bugün

ünlü romancı Ernest Hewingway ın ünlü sözlerinden.
e öyleyse sen nasıl ateist oldun peki? sorusunu akıllara getirir.
allah inkarcılara insan sıfatıyla yaklaşıyor mu önemli olan odur. kuranda hayvan olarak isimleri geçmektedirler. sağıdrılar kördüler kalpsizdirler diyor allah celle. kalbi olmayan insan olabilir mi?
kısıtlı düşünen her insan ateisttir diye değiştirilmesi gereken ateist söylemi.
(bkz: işte bunu düşünmemiştim)
(bkz: mantıklı düşünen herkes agnostiktir) **
düşünüyorsam o halde varım lafını bana anımsatan ernest hemingway'in özlü bir sözü...
bunu diyen gaydir.
düşünemeyenler de dindar mı oluyo o vakit.

Ben, insanlarin çamurdan, ardından da kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığına inanan insanlara 'düşünemiyorlar' dedirtmem arkadaş.
ernest abimizin kastetmiş olduğu şey, sorgulayan her insan dinden sapmıştır. her dinde yaradan derki, sorgulamadan tap, itaat et der.
düşündüğünü zanneden her insan ateisttir.
doğru fakat eksik sözdür. doğru ve tam olanı;

"yanlış düşünen her insan ateisttir"

olacak.
düşünen insan yargılar fikrinden öne çıkarak kurulmuş bir cümledir.
din üzerine düşünen insanın sonunda ateist olacağı gerçeğini vurgulamak ister.
oysa ki dinde yargılama yoktur, kendi içerisinde değişmez bütünlükten oluşur ve her düşünen insanın doğru anlayacağı bir kavram değildir.
*
allaha inanmamayı zekanın bir şahaseri olarak gören papucumun entellerinin baştacı olan aforizmadır.
düşündüğünü sanan fakat düşündüğü şeyin aslını hiçbir zaman bulamıyacak olan ateistin savunduğu düşüncedir.
düşünen değil sorumluluk almaktan korkup kaçan her insan ateisttir. bir şeye inanmak o kadar basit değildir.
türk ateistler birliğinin iddiası.