1. 1.
  çocuğun psikolojisini düşünerekten karşı çıktığım haktır.

  bu konuda finlandiya'da yaptığım bir tartışmada fikirlerim yüzünden 2 fin göz yaşlarına boğulmuştu. onlar eğitim ile çocukların da bu durumu normal karşılayabileceğini ben ise istedikleri kadar, istedikleri gibi eğitsinler, yine de okul arkadaşlarının o çocuğun aile yapısı ile dalga geçeceklerini savundum.

  ben bu yaklaşımı bencilce buluyorum, şöyle ki;

  doğada çocuğun olabilmesi için yumurtanın döllenmesi gerekmektedir. ancak eşcinsel çiftlerde ya yalnızca yumurta, ya da yalnızca sperm bulunmaktadır. baktığınız zaman doğanın işleyişinde doğal olmayan bir şekilde hayat yaşamayı tercih etmişsiniz, buna ister duygu de ister hastalık de ister tercih de, sonuçta doğal olan bir yaşam biçimi değil bu. sen doğal olmayan yaşam biçimini seçiyorsun ancak aynı zamanda bu ilişki biçiminde mümkün olmayan çocuk sahibi olma duygusunu da yaşamak istiyorsun. yani yalnızca kendini mutlu etmek için psikolojik olarak yaralı gelişecek bir birey edinmek istiyorsun. bunu çok yanlış buluyorum.

  hiç bir dine de inanmam yani, bu düşüncelerimin hiç bir din ile bağlantısı yok.
  10 -7 ... alfisti
 2. 2.
  Olmaması gerekendir. Aksi takdirde gelen nesil daha da kötü olacaktır.
  2 -2 ... sogeking
 3. 3.
  kesinlikle olmamalı. bu iş iyice sidik yarışına döndü. normal bir aile yapısı gibi olmaya çalışıyor eşcinseller ama çocuklar bu konudaki sidik yarışının bir aracı haline gelemez.

  hatta hetero bireylere dahi evlat edinmenin komple yasaklanması gerekmektedir. çocuk sahibi olamıyorsan doktora başvurursun. o da olmuyorsa bunu kabullen ve hayatına devam et.
  7 -3 ... hubel
 4. 4.
  desteklemeyen biraz gerizekalıdır.

  Mantıklı düşünelim.

  Bir tarafta Çocuk sahibi olmak isteyen binlerce eşcinsel çift var.

  Diğer tarafta da çocuk esirgeme yurtlarında ebeveyn dileyen, sahiplenmeyi bekleyen binlerce çocuk var.

  iki tarafı da sevindirme varken, sırf boktan ideolojileriniz gereği karşı çıkmanın manası ne? nerenize batıyor? açıklayın lütfen.
  7 -6 ... adim samuel 25 yasim
 5. 5.
  olmalıdır.

  tabi öncesinde geliştirilmiş tıbbi şartlar zorlanmalı. olmuyorsa ya da denemek istemiyorlarsa ve çiftler çocuk aşkından yanıp tutuşuyorsa buna hakları var.

  hem doğan çocukların hak edilene verildiğini kim söyledi?
  çocuklar, mutlu olacakları yerde yaşamayı hak ederler.
  onlari mutlu edeceğine inanan insanlara bu hak tanınmalı. öz evladına tecavüz eden babanin olduğu bir dünyada bu denenmeli.
  5 -4 ... liliith
 6. 6.
  Homofobik değilim, Eşcinsellikle teorik yahut pratik olarak duygusal bir problemim de yok fakat çocuk edinme hakkı denilen bir şey çok bencilce. Nihayetinde çocuk hiçbir fikri alınmadan -ki bu mümkün değil- yaşayacağı toplumsal, psikolojik sorunlara öylece bırakılmış olacak. Şunu bir açıkça bilelim, özgürlük denilen kavramın kıçını yalarken ağzımıza gelen pisliği işin doğum sancısı olarak göremeyiz. Marjinalite, özgürlük, hak gibi kavramlar ile postmodern sancıların, gerçeğin önünü kapatmasını gelenekselleştirmeye lüzum yok.

  Kısacası mesele Eşcinsel çiftlerin çocuk edinme hakkı değil, mesele çocuğun uygun aile edinme hakkıdır. Eşcinseller açısından değil, çocuk açısından düşünülmeli.
  12 -2 ... lird mircis imirilist pirimsis
 7. 7.
  Eşcinsel hakları abartılıyor. Yaşlı, hasta, engelli insanların ve sokak hayvanlarının hakkini verdik de bu mu kaldi.
  5 ... chesarasara
 8. 8.
  Çocuk gelişimin olumsuz etkileneceği kansında olduğum için çok da desteklediğim bir durum değildir. Eşcinsellere asla karşı değilim. Tabi ki onların tarafından bakacak olduğumuzda ve bunca yetimhanede büyüyen çocuk varken mantıklıdır. Yine de böyle bir hak verilmesi için çocuk psikologlarının onay vermesi gerektiği kanaatindeyim.
  ... sensusbence
 9. 9.
  yetiştirilen çocuk illaki dışarıdan gelen seslere kulak asacaktır. illaki seninkiler böyle böyle diyecektir çatlak sesler. sadece çocuklar değil kazık kadar adamlar da söyler bunu. "alışırsak hep olur" diye bir şey yok. eşcinsellik göz ardı edilemez artık. tarih boyunca zaten vardı. evet doğa kanunu öyle işlemiyor. illa yumurta ve sperm, ikisini birden istiyor. doğa kanunu öyle işlemese de, şu an bile dünyada ailesinin terk edeceği bebekler doğuyor.

  günümüzde yeterli fonksiyona sahip her birey çocuk sahibi oluyor. istemese de, aslında yeterli olmasa da çocuğu oluyor.

  15 yaşında anne olmuş bir kız çocuğu var ülkede ve dünyada. anne midir?
  45 yaşına gelmiş kendi çocuğundan tiksinen ve sevmeyen baba var. baba mıdır?
  döven, söven, taciz eden, tecavüz eden, öldürenler var. aile midir?

  birinden düşmekle birine tutunmak onların sana ana-babalık yapacağına dair bir kesinlik sunamaz.

  eğer yetiştirecek bireyler yeterli akli dengeye, sorumluluk bilincine, refah sağlayacak paraya ve en önemlisi koşulsuz sevgiye sahipse o zaman evet, bence, çocuk sahibi olabilirler.

  sonuçta korunmasız bir bebeğe aile olmak için illa annesi ya da babası olmanıza gerek yoktur, insan olmak yeterlidir.
  13 -1 ... lavandula
 10. 10.
  "psikolojisi bozulur, dışlanır." vb. toplum ve kültür dayanaklı tespitlerle karşı çıkılan hak.

  "o zaman ateistler de çocuk sahibi olmasın, çünkü dışlanır psikolojisi bozulur." diyelim. Ne bileyim, zenciler de üremesin, çünkü dünya beyazların egemenliğinde? Hatta solcular da üremesin çünkü ülkenin büyük bir kesimi sağcı?

  Hatta ve hatta akpliler dışında kimse çocuk sahibi de olmasın?

  bakın, bu çok tehlikeli bir düşünce yapısıdır. Çocuğun psiklojisinin bozulması, dışlanması; eşcinsel ebeveynlerinin veya çocuğun suçu değil, toplumun saygısızlığıdır.

  Çözüm mü? dışlamayın, bu kadar basit.
  3 -2 ... adim samuel 25 yasim