1. 1.
  tüm iç açıları birbirine eşit ve 60'ar derece olan , tüm kenar uzunlukları da birbirine eşit , öğrenci dostu , üzerinde işlem yapılması en kolay , matematiği hiç bilmeyenin bile ''hee bu eşkenar üçgen!'' diyebileceği , sıcakkanlı üçgen.. *
  3 ... aby
 2. 2.
  a kare kok uc bolu dort formülüyle alanına ulaşabileceğiniz üçgendir.
  5 ... a kare kok uc bolu dort
 3. 3.
  en önemlisi tüm kenarların "eşit" olmasıdır.aralarında haksızlık tartışması geçmeyen hukuklarını bi güzel kurmuş üçgendir.
  ... raste an ne raste
 4. 4.
  ağırlık merkezi, kenarortayların ve açıortayların kesiştiği nokta bu üçgende aynıdır. Bu noktadan kenara giden kenarortay parçası ile aynı kenarortayın açıya giden parçası arasında 1/2 oranı vardır.
  1 ... gregor incegor
 5. 5.
  (bkz: 30-30-120)
  ... xasimus
 6. 6.
  (bkz: 45-45-90)
  ... alikula
 7. 7.
  alanı en büyük olan üçgendir.

  (bkz: geometri bilmeyen yazarlar) *
  -1 ... sen de mi brutus
 8. 8.
  güzel, adeletli ve düzgün üçgendirkenarları, açıları(60), kenarortayı, açıortayı hep aynıdır, hesabı kolaydır, tüm hayat keşke bu eşkenar üçgen gibi olsa dersiniz ama hayat maalesef öyle değildir. Hayar çoğu zaman (bkz: çeşitkenar üçgen) tipinde karşımıza çıkar, çözmeye çalışırız, zaman zaman çözeriz zaman zaman da çözemeyiz...
  ... alikula
 9. 9.
  içinden 4 adet küçük eşkenar üçgenlerin çıkabileceği, bir tanesinin ağırlık merkezinin büyük üçgenle aynı olduğu üçgendir.

  geçtiğimiz yüzyılda yani milenyumdan önce piyasadaki mevcut yıldızlı soruların büyük bölümünü dairelerle birlikte oluşturan üçgendir.

  (bkz: taşıma yöntemi)

  (bkz: yazarın anılarının depreşmesi)
  ... devils advocate
 10. 10.
  bulunduğu her soruda bir dik üçgen aratan üçgendir... *
  1 ... fearful