bugün

istemeden de olsa olan durumdur. hemen bir örnekle de verimizi pekiştirelim;

bir baba düşünün; çocuğunu çok, hatta herşeyden daha çok seviyor ama belli etmiyor. sevip; belli etmeyen babalardan. hayatı boyunca çocuğunu kucağına alıp öpmemiş, sevmemiş... geceleri gelip öpüyor ama çocuğunu, seviyor ama çocuğuna göstermiyor. fazlasıyla disiplinli.

bir de çocuk düşünün; sekiz, dokuz yaşlarında. çocuk bir gün evdeki vazoyu yanlışlıkla kırıyor ve babasına gidip durumu izah ediyor. babası da çocuğuna okkalı bir tokat indiriyor... çocuk odasında ağlamaya başlıyor ve bu yaşananları düşünüyor.

aradan belli bir süre geçiyor ve çocuk bu sefer de koltuğa mürekkep damlatıyor. babası gelince yüksek ve kalın ses tonuyla çocuğunu kenara çekiyor ve soruyor:

- sen mi yaptın !?
çocuğun aklına önceden yediği tokat geliyor...
- sen mi yaptın dedim !
+ hayır baba. ben yapmadım.

ve babası çocuğunu dövmekten vazgeçiyor. bunu gören çocuk ''yalan''ın iyi bir çözüm olduğuna inanıyor ve ilerki yaşantısı boyunca başı sıkıştığında yalana başvuruyor. böylece baba istemeden de olsa topluma karaktersiz, zora gelince yalana başvuran bir çocuk veriyor...

atalarımızın da söylediği bir söz var ya hani, tam bu olaya göre : ne ekersen onu biçersin.
bu insanların ister istemez yaptığı ve karşılaştığı bir durumdur. misal:
kardeşim henüz 6-7 yaşlarında evde ne yapılsa o sorumludur. * bir gün tv kumandasının pilleri dişlenmiş. babam bunu farketmiş hemen bizim ufaklığı çağırmış. soruyor:"bunu sen mi yaptın?" diye kardeşim korkmuş "neyi?" diyor. babam gösteriyor birader "hayır" diyor. babam " bak doğruyu söyle bir şey yapmayacağım." diyor. neyse efendim bu baya bir sürüyor babam "yalan söyleme" dedikçe birader " (bkz: valla ben yapmadım)" diyor. çocuğu annemle ikisi bir güzel ağlattılar arada babam kardeşim ben yapmadım dedikçe geçirdiği için. sonunda zorla çocuk "ben yaptım" demek zorunda kaldı. halbuki çocuk o zamana kadar hiç yalan söylememişti. neyse akşam olunca amcam eve geldi bizim biraderin halini gördü "ne oldu?" diye sordu. babam açıkladı amcam biraderi aldı kucağına "onu öyle ben yaptım zayıflamış biraz, çekmiyordu." dedi. yani babam kardeşime zorla yalan söyletti. garibim o günden sonra işine gelen şekilde atıp tutuyor eğer öyle bir şey olmasaydı eminim benim birader yalan söylemezdi şimdi.
çocuklarının başarısızlıklarını ısrarla kabul etmemelerinin doğuracağı muhtemel sonuçlardan biridir.
güncel Önemli Başlıklar