bugün

(bkz: Kes oç)
---spoiler---
1930lu yıllarda türkiye dış ticarette yarı yarıya almanyaya bağımlı duruma düşmüş
---spoiler---

arkadaşı kim kafalamışsa sağlam kafalamış. aç iki tarih kitabı oku da sonra burda ahkam kesersin.

1930'lar almanya:
görsel

1930'lar türkiye:
görsel

bonus ek: cumhuriyetin ilk yıllarında öbür ülkeler uranyum zenginleştiriyormuş. atatürk 1938'de öldü, manhattan projesinin başlangıcı bile 1939.
Malum dönemde satılanları yazayım dedim de sözlüğün karakter sayısı yetmez diye üşendim.
Üretimin niteliğini beğenmeyen arkadaşlarım varlığını göstermiştir. Gencecik bir cumhuriyetin pek ala kurulur kurulmaz ağır sanayi hamlesi gerekirdi zaten...

Bakın benzer bir örnek verelim yeni kurulan devletler sanayi hamlelerinde bir bocalama dönemi geçirirler...sovyetler dağıldığında kazakistan a baykonur uzay üssü kaldı...bak fabrika değil uzay üssü...kazaklar yıllarca bırakın kullanmayı başkasına bile kiralayamadılar bocalama döneminden çıkamadıkları için...kaldı ki türkiye cumhuriyeti bu dönemi cok kısa sürede halledip onlarca fabrika kurarak her kesime hitap eden üretime geçmiştir...şarap Fabrikası bunlardan sadece biridir.

Bunu günah diye beğenmeyen yalamalar ağzını adından düşürmedikleri abdülhamit döneminde faaliyete geçen alkol üretim fabrikalarına gıkını çıkartmazlar ama...
evet gelelim 15 mart 1950 de chp li basbakan şemsettin günaltay ve ismet inönünün çıkardıkları kanuna!! askeri fabrikalar mke altında toplanınca ne olmuş yani? kanun onu düzenliyor.

kırıkkale'deki mke fabrikası mı "üretim yapamaz hale gelmiş ve kapatılarak mke'ye devredilmiş"? orası hâlâ mke'nin belkemiği be. okuyan inceleyen yok ya, osur osur ipe diz.
eksik yapılmış. ben olsam, sultan abdülhamit gibi bira ve rakı fabrikası kurar, içkiyi haram yasak edici fetva vermeye devam edildiği ortamda ürettiklerini paso kendime alırdım.
Zeka seviyene inelim, sonra çıkalım.

Üzüm bağından okunmuş hoşaf fabrikası yapılacak değildi ya amk.
O dönem zirai atılımlarda toprakta ne varsa o yönde çalışma yapıldı. Pancar, pamuk, tütün ne varsa artık.
O derece bi ahmaklik yani.
görsel
güncel Önemli Başlıklar