1. 1.
    Benimki eline geçen her parayı altın yapıyor ve yastık içinde saklıyor.
    2 ... bu ne bilimsizliktir
  2. 2.
    Benim annem Egeli olmasından müsebbip her bulduğu otu besin olarak görür. Hepsinin adını bilir, diğer bölgelerde ne dendiğini filan söyler.
    Sanırsın ki ot bilimci gadınanam.
    10 -1 ... ucan su tospasi
  3. 3.
    Yoğurt kaplarını ve kavanozları biriktiriyor. Öyle ki; olur da yanlışlıkla Çöpe falan atarsam vicdan azabı çekiyorum.
    14 -3 ... fikrimin ince gulu
  4. 4.
    Babaevimden 2 saat uzakta bir ilçedeyim, annem her ziyaretimde kavanoz dolusu birşeyler tikistiriyor elime.
    Salca alınca bana da aliyor. Annecim ne gerek var!
    4 -1 ... biriberrinmidedi
  5. 5.
    Karadenizli bir anneye sahipseniz zerre kadar tadı tuzu olmayan o mısır (lazut) ekmeği (pelit), fasülye (lobiya) turşusunu ve kara lahana çorbasını (çarhala) yersiniz, kaçarı yok.
    Yazarken bile arka fona yayla manzarası ve tulum yüklendi.

Hatırlayınca tüylerim diken diken oluyor.
    6 ... tomris hatun
  6. 6.
    çekyatlara örtü koyması.
    3 ... yapacakbiseyyok
  7. 7.
    15 temmuz hatıra paralarını biriktirmesi.
    5 ... hep ve daima
  8. 8.
    Örtüleme isteği.

Evde herşeyin örtüsü olmalı. Dokunulmazlığı olan ve rengini unuttuğumuz koltuklarda örtü var mesela. Oysa alırken istediği rengi bulmak için günlerce dolaştı. Damacanamızın bile gelinliği var. Klozet kapağımız fırfırlı dantelli bişey. insan işemeye çekiniyor. Dev ekran televizyonumuzun üstündekini hele hiç konuşmayalım zaten. Öyle mutlu işte ne yapacaksın.
    5 ... tutunamayanlardan biri
  9. 9.
    buzdolabının üzerinde mutlaka birilerinin söz, nişan magnetleri bulunur. çift isimleri yazıyor kimdir, neyin nesidir. ne işi var o dolabın üzerinde bilemiyorum. bi ara atayım onları...
    6 ... desemdeinanma