1. 1.
  cumhuriyet döneminde tüketilen bira miktarından kat be kat fazladır.

  (alıntıdır)Osmanlı; Tanzimat Fermanı’ndan sonra içki üretim ve tüketimine konulan verginin büyük getirisini görünce, istihsali destekledi ve Avrupa’nın en önemli içki üreticilerinden birisi haline geldi.

  Türkiye’nin ilk bira fabrikası, 2. Abdülhamit’in hükümdarlığı döneminde, 1890’da istanbul’un Feriköy semtinde, isviçreli Bomonti Kardeşler tarafından kuruldu. Resmi törenle açılışı yapılan ve faaliyete geçen fabrikanın ilk yılki üretimi - tahminen! - 1 milyon litre kadardı.

  Osmanlı topraklarına biranın girmesi ve tüketiminin başlaması 1839 yılına denk geliyordu. 1840’lı yıllar, biranın ülke çapında yaygınlaştığı, arka arkaya birahanelerin açıldığı dönemdi. Hattâ, izmir’de 1846’da, A. Prokopp firması, kendi ismi ile seramik şişe içinde bira üretip satışına başlamıştı. 1888’de, istanbul’da 31 birahane mevcuttu. Bunların 15’i Beyoğlu, 8’i Galata ve kalan 8’i ise başka semtlerdeydi.

  1894’de istanbul’da 33 Birahane

  1894 yılına gelindiğinde, birahaneler ülke çapında yaygınlaşıyordu. istanbul’da 33, izmir’de 5, Selanik’te 4 ve Ankara’da 3 birahane tesbit edilmişti. Vatandaşların biralarını rahatça içebilmesi için Bomonti Bira Bahçeleri kurulmuştu. Tiryakiler, bu bahçelerde içkilerini rahatça içebiliyor, meşk ediyor ve sohbet ediyordu. Hattâ küçük fasıl heyetleri de görülüyordu.

  Devlet, 1862’de uygulamaya soktuğu vergi mevzuatında, arpa suyundan yüzde 20 kayıp bedeli düşüldükten sonra kalanından yüzde 10’u ile 15’i arasında vergi ödettirilmesini kayıt altına almıştı.

  Osmanlı; Bomonti Bira Fabrikası’ndan gelen vergiden memnun kalınca, 1892’de, Selanik’te 2’nci bira fabrikasının açılmasına izin verdi. 2’nci fabrikanın adı: Olimpos Bira Fabrikası’ydı.

  Osmanlı’da bira üretimi ile ilgili ilk resmî rakamlar, 1896 yılına aitti ve yıllık istihsal 1,2 milyon litre civarındaydı. Yine Osmanlı’nın resmî rakamlarına göre, 1913-1914 yıllarında bira üretimi ortalama 9 kat artarak, 9,9 milyon litreye kadar ulaşmıştı.Bomonti Bira Fabrikası, 1938’de devletleştirildi; TEKEL’e bağlandı.

  Dolmabahçe Sarayı’nın Masraf Defterleri

  Dolmabahçe Sarayı’nın Masraf Defterleri incelendiğinde, saraya alınan cins cins şaraplar, şampanyalar ve değişik içki çeşitlerinin isimleri kolayca görülecekti.

  Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne göre, rakı üreticilerine "Arakçıyan Esnafı" denirdi. Bunlar da muzlu rakı, hardaliyeli rakı, narlı rakı vb. gibi rakı çeşitlerini üretirdi. Meşrutiyet’in ilânından sonra gittikçe gevşeyen yasaklar ve baş gösteren hoşgörü eğilimi, rakı ve diğer alkollü içki üretim ve tüketimini arttırmıştı. Sultan Abdülhamid'in Başmabeyincisi Sarıcazâde Ragıp Paşa, 1880’li senelerde Tekirdağ Yolu üzerindeki Umurca Çiftliği’ni, daha sonra da bu çiftlikte Umurca Rakı Fabrikasını kurmuştu.

  Niğde’nin Fertek kasabasında Fertek Rakısı adı ile üretilen rakı, Anadolu’daki tiryakilere hitap ediyordu ve çok ünlenmişti. Boğaziçi, Ruh, Deniz Kızı, Âlem, Üzüm Kızı, bilinen-tanınan rakı markalarından bazılarıydı.

  Osmanlı; Avrupa’nın En Önemli içki Üreticileri Arasında

  1896’da, istanbul Erenköy’de 700 dönüm arazi üzerine üzüm bağları kurulmuş, şarap üretimine geçilmişti.

  1896 yılında, ülke içinde resmî kayıtlara göre, 14 milyon litre rakı, 32 milyon litre brandi, 86 milyon litre şarap tüketilmişti.

  1904’de, Osmanlı’nın şarap ihracatı tamı tamına 340 milyon litreydi. Osmanlı; Avrupa’nın en önemli içki üreticileri arasındaydı. Erdekli Kontoki Efendi, ürettiği Osmanlı Konyağı ile Paris’te girdiği yarışmada madalyalar kazanmıştı.
  (Ali Hikmet ince)
  http://www.suzmehaber.com...nli-nin-icki-tuketimi-983
  6 -1 ... noxeca
 2. 2.
  (bkz: afiyet olsun)
  3 ... flat head
 3. 3.
  (bkz: yobazların uğramadığı başlıklar)

  yarasın sayın ecdadımız, afiyet olsun. bir gecede cahil kaldın, dertlendin, içersin tabi.
  4 -1 ... noxeca
 4. 2.
  bu birayı osmanlının müslüman tebası tüketmiyordu içkileri yalnız o topraklar içerisindeki gayrimüslümler üretiyordu müslümanlardan da tüketenler varsa günahı onların boynuna.gayrimüslümler ülke içerisindeki gayrimüslüm tebaya satıyor veya kara ve deniz yolu ile ihraç ediliyordu. bunca sene onca milletin bir arada yaşamasının koşulunu osmanlının gayrimüslümlere karşı hoşgörüsü idi. acaba o garimüslümlerin torunları kimler kemalistler? cevabı zor olmasa gerek.
  -2 ... rebel12
 5. 3.
  abdestsiz gezmeyen "cennetmekan" 2. abdülhamit döneminde açılan bomonti bira fabrikasıyla başlayan tüketimdir.

  2. abdülhamit olmasa kadıköy kızları ne yapardı? boşuna ulu hakan denmiyor kendisine.
  ... bugun variz yarin yokuz
 6. 4.
  Azıcık kitap okuyanlar mutlaka rastlamışlardır. Recaizade mahmut ekrem'in romanı araba sevdasından bile öğrenebileceğimiz üzere dönemin istanbul'unda birahaneler vardır ve gayri Müslim ayırdı falan yoktur. Tatil günlerinde piyasa yapan erkek ve kadınlar da cabasıdır. Lütfen hayal dünyasından uyanalım.

  Dipnot:alkol kullanmam ama aklımı kullanırım.
  ... insectoidzz
 7. 5.
  Okuyanda Rusya gibi su yerine bira içiyorduk sanacak.
  ... feministmiyimneyim
 8. 6.
  Son derece az olan tüketim.
  Bizim ecdad şarapçıydı.

  Not: Evliya filmi vardı, şeyh adamlara ne içiyorsunuz diyor, adamlar da şerbet diyor, şeyh de öyle olsun diyor, sonra bakıyorlar ki şarap olmuş şerbet,
  Ecdad şarap içmezdi diyerek ortaya çıkan/çıkacak arkadaşlar seyretmiştir mutlaka.
  ... dalya rock yazar
 9. 7.
  ben de bizim ecdad şarapçıdır diye biliyordum; cüneyt arkın filmlerinde hancıdan hep şarap istenirdi.
  demekki filmler, gerçekleri pek yansıtmıyormuş.
  ... biliraver