vardır.
8- hatun konusunda arkadaşlarını her an satandır.
9- üç beş öğrendiği şeyi destekleyecek yalanla birlikte anında pazarlayandır.
vs vs vs. şimdi ise efendi adamı inceleyelim;
a- ortamlarda dinleyendir
b- dersleri takip edendir
c- ailesinden yeteri kadar sevgi almış bunu özgüven olarak kendine aşılamıştır.
ç- arabası varsa kurallara riayet edip kullanandır eğer kendi arabası değilse babasından izin alıp kullanandır.
d- alkol ortamlarında cozutmayandır.
e- baklava desenli kazak ve kadife pantolon mevsimine göre keten pantolon gömlek ikilisi
f- arkadaşlarını asla kızlara satmayandır.
g- cep telefonun da hazırda arabayabileceği 5 erkek vardır
ğ- bilmediği bir konuda bilmiyorum diyebilindir
vs şimdi de konuyu hatun kişi açısından karşılaştırmalı olarak inceleyelim
- kadınlar her zaman ortamda ilgi odağı olmak isterler. piç adam 1.madde de görüldüğü üzere efendi adama takmaktadır.
- kadınlar her zaman alkol ortamlarını laf almak için kullanırlar piç adam 4.madde de görüldüğü üzere efendi adama takmaktadır
- kadınlar her zaman adrenalin severler.piç adam 5.madde de görüldüğü üzere efendi adama takmaktadır
- kadınlar her zaman ellerinde tutmak için çaba harcamak isterler bu nedenle piç adam 7 ve 8. maddelerde görüldüğü üzere potansiyel kuş bırakmayacaklarından ötürü efendi adama takmaktadır - kadınlar duymak istedikler piç adam 9.madde de görüldüğü üzere efendi adama bariz bir şekilde takmaktadır
- kadınlar yanlarında oldukları erkeğin de dikkat çekmesini isterler ki ortamlar da ulan bak herifi ben kapattım bakışlarını atabilsinler ki piç adam 6. madde de görüldüğü üzere efendi adama yine takmaktadır vs tarzında geliştirilebilecek kısımları sizlerin takdirine bırakıyorum. bizim türk kızlarımız serseri erkeği seçerler. konuyu biraz saptırdım kabul ediyorum. kısaca efendi olmanın en büyük zorluğu kız arkadaştır. şu anda benim yaşadığım gibi. peki efendi erkek nedir? işte onu şöyle açıklıyorum. efendi erkek oturmasını kalkmasını bilecek. Nerde nasıl davranmalı nasıl konusmalı bilmeli. Saygılı olmalı sadece bana değil herkese, ailesine arkadaşlarına trafikte bile. ailesine düşkün olmalı. Bir kadına nasıl davranmalı bilmeli. Fırıldaklık yapmamalı söylediği ile yaptığı bir olmalı net olmalı. evet tam da kendimi anlattım. fakat bizim kızlarımız bu erkek tipini seçmezler. seçecek olan da evlenilecek kızdır ki evlenilecek kızların azlığını buradan anlıyoruz.* * *

not: üşenmeyiniz okuyunuz efendim içinde size uygun bir şeyler vardır.
Tedahülden kalmış kâğıt para gibi olmaktır bu, bir varlığınız olsa da günümüz şartlarında hiç bir şey ifade etmez. Rağbet; çabuk harcanabilen, sık el değiştiren bozuk-luklardır hep.