bugün

Bedelini düşünmeden konuşan öder. Ben de düşünmeden konuştum, eşimin kalbini kırdım. Işten yorgun olarak eve dönerken, gönlünü nasıl alacağım diye düşünüyorum, yoruldum.
Ak sakallı pir hoca
Bilemez hali nice
Emek vermesin hacca
Bir gönül yıkar ise,

Demişler...

Düşünmeden konuşmak, nişan almadan isabet ettirmeye çalışmaya benzer.
Aptalca bir eylemdir.

Lâkin insanlar aptaldır.
Düşünmeden kırmaktır kimi zaman. Kırdıktan sonra düşünmenin de bir anlamı kalmaz artık.
Kırılan kırılmıştır.
bunun bir diğer türü karşıdaki insanı üzmekten ziyâde karşı tarafa birşey anlatırken saçmalamaktır.
sonradan pişmanlıkla sonuçlanan hatadır.
düşünmeden konuşursan sonunda illaki senin başını ağrıtırlar.
sonradan baş ağrısına neden olur.
(olası)sonradan baş ağrıtacak konuşma.

sık sık yaparım.
Karşıdaki insanın kalbini kırmaya neden olabilen şeydir. Bu yüzden konuşmadan önce lafın nereye gideceğine ve sonrasında pişman olup olmayacağımızı sorgulamak gereklidir.
nişan almadan ateş etmeye benzetilir.
Kötü sonuçlar doğurabilir. Her zaman düşünerek konuş. Her günün kıymetini bil. Evet.
Konuşmuş olmak için konuşmaktadır.
söyleyen kişi çok çabuk unuturken, konuşmanın hedef aldığı kişi ya da kişiler sözleri uzunca bir süre unutmayabilir.
Söylenilenler kişinin ikinci planda gerçekte olan düşünceleri midir, yoksa yanlış kelime kullanımı sonucu mu ortaya çıkmıştır düşündürtür.
Kişi hem düşünmeden konuşuyor hem de eylemini sürdürmekte ısrarcı davranıyorsa empati yoksunu, bencil olarak nitelendirilebilir.
Düşünmeden konuşmak uygun olmayan bir ortamda genirilmesine benzer ortamdaki insanlar bir anda rus alman inliz veyahut bir amerikalı gibi bakarak gözleriyle size şu sözleri söylerler. Pis Türk
kavga cikartir.
Her insanın yaptığı şey.
görsel
medeniyet yoksunluğudur.

her lafa atlayıp saçma sapan konuşanlar için "konuşmadan önce hiç düşündüğün oluyor mu" denilirse belki bir ihtimal bunu bir daha yapmaz.
şiddet uygulanmak istenen grubun karakteristik özelliği. insanlar büyüdükçe küçük bir çocuğun konuşmasını alıyor. düşünmeden konuşmak çocukta sevimli kabul edilirken 'yetiş'ememiş yetişkinlerde patavatsızlık olarak algılanıyor. bir de çok kırıcı oluyor. aklına estiği gibi konuşma ey insanoğlu!!!! *
patavatsizliga davetiye cikartmak, bugun cevrenin, yarin yakinlarin uzaklasmasina sebebiyet vermektir.
2. tekil şahıs olarak başlanan cümlenin 3. tekil şahıs olarak bitmesi muhtemel devrik cümle kurma eylemi.

aynı cümlenin ortalarına gelindiğinde cümlenin başını unuttuğunu farkedip, aralara hebele hübele serpiştirme olasılığı yüksektir.
on saniyede lafı ortalığa sıçıp, sekiz saat toparlamaya çalışmaktır.
dilin kemiği yok ise ,düşünmeden konuşanın da ağzının ayarı yok.
düşünmeden yazmak kadar zevk vermeyen eylem.