bugün

görsel
genelde herkesin ben bu konuda iyiyim diye ahkam kestiği konudur. küçük detayları yakalayabilen kişilerin becerebildiği bir şeydir. ancak kişi konuşmadan karakteri hakkında bilgi sahibi olmak çok zordur.
bir nevi... (bkz: önyargı)
iç dünyasını anlamaya götü olmayan bünyenin olmayan götünden uydurduğu tahlildir.
az çok birşeyler anlayabilrsin içindeki acıları ya da mutluluğu, kıyafet seçiminden zevklerini falan ama karakter bu şekilde anlaşılması kolay birşey değildir ne iyi yönde ne de kötü yönde net bir karara varamazsın.
imkansız olan şeydir, asla anlaşılmaz birini tamamen tanımadan.
ha bazılarının içinin güzelliği, dışına yansımıştır o ayrı.
kısaca önyargıdır bunun adı. kişiyi tanımadan yorum yapmak saçmadır.
konuyu en iyi özetleyen görseldir kanımca (bkz: http://www.google.com.tr/...15&ved=1t:429,r:0,s:0)
(bkz: kıyafet ilmi)
sıçtığı bokun rengini bilemesem de neyi düşünüp neyi düşünemeyeceğini bilirim.
genel de zevklerini,dinlediği müzik tarzını,ne tip kıyafetlerden hoşlandığını çıkarabiliyorum ama; iş karaktere gelince pek tutmuyo sanki. dışardan çok ciddi gibi görünen biri tanışınca yardıran bi tip olabiliyo mesela. ya da çok mutlu görünen biri neden mutlu olduğunu bilmeyebiliyo.abuk subuk hareketleri olan bi insanın aslında çok zeki olduğunu görüp, acaba fazla zekadan mı böyle davranıyo diye düşünebiliyosunuz. zor işler yani zor. önyargılı olmamak lazım.
kimi insanların uzman olduğunu sandığı, insan sarrafı olma durumudur.
zira bu arkadaş neler yaşamışsa, karşındakinin sıçtığı bokun rengini bilir.*
genelde insanlar hakkında yanlış bir yargıya varmadıgım için benim açımdan çok saçma değildir. Tanım ise yapabilenın yapması, yapamayanın saçmalamaması gereken analiz işlemi. Bana sadece gözleri yetmektedir. Hatta olmasa sadece isminden ortalama bir yargıya varabilirim.
ustasıyım.dışa gerek yok yüz resmi yeterlidir.
(bkz: ön yargı hayat kurtarır)
salak saçma işler.
saçma sapan bi önyargı örneği.
güncel Önemli Başlıklar