bugün

malum ülkeden bir manzara.

görsel
Keşke Türkiye'de de olsa dediğim gelenektir.
Yarım yarım yarmış görüntülerdir. dizginleri kadının eline vermeyeceksin böyle.
Nerenin adeti merak ettirmiştir. Biz adanalı halis muhlis ayılar bile böyle şeyler yapmıyoruz.
Dünyalılardan tissskiniyorum.
nere la bura. insanlar neden alkışlıyor enteresan.
benim yüzüme kıyıp da gelenek için bile olsa şöyle tokat adan adamın belasını s...
neyi temsil ediyor bu? döver de sever de mi diyorsun yani?
salak cahil boktan insanların gelenekleri.
oç nasıl da sert vuruyor. hiç mi için acımadı lan vururken eşin olacak kadına.
Böyle bir gelenek yok. Böyle bir rezillikte yok. Yandaki kızın tepkisinden, halkın 3- 5 saniye durup alkışlamasından anlaşılıyor zaten. Ayrıca kötü olan; bu kızcağızın anası babası yok mu? 'Alıyorum kızımı sana kız mız yok' diyecek. Allah yardımcısı olsun.
O tokatı yedikten sonra o adamın koynuna giriyorsa ben o kadına kızarım. Demek ki kabulleniyor.

Kızın anası babası abisi zAten insan değil.
O geleneği rulo yapıp, damat kişisinin mabadına monteleyecek gelin ve efradı tarafından etkisiz hale getirilebilecek zırva davranıştır.
Düğünde?
Geline?
Tokat?
Biraz tatile çık sen Jonathan!
Benim babam da anneme tokat atmış ama böyle herkesin içinde değil, gerdekten önce. Babaannemin gereksiz adet uygulamaları yıllardır sürüyor.
Gelenek melenek değildir, damat dingilinin hırboluğudur.

Bir de gevşek gevşek gülmez mi?
Sen evlenme ulan ayı!
arkadan topluca gelen lahldejhelelahalege şeraze feleğghe lagegeglahağjzalege kelimelerinden yaşanan durumun doğal olduğunu ve şaşırmamak gerektiğini bilmekle beraber senin ben olmayan beynine sokayım hayvan çomar diye de eklemek istiyorum.
Buna gelin el aldı derler. Gelin gerdeğe girmeden önce damat tarafından dövülür ve karanlık bir odada yatak mermere yatırılır. Ardından koyün önde gelen yaşlıları başında kuran okur ve sabah gelin kaldırılır arkadaşlar. Bunun anlamı o evden ancak ölünce ayeılırsın demektir. Mermer yatak mezarı temsil eder. Buna dayanamayan gelin evden beddualarla kovulur ve köyde kimse yüzüne bakmaz.
Şimdi biz bunlarla eşitiz!
Amk böyle geleneğin.

Yazık lan o kıza. Köle mi veriyorsunuz lan dingiller.
Gelin mi alıyosun, köle mi? Nerenin geleneğiymiş çok merak ettim. Rezillikten başka bir şey değil.
böyle bir gelenek var mı amk ?
Muhtemelen "uyan, kendine gel, bekarlık daha iyi" demek için şamar atıyorlar.