bugün

annelerimizdir onlar bizim. fikrimizi sormaksızın fellik fellik kız ararlar. ve, en ideal mekan düğün salonudur. görücüye çıkmışçasına toplanan tüm kızlara alıcı gözü ile bakarlar. beğendikleri kızları anlatırken kıza ait bilgiler hariç tüm bilgileri verirler. *

-kızın anneannesi, rahmetli birinci cihan harbinde...
+ya anne, kızın ismi ne?
-sokullu paşa'nın 7. kuşaktan torunu olan dedeleri...
+adı ne anne?
-bir annesi var kızın. hanım hanımcık. dünyalar tatlısı...
+anneeeee.
-ne bağırıyorsun s.çtığım b.k.
(bkz: ana bana kız bul)
(bkz: aa bu babannem lan)
Büyüklerin kendilerine görev olarak gördükleri iştir.
söylenecek tek söz "Babanne hayır!!!!!"
oğlanlarını evermek için düğünlerde kızların yanlarına sinsice sokulan kadınlardır, genelde yapışkan olurlar, tuttular mı bırakmazlar. zamk gibidirler.
- sen okuyor musun evladım?
+ okuyorum teyze.
- maşallah, ne okuyorsun?
+ elektrik-elektronik mühendisliği.
- o nasıl oluyor öyle 2 yıllık mı?
+ değil, 4 yıllık, mühendislik.
- sen bakma bana evladım ben anlamayıveriyorum bazen.*
+ hı hı.* * * *
(bkz: düğünlerde koca arayan kızlar)
bir de bu kadınlara maruz kalan kızcağızlar vardır... *
düğünlere süslenip püslenip gelip göz ucuyla etrafına bakan ve en güselin kendi olduğunu düşünüp komik harektler yapan kızlar vardır, işte bu kızların birde alıcısı vardır onlara kız arayan teyzeler diyoruz biz...
oğluna eş değil, kendisine gelin arayan kadınlardır.
oğlunun bulamadığı gelini kendi bulmak isteyen kadınlardır.
gelen gidene ''merhaba'' deyip de ''selam'' vermenin yanında, gözleri fıldır fıldır dönen (bkz: gözler fıldır fıldır dönmek), yanına uğrayan ve de güvenli oalrak gördüğü kişilere, ''oğluma hayırlı bir kısmet, nerede bulacaklar böyle iyi aile çocuğunu, helal süt emmiş yiğidimi'' zarfları atan annelerdir.
hamamlara cok gider bunlar bir de!
Belirli bir yaşa gelmiş, işini kurmuş, ancak evlilik konusunda umut vaat etmeyen gençlerin annelerinin kutsal görevi.
sadece düğünler olsa iyi. sünnetler, resmi bayramlar, altın günleri...v.s
her düğünde bekar kızları süzen annedir.