bugün

görsel
erkeklerin götüne giren bir başka kazaktır. babasının evinde çaydanlık görmemiş kız kalkmış bütün eşyaları sıfır istiyor.
Benim arkadaş evlendi. Kız dedi ki ne yapacam o kadar altını? Evimiz işimiz aşımız olsun yeter. Düğünü de iki kalabalık aile olmasına rağmen boş bir arsada yaptılar. Bol bol oynayıp halay çektiler. Daha nolsun yani? Herkese böyle aşk dolu evlilikler lazım.
Bir diğer arkadaşım da diyarbakırlı. Kız o kadar şey istemiş ki sanki gayrimenkül satın alıyor. Hiç aşk sevgi ve düşünce yok.
Valla aga en iyisi kemal Sunal'ın salako filmindeki gibi kız kaçırmak

Düğün nişan söz bayaa masraf.

iki taraf birbirini seviyorsa ne gerek var düğüne

iki tane gerizekali akraba limonata içecek bozuk pasta yiyecek diye masraf yapılmaz...
tamamına yakınını erkeklere girdiği için kadınlar açısından umursanmayan masraf türüdür. aklı olan adam hayatta bu devirde evlenmez.
- ama askom ilk defa evleniyorum o, bu, su, onlar, bunlar, sunlar olmasin mi?

Biz 4.yu aliyoruz sanki. Gereksiz asiri gereksiz gelir.

Not: dugun istemeyen kizlar kips.
damadı iğdiş eden masraflar bütünüdür.
Gereksizdir o Para ile balayi dahada uzatilabilir.
Abartılmadığı müddetçe gerekli olan masraftır. Ancak abartılmadığı müddetçe.

Düğün yapmayıp evlenen arkadaşlarımın sonrasında hep çok içinde kaldı. Bir günlük masraf yiaa diye düşünmeyin. Manevi yönü göze alınırsa değecek bir masraf ancak abartılmadığı sürece.

Abartmayın.

Nişana 20000 harcamak nedir? Biz teyzem için kendi bahçemizde toplam 2500 tl gibi bir ücrete(kıyafetler ve bohçalar da içinde) yapmıştık. Her şey harika olmuştu. Hiçbir şey kısıtlı da değildi.
Karşı taraf ise takılar için yine çok masraf etmemişti.
Toplam düğün masrafı bile iki ayrı düğün olmasına rağmen 25 bulmadı.

Abartmayın.
gereksiz masraf daha iyi şekilde kullanılır o para gezin kardesim o parayla.
gereksiz ve saçma birazcık aklı olan sade bir nikahtan yana kullanır hele bu devirde sonra gençler borç altında eziliyor bir çocuk yapalım deseler 5-6 yılı geçiyor ondan sonra ver elini sorunlar.
evlilik öncesi son masraftır. cumartesi günü müstakbel eşimin evinde gerçekleşen nişanımız için yaklaşık yirmi bin tl harcadım. daha bunun eşyası, altını, gelinliği, düğünü falanı filanı var. allah'tan evim var da onu düşünmüyorum. şimdilik tek tesellim bu.
o paraya öküz bile alınmaz, bildiğin çiftlik kurarsın yoluna bakarsın.
Ama askom ben dgn istmyrm diyerek kandiran kiz;
is ciddiye binince en kezbanina baglandigi gozlerimle gordum.

Yeni dugun yapan arkadasim var. Surekli is yerinde mesai de.

- ismail olm burada gebericeksin neyin var?
+ yeni evlendim biliyorsun borc 100 bine yakin.
- mutlu musun ismail?
ev için yapılan masrafa hiç bir şey demem ama düğün masrafı tam bir görgüsüzlüktür. ve genelde bu gelinin isteği üzerine olur.
bir arkadaşim evlenecek nişan masrafı 10,000 falan dedi

artı düğünle beraber 50 100 kağıti bulur o

o parayla öküz alınır öküz..
Bankanın kucağına oturma zorunluluğu.
nişana kadar olan kısımda -nişan dahil- 30.000 lira gitti. düğüne de 60.000 gitse toplam 90.000 yapar ve mehapenin 40. yılı kutlu olsun
Türkiye şartları malum. O değil de insanın zoruna giden etrafının ikide birde ne zaman evleniyorsun? Daha düğün yapmadın mı? Evlen artık yaşın geçiyor diye dırdır edenlere göstermek lazım o listeyi. Yani kısacası bizimkisi oldu senin eben ne zaman demek istiyorlar. Gençlerin allah yardımcısı olsun. Bu konuda duyarlı insan çok az maalesef.
Ek olarak illaki masraf olucak boş evde oturulacak değil elbet,gereksizleri tesbit edip masrafı asgariye düşürmek akıllıca.
Yarısı çöpe atılacak paradır.
Seviyorsan git kaçır bence.
En az yapsanız bir sıfır araba parası gidiyor. Ben yeni bitirdim. Şu an dünyaya gelecek olan kızım için borç ve taksit ödüyorum.
Bizim toplumda millet ne der kompleksi varya o işte.işin Özeti budur uzun uzadıya felsefe yapmaya gerek Yok.
dert çok eskidir. 25 kasım 1920 de bu konuda kanun çıkarılmıştır:

men-i israfat fat kanunu
(Ceridei Resmiye ile neşir ve ilâm: 28 mart 1337 - No. 8) No. 55

BÎRiNCÎ MADDE — Düğünlerde alelıtlak cihaz teşhiri, cihazın açıktan nakli, erkek tarafından iki kattan fazla elbise ihdası, düğün günlerine münhasır olmak üzere bir günden ziyade çalgı çaldırılması ve ziyafet verilmesi, nişan, çevre merasi­mi ile ağırlık ve hedaya itası ve köçek oynatılması gibi israfat memnudur.

ÎKÎNCÎ MADDE — Her livanın me calisi umumiyesi işbu kanun ile kavanini saire ahkâmına mugayir olmamak şartiylemahallî ve idarî talimatnameler tanzimine ve gerek ona müstenit tedabirin Hükümet marifetiyle tatbikini takibe mecburdur.

ÜÇÜNCÜ MADDE — îşbu mevat ve talimatnameler hilâfında hareket eden­ler mahallî belediyelerine ait olmak üzere elliden yüz liraya kadar cezayi nakdî ita veya bir aydan altı aya kadar hapis ile mücazat olunurlar.

DÖRDÜNCÜ MADDE — îşbu mevaddan mütevellit mesail sulh mahkemelerin­de rüyet olunur. Bu baptaki hükümler katî ve lâzimülinfazdır.

BEŞÎNCÎ MADDE — Hitan cemiyetleri için masraf ihtiyariyle düğün yap­mak memnudur.

ALTINCI MADDE — îşbu kanun ile menedilen eşya müsadere ve mahallî be­lediyeleri namına bilmüzayede füruht ve irat kaydedilir.

YEDÎNCÎ MADDE — îşbu kanun tarihi neşrinden itibaren mer'idir.

SEKÎZÎNCÎ MADDE — îşbu kanunun icrayi ahkâmına Büyük Millet Meclisi Dahiliye ve Adliye vekilleri memurdur.
geline hediye 40.000lik araba. ben gelini merak ettim yalnız ya. gelinin kız kardeşine ise pes diyorum... ev 200bin e alındıysa çok ucuzmuş.

olan genelde kız-erkek evine, ailelere oluyor. çalışan gelin-damat olursa masraf 3e bölünüyor şimdilerde.

yine de büyük külfet ya bas nikahı geç işte.
güncel Önemli Başlıklar