bugün

eşek suya gider,ama geri dönene kadar defalarca ot yemek için durur,oyalanır,dinlenir ve gelmesi bazen bir ömür boyu sürebilir.
buna istinaden,genellikle dayağı bir eğitim tarzı olarak gören ebeveynler,çocuklarını korkutmak ve tehdit etmek için onlara bu cümleyi kurarlar:
"uslu dur yoksa seni eşek sudan gelinceye kadar döverim"
anlamı ise;
"o eşek sudan hiç gelmez,sende bir ömür boyu dayak yersin benden"
ama çocuk hiç anlamaz bu eşek neden suya gidiyor,ne zaman gelecek sudan,ne alakası var dayağın eşekle?
onu korkutan eşeğin sudan hiç gelmeyecek olması değil,annenin o cümleyi söylerken gıcırdattığı dişler ve önceden yenilen dayağın bedende bıraktığı acıdır.
(bkz: zaman izafi bir kavramdır).
lise edebiyat hocamız ve müdür yardımcısı kişisi kemal hocamızın her sabah sırayı düzeltmek için kullandığı rutin kalıplardan bir tanesidir:

kemal hoca: evladım sıraya girin

bahçede sağa sola koşuşturan gençlik sıraya girmemeye diretir. akabinde;

-ne bu ya her sabah aynı terhane. bak evladım * seni eşşşek sudan gelinceye kadar döverim ve de benim eşşeklerim kolay kolay sudan gelmez...
bir zaman birimi ölçüsüdür.

dayak atmadan önce savurulan tehditlerden biridir.

eşeğin suya gitmesi muhtemel olsa da, ordan dönmesi ne kadar zaman alır bu bilinmez...

bilinmeyen bir zamanı da işaret etmektedir, bu tanımlama aslında...
(bkz: esek sudan gelinceye kadar)
(bkz: zaman birimi olarak esek sudan gelene kadar)
(bkz: eşek sudan dan gelinceye kadar)
memleketim de o kadar dövülecek adam var ki, eşeği suya gönderip geri getirtmiycen iyice hırsını almak için, uzun sürmesi için. ve iyi ki erkek değilim benim başım beladan kurtulmazdı.
günümüzde eşekede rüşvet verilmesini sağlayacak cümledir.
eşeğin ölmesi durumunda, dayak yiyen kişinin sıçmasıyla son bulacak eylemler bütünü. *
yurdumun zaman ölçüm birimidir. sanırım dünyanın hiçbir yerinde de bu tarz belirsiz bi birim yoktur; sarf eden kitle olabildiğince uzun bir süreci kastederken, sarf edilen kesim ise olabildiğince kısa olması beklentisi içine girer. öyle bir keşmekeş işte...
genellikle çocuklara yönelik olarak sarf edilen ve çocuklar tarafından algılanamayan cümledir. çocuk olayın eşşekle ilgisini kavrayamaz. suyla da ve gidip gelmeyle de...ne diyor bu adam yav! diye düşünür. daha sonra da; ya kötü bişey diyor herhalde... en iyisi ben denileni yapayım der...
eşek sudan gelene kadar dayak yemektir. uzun bir dayak faslı demektir. dayak yiyenin kaçmaktan başka çaresi kalmaz.
eğer dayak yemekse durum; kafa öyle bir hale gelir ki dayak yemekten, öyle bir eşeğin varlığına gerçekten inanıp gelmediği her saniye soyuna sopuna küfredersiniz.

ayrıca dayank nedir? neden atılır? sorularının zihinde canlanması işten bile değildir.*
(bkz: eşeğin sudan gelmesi)
sevişmek için kullanılırsa iyi sonuçlar verebilicek sözdür.
güncel Önemli Başlıklar