bugün

denizli de yaygın olan,18 yaşına gelmiş erkeklerin,evliliğe hazırlanması amacıyla birlikte olduğu kadına verilen ad.

şu anda izlediğim filmin ismi.
bir atıf yılmaz filmi..
müziklerini sezen aksu nun yaptığı film.
barış pirhasan'ın film şarkısı için yazdığı sözlerden ve sezen aksu nun yorumundan başka hiçbir olumlu ve akılda kalan bir güzellik göremediğim filmdir
ayrıca rahmetli atıf yılmaz'ın ölmeden önce çektiği son film olarak kalacaktır.
Şükran Kozalı'nın Eğreti Gelinler romanından uyarlanmış filmdir.
Osmanlı döneminde,özellikle Denizli ve çevresinde,ergenliğe adım atan erkeklere evliliği dinen,cinsellik de dahil olmak üzere,her yönüyle anlatmak ve uygulatmak üzere evlere belli bir mikatar para karşılığında,imam nikahı ile geçici olarak kadınların getirilmesi ile ortaya çıkan eğreti gelinlik adetini konu alan ve Türk Sinemasının son yıllardaki en başarılı örneklerinden biri olan filmdir.Atıf Yılmaz'ın son filmi olan Eğreti Gelin'de başrol oynayan Nurgül Yeşilçay'ın oyunculuğu dikkat çekicidir.
Sezen Aksu'nun film için yaptığı şarkı da ayrıca güzeldir.

ödünç geldim,
emanetsin elimde...
yasak döseklere ömrüm serilir...
ali derim,
dünya döner dilimde...
usul yaklas cocuk kalbin kirilir....
cocuk uyur; er uyanir koynumda....
duyulsun ki ibret olsun askimiz...
egretiyim bana yer yok dügününde..
kirk dügüne bedel günahimiz...
nurgül yeşilçay'ın, 'bir kadın ne kadar şuh olabilir?' sorusuna cevap niteliğindeki oyunculuğunu sergilediği film.
şimdiki erkeklerin izledikçe ^^oo nerde bu bolluk?keşke bize de vursa böle bi piyango^^dedikleri filmdir.yönetmenliğini atıf yılmazın üstlendiği değişik ve ilginç bir türk sinema eseridir.
nurgül yeşilçayın altın portakalı alamayınca çıkardığı yaygarayı sonuna kadar desteklememe sebep olan filmdir.

"Ona çiçek verilmez,sadece yatılır.."
izledigim son jenerasyon turk filmlerinden en iyisi.turk sinemasinin basarili yonetmenlerinden atif yilmaz'in son filmi.bas rollerini fikret hakan,mujde ar,fusun demirel,sevket coruh gibi deneyimli oyuncularin yaninda performanslariyla goz dolduran nurgul yesilcay, onur unsal ve eylem yildiz paylasiyor.
maçın oynanacağı sahada yapılan son taktik antremanındaki taktisyendir.
kusursuz bir sezen aksu parçasına sahip olan iyi bir yeşilçam filmi. ayrıca nurgül yeşilçay'ın oyunculuğuna ve güzelliğine de şapka çıkarmamak elde değil. onur uysal'da çok başarılı bir performans sergilemiştir.
sezen aksu'nun söylediği parçayı bir daha dinlemek için tekrar sinema'ya gitmeme neden olmuş film. film de idare eder bu arada. ama sezen.. kusursuz.
ilginç konusu olan zamanında eğreti gelenler var mıydı yok muydu tartışamalarına yol açan film ki filmde bile gizliden gizliye yapılan eğreti gelinlik geçmişte kesin var mıydı görüp geçirenlere sormak lazım.mesela,
-dede sizin zamanınızda eğreti gelin var mıydı?
+höttt kırmim bacaklarını...
müjde ar'ın bu filmde de yapacağını yapıp kocası rolündeki kişi ile çok az da olsa ön sevişme gerçekleştiren film.
sinemada izlerken, sarkisinin sozlerini telefonuma kaydettigim, aklimdan televizyonda yayinlanincaya kadar silinmeyen, tv.de her izledigimde sezen aksu'nun o muhtesem sesini telefonuma kaydetmeme neden olan guzel film.
nurgül yeşilçay'ın oyunculuğunu konuşturduğu film..
yarın kanal d ' de 22;15'te yayınlanacak olan film.
nurgül yeşilçay'ı da atıf yılmaz kadınlarından yapan film. bilen bilir atıf yılmaz sineması kadın ve kadın sorunları üzerine kuruludur. bu anlamda yeşilçamda belki de tektir atıf yılmaz.
onur ünsal için defalarca seyredilebilecek olan film.
Filmi sinema açısından değerlendirirsek başarısız. Konuşmalar, kıyafetler, oyuncuların kimi tavırları ile dönemi yansıtmıyor. Başroldeki üç oyuncu iyiydi bence. Olaylar da biraz saçma ilerliyordu diye düşünüyorum, kopukluk ve alâkasızlık had safhadaydı. Hele birkaç sahne var ki hakikaten kızdırıyor insanı.

Öte yandan; "eğreti gelin" mevzusu hakikaten vardıysa da gerçekten yazıklar olsun. Bir şeyi tersten anlamak nedir tam cevabı olmuş!
müziklerini sezen aksu'nun değil, atilla özdemiroğlu'nun yaptığı film.

sezen aksu bir şarkı söylemiştir sadece film için. sözleri barış pirhasan'a aittir.

Ödünç geldim, Emanetsin elimde
Yasak döşeklere ömrüm serilir
Ali derim, Dünya döner dilimde
Usul yaklaş, çocuk kalbin kırılır

Çocuk uyur; er uyanır koynumda
Duyulsun ki ibret olsun aşkımız
Eğretiyim bana yer yok düğününde
Kırk düğüne bedel günahımız
nurgül yeşilçayın kadın isterse bi erkeği nasıl yola getirebileceğini ve kendine aşık edebileceğini kanıtladığı bir film.
nurgün yeşilçayın kadın isterse daha eline kadın eli deymemiş ağır abazan bir genci nasıl kendine aşık edebileceğini kanıtladığı bir film. evet gerçekten de çok zor.
güncel Önemli Başlıklar