bugün

kendini ve dinini tanımakta olan sıradan bir insanın düşeceği çelişkiye düşmüştür. okuduğum ve izlediğim kadarıyla bazı düşüncelerinin değiştiğini kendisi de açıkça söylemiştir, fakat her şeyi bildiğini ve kuranla ilgili bütün meseleleri çözdüğünü iddia etmemiştir. sünnet ve hadisleri reddedip başkalarının (hanefi, mutezile,...) dogmalarıyla değil de inandığı dini kendi yorumuyla hayatına uygulamayı amaçlayan edip, belki de hayatı boyunca kendisiyle bu konularda çelişmeye devam edecektir. çünkü bence, insanın 'tanıma' evresi hiç bitmeyecek bir süreçtir.
birtakım görüşlerine katılmasam da bana 'az da olsa dini sorgulayabilme' yetisi kazandırdığı için kendisine teşekkürü borç bilirim. ('az da olsa' sorgulayabilmemin sebebi ise belki de yeterince cesur olmamamdır, kim bilir.)

aslolan insanın son nefesinde 'dürüst yaşadım be' diyebilmesidir. isteyen hanefinin kuranına göre dürüst yaşasın, isteyen kendi kuranına göre dürüst yaşasın. hatta dürüst yaşayan bir deisttir. belki de ateist. kim bilir bir hindu belki. tanrı hepimizi görüyor, inanıyorum ki dürüstlüğümüzü sınıyor.
fikri manada değişim gösteren birinin geçmişteki düşünceleri ile şimdiki düşünceleri arasında var olan çelişkilerdir normaldir insan 30 yılda ak iken kara oluyor.
kuran'a 2 ayet fazla demesi.

gerçi diğer din adamlarında çelişkinin 1001 türlüsü var ama bu kuran'a da tahrifat var demesi insanı ürpertiyor.