bugün

Üniversiteyi kazanma uğruna düşülen aşağılık durumdur.
Sınavlarda başarı sağlamak için veya Bilgiye dayalı yarışma programlarından birine katılmayı planlıyorsanız yapmanız gerekendir.
yaşadığım durumun özeti gel sarılalım kardeşim.
Geçen sene bu uğurda renkli kartlar hazırlayıp sürekli birbirimize sorduğumuz sınava hazırlık sürecidir.
(bkz: türk eğitim sistemi)
Lys için çalışan arkadaşlar ezberlemesin test çözerek ve kağıttan kağıta yazmak daha mantıklı ve kalıcı olur, ben öyle yapıyorum.
Cok sinir bozucudur. Heleki bu kadar az zaman varken insanı bunalımlara sürükler. 19 yasındaki bi insanın o kadar seyi bilmesini istemek ise insafsizliktir.
4 yıl okuyup türkiye cumhuriyeti yüksek öğretim kurumu onaylı diplomayı aldıktan sonra ösym'nin alan sınavıyla hopp kardeşim nereye o diplomayı hak ettin mi bakalım sen? Tarzında hiç bir şekilde bilgiyi değil ezberi ölçmesi sonucu Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin uğraştığı saçmalık.
Mesele bilgiyi ölçmekse diploma notu ne güne duruyor bu bir?
diploma notu yetmedi kardeşim yaptığın sınav bilgi sorsun bu adamlar üniversite mezunu, üniversite hayatı boyunca ezbere karşı eğitildiler. 4 yıl boyunca bu alanda - lisede hoca olsanız bile- yeni bir yöntem, yeni bir şey bulun geçmişte yapılanları ezberlemek yeterli olmaz şeklinde telkinler aldılar ama sonuç alan sınavında bu eser kimindir, bu eserin yazarı kimdir. Bu mantıkla antalojiler, şair sözlükleri bu alanda en uzmanlardır. Bir kişi otursun çeşitli yöntemlerle bu kitapları ezberlesin, hoca olsun. Sonra da edebiyata küs, okumayı sevmeyen nesil yetişsin. Şu an olduğu gibi...
Yarısı yıllar sonra bile aklınızda kalır. Bir ortamda konuşurken bajsi geçince söz sahibi olursunuz ve kültürünüzü arttırır. Diğer yarısını da unutursunuz bir yerde duyduğunuzda " bu neydi ya bu neydi? " diye kendinizi paralarsınız.
11. sınıfta yapmamız gereken hadise.
riyakarlık, vefasızlık, gibi aşağılık bir takım şeylerden eser miktarda içerebilir ama öldürmez. ezberlemek lazım tabii, sistem utansın.

ilk köy romanı: nabizade nazım - karabibik.
Sabah yapıldığında daha yararlı olabilecek eylemdir.
Bilak Kubat hocamız sayesinde her sınav öncesi yaptığım aktivitedir.
Lise de binbir zahmetle ezber yaptığın o şiir hiç unutulmaz ve sağlam bir anı olur. Her zaman kaliteli ve ezbere değer şiirler seçilir.
iş hayatında hiç birşey ifade etmez, iç dünya da yer teşkil eder.
5erli dizeden oluşan 7 kıtalık şiir ezberledim 10yılı aşkın süredir tek satırını unutmadım.
edebiyat bölümünde okuyorsanız zaruri olacak yapacağınız bir eylemdir. genel kültürünüze ciddi şekilde katkıda bulunur.
Cikin disarida ezberleyin. Fotograf ceker #siirsokakta tagiyle twittera falan atarsiniz hem. Hadi canim hadi burasi degil yeri.
Cogu insan sirf daha yuksek not almak icin ezber yapar ama olmasi gereken farklidir cunku ezberi cok cabuk unutursunuz ama o ezberlediginiz sey hakkinda biraz ozet bilgiler okursaniz cok daha kalici olacaktir ustelik genel kulturunuzude cok daha ileri seviyelere tasiyacaktir.
sözlüğün yaş ortalamasını gösteren hede. ziktirip gidin lan kreşe çevirdiniz burayı.
(bkz: literatür)
Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin özellikle bu zamanlarda yapmaya çalıştığı bir eylem. Ezberlendiği için unutulması çok kolay olan eserler sürekli tekrar edilmek zorunda kalıyor.
bizim edebiyat hocamız tüm yazarların eserlerinin neredeyse tümünü 10 kez yazdırıp ezberletmişti.