bugün

çok faydalı bir hizmettir. ben 1860'lı yıllara kadar bakabildim.
Öz be öz anadolu insanıyım. Çankırı ve bolu sentezi.
Geçen işyerindeki bir hijyen görevlisi arkadaş ile muhabbet ediyoruz dedi “abi e devletten baktım 1850 den beri Ankaralıyız hala kirada oturuyoruz.”
iç Anadoluluktan utanan nice sözde balkan göçmenini göt etmiştir.
1850'lere kadar geri gidiyor yaklaşık olarak.
Allah a şükür kürt ermeni Arap Rum Bulgar Sırp hiç çıkmadı.
Bazılarımızı hiç de aydınlatmayan sorgulama.
geçen bindiğim taksinin şöförü aynen şöyle dedi.

- abi e devletten baktım 1810'dan beri ankara'daymışız hala kirada oturuyoruz.
hep bildiğimiz konular bir değişiklik falan yok.
büyük büyük ümitlerle girip belki saray soylusu falandır diye umduğum büyük dedemin isminin memiş yalama olduğunu öğrenince yıkıldığım uygulama.
soyundan şüphe edenlerin yaptığı sorgulamadır. ben hiç yamadım 500 yıl öncesini zaten biliyoruz.,
benim en çok ilgimi çeken şey isimler oldu.
elmas, sürme, Altun, dursun, Tevrat, Musa...
Yahudi miyiz acaba diyor insan. Tevrat ne alaka? ehehe.
Bir insan neden birine gürcü ismini koyar ki dedirtir. Gürcüce değil yani ismi gürcü. Hep aynı yerdeymişiz bunu da görmüş oldum.
Sivaslı'ya falan gereksiz eylem. Maksimum Erzurum' a, Erzincan'a uzanacaksın oğlum, ne kasıyorsun!

Ben tabi kökeni Avrupa görmüş bir istanbul beyefendisi olduğum için benimki önemli.
bilmediğim bir şey çıkmadı. türkiyeye gelen akrabalarımdan ibaret ki onlarda dedem zaten.
dedelerde üç tane 'molla' olduğunu öğrendiğim sorgulama. bende bu dincilik nerden geliyor diyorum, damarlarımda varmış yahu. dedemin dedesinin neredeyse türbesini yapacaklarmış o derece ünlenmiş. cumhuriyet hepsini törpülemiş. törpülenmeseydi şimdi bir şeyh çocuğu olabilirdim, yatlarım katlarım olurdu yahu *
Annemin ve babamın soyu hiç dışarı çıkmak istememişler, kabuklarını kırmamışlar, hiç dememişler ki şöyle bi gezelim görelim. Hep kars hep kars.

Çok sıkıcısınız.
has ankaralı olduğum tescillendi. dedelerimin dedelerinin dedesi ankaralıymış. yanlız hepsi zenginmiş köy agası felan hep paraları yemişler. biz maraba olarak kaldık.

adam gider kızılaydan felan tarla alır hiç vizyon yokmuş. gençlik parkının oraya gelirlermiş oralar bataklıkmış.
1850 yılından beri aynı köydeyiz. Bu ne vizyonsuzluk anlamadım gitti. insan gider Antalya dan, marmaristan deniz kenarı arazi kapar.
Baba tarafından yaşlı bir büyük amcamız vesilesiyle zaten epeyce bilgimiz olduğundan fazla bir ek bilgi vermeyen uygulama. Ama anne tarafındaki bazı detay bilgilerimiz bu uygulama vesilesiyle genişlemiş oldu. ilaveten büyük dedelerin, ninelerin doğum tarihlerini (yıl) öğrenmiş olduk. Yine de bu uygulamadaki kayıtlarda bazı hata ve eksikler var. ama faydalı bir uygulama.
Baba tarafimin azerbaycan karabag, anne tarafimin da gurcistan tiflis gocmeni oldugunu gosteren uygulama.
Bi hevesle babasınınkine bakıp gayrimeşru kardeşlerini öğrenenler vardı.
Dedeleriniz, Babalarınız hep komşulara, akrabalara yürümüş
Çevrenizdekileri uyarın dikkat etsinler bi zahmet sıra sizde
1800 den beri aynı yerdeymişiz.
180 yıldır aynı köyde yaşıyormuşuz ben böyle vizyonsuzluk görmedim.