bugün

o'na dair en ufak ayrıntıyı hatırlamak için kendini zorlamak, kendinden bağımsız hareket etmek, çevrendeki hiç bir canlının senin üzerindeki etkisini hissetmemek...
insanın kendi iç benliğine dönmesidir. sorulara cevap arar, yaşanmışlıkları hatırlar, hüzünlenir, mutlu olur farklı bir histir.
rüyaları da sayarsak..24 saat içinde bulunduğum eylemdir..haklı yada haksız olarak kendimi değil.. düşünüyorum..daha az zarar nasıl verebilirim diye..
ülke halkının pek yapmadığı şey.
haiku gibi olmalı... kısa, açık, net. saf ve nisyansız, sade...

ama bunu başarabilen insanlar zaten filozof olduğu için, o konuya hiç adım atmak istemiyorum. düşünmek, yani gerçek manada düşünmek, tanrı'ya şirk koşmaktır. zira bir düşünce yaratılır, idealarla, argümanlarla ve kanıtlarla beslenir, büyütülür, insanlara yayılır ve eğer önü alınamazsa bir toplumsal harekete dönüşür.

düşüncelerimiz, kendi yarattığımız dinlerdir ve onların tanrısı da, peygamberi de bizleriz amma, eğer tanrı da bizsek, peygamber de bizsek, düşüncelerimizin antitezi, kimin şeytanı? bir antitezin de bir düşünce olduğundan yola çıkarsak, bu şeytan, kimlerin tanrısı?

işte bunu asla öğrenemeyeceğiz sanırım.
günde yaklaşık en az 4 en fazla 13 saat yaptığım şey. pek bi hayrı yoktur.Daha sonraları kalbinizle değil beyninizle haraket etmeye başlarsınız bunun sonu yoktur. düşün düşün herşeyi düşün agnostik şeyleri düşün felsefe bilim evren düşün. sonu beni intihar sürükleyecek kadar büyük olmuştur.
istemediğim halde sevgilim olmayan ''sevgilimi'' bütün gün düşünmek. Kötüdür aynı şeyler üzerinde fazla düşünmek, insanı durduk yere depresyona sokar.
aktif hale geldiğinde kişiyi en hızlı şekilde yoran hatta yaşlandıran iştir.
çünkü (bkz: gerçek)*i görür.
gece vakti balkona yada dışarıya çıkıp yapılınca derinden işleyen eylemdir.
Kendimi alıkoyamadığım iey. Entry girmemi bile engelliyor. Hayır başımdan büyük bir olay geçmedi. Sadece size nasıl aktarılır bilmiyorum.
herkes yapamıyor ne yazık ki.
kabaday ın dediği gibi fazlası çok büyük zarardır.
bir çok kişinin mantık yürütmeyle karıştırdığı eylem. bi' düşünün bakalım.
akplilerin yapması gereken eylem. çok değil, bir tutam.
geceleri yatağa girince düzenli olarak yapılan ve saatlerce uyuyamamaktır.
bir zamanlar gittiğim psikyatriste o kadar fazla düşünüyorum ki, kendimi düşünürken izlediğimi fark ediyorum demiştim.
bana sence neden insanlar sinemaya, eğlenceye, görsel sanata bu kadar para döküyor dedi..
insanoğlu düşünmekten kendini alıkoymak için zihnini aktif tutmak zorundadır. gittiğin sinemanın, izlediğin tiyatronun, hayranlıkla takip ettiğin dizinin, coştuğun sirkin temel amacı budur. seni düşüncelerden uzaklaştırmak. düşünmek bu kadar zor mudur gerçekten ?
Bazi sozkuk yazarlarinin yapamadigi eylem. Acilan basliklara bakiyorumda.
sonuca varıldığı takdirde insanı mutlu eden diğer şekilde ruhsal bozukluklara yol açan olgu.
aşırısı bi daha hiç yapılamamasına yol açabilir.
http://vimeo.com/70644644
Düşünmek; birini ve ya bir nesneyi.
Hep kendine götürür insanı. Hep gerçeğe yaklaştırır insanı.
Düşünün biraz. Ne olur durup düşünün biraz.
Neler oluyor etrafınızda, kim nerde ne yapıyor.
Anneniz, babanız ne kadar da değişmiş, yaşlanmış.
Kardeşiniz ne kadar da büyümüş.
Bir zaman önce kavga ettiğiniz, şakalaştığınız kardeşiniz.
Ne kadar da büyümüş şimdi.
Nasıl görmezsiniz bu gibi değişkenleri.
Görün ve büyüyün biraz daha.
Görün ülkenizi, geleceğinizi.
Susmayın yine yıllarca yaptığınız gibi.
Değişimle birlikte yok olmayın dünyanızda.
Zihnin sınırsız alanlarında gezinmek.
bazen gerçekleştirmeyi hiç istemediğimiz bazense çok ihtiyacımız olan eylem.
Ben cok dusundugumu dusunsemde, bazen sanirim asiri dususncesizim bazi konularda. Benciliz , icimizde var sanirim.
hayatının hiç bir evresinde iki cümleyi bir araya getirememiş insanların dahi kolaylıkla yapabildiği, hiç bir eğitime ihtiyacı olmayan insanların sözlü tartışmalarda konuşurken yapmayı unuttuğu gerekli bir olgudur.
düşünmek, birini ya da bir nesneyi belli bir zaman dilimine gore hatırlamak amacıyla ya da geleceğe yönelik hayal kurma amacıyla hatta bazen merak edip "bensiz ne yapıyor acaba" şeklinde de olabilecek, zihin yoluyla yapılan ve insanı duydudan duyguya sokan kimi zaman zevkli kimi zaman bunalıma sokan, hayvanlar içinde sadece insanların yapabildiği(insan = düşünebilen hayvan) bir olgudur.

not:mehzepsiz gibi yapayım dedim