bugün

görsel
Her insanın yaptığı şey.
kavga cikartir.
Düşünmeden konuşmak uygun olmayan bir ortamda genirilmesine benzer ortamdaki insanlar bir anda rus alman inliz veyahut bir amerikalı gibi bakarak gözleriyle size şu sözleri söylerler. Pis Türk
söyleyen kişi çok çabuk unuturken, konuşmanın hedef aldığı kişi ya da kişiler sözleri uzunca bir süre unutmayabilir.
Söylenilenler kişinin ikinci planda gerçekte olan düşünceleri midir, yoksa yanlış kelime kullanımı sonucu mu ortaya çıkmıştır düşündürtür.
Kişi hem düşünmeden konuşuyor hem de eylemini sürdürmekte ısrarcı davranıyorsa empati yoksunu, bencil olarak nitelendirilebilir.
Konuşmuş olmak için konuşmaktadır.
Kötü sonuçlar doğurabilir. Her zaman düşünerek konuş. Her günün kıymetini bil. Evet.
nişan almadan ateş etmeye benzetilir.
Karşıdaki insanın kalbini kırmaya neden olabilen şeydir. Bu yüzden konuşmadan önce lafın nereye gideceğine ve sonrasında pişman olup olmayacağımızı sorgulamak gereklidir.
(olası)sonradan baş ağrıtacak konuşma.

sık sık yaparım.
sonradan baş ağrısına neden olur.
düşünmeden konuşursan sonunda illaki senin başını ağrıtırlar.
sonradan pişmanlıkla sonuçlanan hatadır.
bunun bir diğer türü karşıdaki insanı üzmekten ziyâde karşı tarafa birşey anlatırken saçmalamaktır.
Düşünmeden kırmaktır kimi zaman. Kırdıktan sonra düşünmenin de bir anlamı kalmaz artık.
Kırılan kırılmıştır.
Aptalca bir eylemdir.

Lâkin insanlar aptaldır.
Ak sakallı pir hoca
Bilemez hali nice
Emek vermesin hacca
Bir gönül yıkar ise,

Demişler...

Düşünmeden konuşmak, nişan almadan isabet ettirmeye çalışmaya benzer.
Bedelini düşünmeden konuşan öder. Ben de düşünmeden konuştum, eşimin kalbini kırdım. Işten yorgun olarak eve dönerken, gönlünü nasıl alacağım diye düşünüyorum, yoruldum.