1. 1.
  bir edip akbayram sarkisi.sozleri zulfu livaneli ye aittir.sozleri:
  bir yanımı sardı müfreze kolu
  bir yanımı sardı varilcioğlu
  500 atlıyınan kestiler yolu
  eşkiya dünyaya anam hükümdar olmaz

  yıl 1341 mevsime uydu
  sebep oldu şeytan bir cana kıydım
  katil defterine adımı yazdı
  eşkiya dünyaya anam hükümdar olmaz

  sen ağlama anam dertlerim çoktur
  çektiğim çilenin hesabı yoktur
  yiğitlik yolunda üstüme yoktur
  eşkiya dünyaya hükümdar olmaz

  Not:sozler alintidir. (bkz: ukte dolduruyorum)
  10 ... hexagram
 2. 2.
  aslı "eşkiya dünyaya, hükümdar olmaz" olan türkü.
  4 ... mdtlck
 3. 3.
  edip akbayram in mukemmel okudugu, muzigi de mukemmel uyumlu, asli turku olan sarkidir.
  2 ... faidelibilgi
 4. 4.
  "eşkiya dünyaya hükümdar oldu bile" diye düşündüren edip akbayram'ın güzel yorumuyla daha da güzel olmuş türkü.
  1 -2 ... patasana
 5. 5.
  (bkz: abd)
  2 ... cehennetlik
 6. 6.
  "sen ağlama anam dertlerim çoktur" diyip, ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar atasözünü bize hatırlatan bir şarkıdır.
  2 ... cyqne
 7. 7.
  edip akbayram'ın ağzından duyana kadar, eşkiyanın, dünyaya hükümdar olamayacağını söylediğini sandığım, sonra oradaki eşkiya'nın sıfat olduğunu anladığım ünlü şarkı sözü.
  1 ... regulus
 8. 8.
  edip akbayram yorumuyla dinlemeye alıştığımız zülfü livaneli şarkısı.
  2 ... mela
 9. 9.
  sözleri sabahattin ali'ye ait türkü/şiir.
  5 ... auger
 10. 10.
  rize'nin şimdiki adı portakallık olan haldoz mahallesindeki bir düğünde kardeşinin bıçakla karnından yaralanması üzerine, kendisine haber verilen sandıkçı şükrü olay yerine giderek kardeşini kanlar içinde buluyor ve kardeşini yaralayan abdi ağa'nın uşağını (bir anlatıma göre de abdi ağayı) orada vuruyor.
  bu olay üzerine hapishaneye düşen sandıkçı şükrü bir süre sonra bazı arkadaşlarıyla birlikte hapishaneden kaçıyor ve dağa çıkıyor.

  sandıkçı şükrü, dağa çıktıktan sonra, yönetimle işbirliği yaparak kendisini hileyle zehirlemek isteyen biriyle karısı fadime'yi elinden almak isteyen başka birini öldürüyor. sandıkçı şükrü'nün adı bu olaylardan sonra daha da yaygınlaşıyor. fakirlere bir şey yapmaması zenginlerle mücadele etmesi yüzünden halk tarafından da seviliyor ve destekleniyor. bu ve benzeri erdemleri yüzünden kendisine yardım edenler çoğalıyor.

  sandıkçı şükrü'nün türküde adı geçen perilizade adında zengin birine haberler göndererek, yoksullara mısır dağıtmasını istediği, yoksa kendisini cezalandıracağı tehdidinde bulunduğu söylenir. nitekim sandıkçı şükrü'nün isteğini yerine getirmeyen perilizade'nin mısırlarını adamlarına toplattırdığı ve yoksullara dağıttırdığı yaşlılarca da anlatılır.

  rize'nin camiönü (arkotil) mahallesinden hüseyin kutlu adında sandıkçı şükrü dönemine yetişmiş bir yaşlı "çevrede başı belaya giren sandıkçı'nın yanına geliyordu. sandıkçı hem geleni koruyor, hem yardım ediyordu" diyor.

  kardeşiyle birlikte, türküde adı geçen urusba (şimdiki adı uzunkaya) köyünde eski bir kahvede otururken, zaptiyeler çevresini sarıyorlar. zaptiye çavuşu abbas çavuş sandıkçı'nın teslim olmasını istiyor, ancak sandıkçı kabul etmeyerek abbas çavuş'tan çekip gitmelerini istiyor. zaptiye çavuşu da bunu kabul etmeyince çatışma çıkıyor. sandıkçı ve kardeşi zaptiye çavuşu ile birkaç zaptiyeyi öldürerek kaçıyor.

  sandıkçı şükrü'nün bu olaydan sonra bir ara yakalanıp zincire vurularak batıya gönderildiği fakat kapatıldığı yerden atlayıp rizeli sandalcılar tarafından kurtarıldığı anlatılır. sandıkçı şükrü'nün sinop kalesinde tutukluyken denize atladığı ve kurtulduğu anlaşılıyor.

  sandıkçı şükrü'nün yakalanmaması ve her geçen zaman içinde daha çok halk desteği sağlaması üzerine trabzon valisi kadir paşa önemli sayıda adam toplayarak sandıkçı'nın üzerine gönderiyor. sandıkçı'nın üzerine gönderilen süvariler, kolcu kayıklarının reisi varilcioğlu sadık'ı da yanlarına alıyorlar. sandıkçı şükrü of ilçesinin ikizdere köyü yakınlarındaki sanlı adlı bir mezrada bir yaşlı kadının evinde otururken ihbar ediliyor. çevresi atlılarca sarılıyor. varilcioğlu da yanlarında.

  sandıkçı şükrü teslim olmak istemiyor. fakat eskiden tanıştığı varilcioğlu sadık teslim olursa öldürülmeyeceğini söyleyerek onu ikna ediyor. sandıkçı şükrü de buna inanarak tüfeği elinden teslim oluyor. fakat varilcioğlu ile zabtiyeler teslim olarak önlerinde yürüyen sandıkçı şükrü'yü arkadan kurşunlayarak öldürüyorlar.

  türkülerden, gövdesinin şehre getirilerek halka gösterildiği anlaşılıyor.

  sandıkçı şükrü'yü doğrudan gören ve tanıyan refii cevat ulunay, ondan "yaptıklarına pişman olmuş, fakat affedilmeyeceğini bildiği için teslim olmayan mert bir insan" olarak sözediyor.

  1843-1909 yılları arasında yaşamış rizeli kahya salih adında dinci ve tutucu bir şairin de sandıkçı şükrü'yle ilgili bir destanı bulunuyor. karadeniz türkçesiyle yazılan destanda "şükri dedikleri bir merd eşkıya"nın "devlet hükümatina" kurşun attığı için öldürüldüğü anlatılıyor.*
  5 ... barrel