1. 1.
  evet bir ülkenin iki temel taşı herkese eşit ve ücretsiz sunulmalıdır. eğitimden başlayacak olursak özel okullarda dönen torpilleri herkes biliyor. devlet okuluna giden öğrenciden dahi tonla para çıkıyor. kitapların yetersiz olması, sınav ücretlerinin yüksek olması, bazı öğrencilere yurt çıkmaması en büyük sorunlardan. sağlıkta randevu alacağın zaman bazen bir ay ileriye randevu veriyorlar. vatandaş mecbur özel hastaneye gidiyor. boktan bir diyetisyene gitsen bile 100 lira kitliyorlar. ameliyatlardan bahsetmiyorum bile. eğitim ve sağlık çıkarcıların rant kapısı olmamalı.
  4 ... napakyanii
 2. 2.
  Sağlıkta (bkz: GSS prim borcu)
  Eğitimde (bkz: ikinci öğretim harcı).
  2 ... sessiz geveze
 3. 3.
  Sosyal devlet olmanın gereklerindendir.
  Eğitim ve sağlık, hangi gelir düzeyine sahip olunursa olunsun, tüm ulusun, aynı şartlara ve aynı haklara sahip olarak faydalanması gereken iki unsurdur.

  Lalelerimiz, üçüncü hava limanımız, her yıl zarar eden kuş uçmaz kervan geçmez köprülerimiz olmasa da olur!
  3 ... zeytinyagli dolma kalem
 4. 4.
  insanların temel ihtiyaçları lüks olmamak şartıyla sosyal devlet anlayışı etrafında sağlanmalı. iskandinav sosyalizmi güzel bir örnek mesela. adamlar zengine kitliyor vergiyi alt gelirli insanların hayat olanağın yükseltiyor. ben işi gücü olana bir şey demiyorum ama bazen amelliyat olması için küçücük çocuğun şu kadar paraya ihtiyacı var, şu kadar para gerek yoksa çocuk yürüyemeyecek gibi haberler de kanıma dokunuyor açıkçası. bu insanların yarın bir tedavi olmadığı için belli sağlık sorunlarının kalıcı olması hepimizin vicdanının bir sorundur. devlet de bunlara el atmalıdır. sağlık hizmetini bedeva vermelidir. ottan boktan vergi alıyorlar bundan da alsınlar madem.
  1 ... crux ansata
 5. 5.
  Hayırdır kardeş. Ülkeyi geliştirmeye felan mı çalışıyosunuz. Akpliler görmesin.
  1 ... rui valar