bugün

insanları düğünden haberdar etmek için matbaacılara yaptırılan davetiye. klasik olarak bu davetiyelere ayşe ile ahmet'in düğün törenlerinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız yazılır.

ama bazıları bu klişeleri yıkıp acayip şeyler yazabilir.
en altında ufak şekilde "çocuklara iyi uykular dileriz" yazılmış versiyonları da vardır.
orijinalleştikçe saçmalama sınırlarının zorlandığı bi sektör sanırım. babamın odasında karşılaştığım bi tanesini göstermeden edemeyeceğim. tamam fikir orijinal ama eğer evlenmeye beni ikna etmiş bi kız önüme böyle bi davetiye koyarsa arkama bakmadan topuklar kaçarım.

surat ve isimleri sansürledim. gerçi tanıyor değilim davetiyedekileri ama olsun, özel hayatlarıdır sonuçta, deşifre etmek saygısızlık olur.

http://img396.imageshack....my.php?image=resimdo0.jpg

"yapımcılar" güzel ama, bizi bunlar yaptı der gibi aehauehaueaha..
harcanan paranın boşa verildiği düğün ritüellerinden birisi.

en güzeli normal beyaz hafif kalın kartonumsu bir kağıt üzerinde "şu tarihte şu saatte düğünümüz/nikahımız var, bekleriz" gibi bir şeylerin yazmasıdır.

http://www.jewelrybylisam...es/wedding_invitation.jpg
görsel
isimler, tarih ve salon adının yazılı olduğu bir kaşe ve çıkmayan mürekkep...

kaşe tüm tanıdıkların eline koluna basılır... ve gerisi malum.
bir de bunların saklanma biçimleri var. elin adamı bunun koleksiyonunu yapıyor lan.
piyasada 1000 tanesi 89 tl ye olan düğüne davet şeysi...

ama güzel birşey nasıl yapabilirizin derdi uzun sürer.
zengin olanların bazen aşırıya kaçıp ne bok yiyeceklerini bilememe durumunda ortaya çok kötü bi şey çıkan ürün.

her neyse, bugün evimize bir tane ulaştı bunlardan. dışı çerçeveli içi yaldızlı bi şey. çerçevesi de pazen babaanne donu renginde. hangi kaknem seçti acaba? kesin kız seçti.
ilgilenilmeyen kağıt.
en ilginci sanırım bu hafta bizim eve geldi.
evde bir evlilik cüzdanı var. allah allah diyorum annemler bunu neden ortaya çıkardılar. anlam veremedim. annem ve babamın evlilik cüzdanındaki fotoğraflarını merak edip açıp, baktım...
ne göreyim!? sizi de düğünümüze bekliyoruz.
düğünden sonra verilmesi gerekiyordu.
davetiyeyi kapatıp, bir bardak soğuk su içip, rutinlerime devam ettim.
(bkz: ilginç insanlar)
hala çok sıradanları mevcutsa da son zamanlarda oldukça yaratıcı tasarımlarla karşımıza çıkabilen şey.

en son ön kısmında çiftin kendi hazırladığı zaytung haberleri görünümde ve içeriğindeki davetiyeden sonra daha ilginçlerini merak ediyor insan.
20 tl den başlayıp 300 tl ye kadar bir birinden luks davetiye cesidi matbaa larda bulunmaktadir. arabada mercedes ne ise davetiyede koza markasida odur.
1 haftadan fazla süre sehpanın üzerinde duran bir şey gözüme ilişti, defalarca o şeyin yanından geçtim. rengarenk, dergi ebatında bir şey. broşür desem değil, dergi desem hiç değil. dedim bu ne? ha şimdi bakıcam ha şu neymiş ya der dururken iki dk ayırıp bakamamıştım. ta ki düne kadar. dün baktım, bakmaz olaydım, görmez olaydım. hayatımda bu kadar yapmacık cümle dolu kuşe bir kağıt görmemiştim. zaten davetiye mi fotoğraf albümü mü belli değil. anneler fotoğrafların altında çocuklarını anlatmışlar, yok geline damada gönderme yapmışlar falan. tanışma hikayelerinde ki samimiyetsizlik paçalardan akıyor zaten. yok hayır kişileri tanımasam zaman geri aktı, prens charles ve prenses diana yeniden evleniyor sanırım, o derece. gerçi onların düğününde de bulunamadıydım ama olsun şanı dillere destan malum.

tanım: kişilere evlenildiğini duyurmak maksadıyla basılan matbaa ürünü.
ikiye ayrılır. evlilik için hazırlananı ve sünnet için hazırlananı.
çok farklıdır bu ikisi, görünüşünden, kelime seçiminden, cümlenin yazılış puntosundan bile anlaşılır. farklıdır.

evlilik için olanlar;

mutlaka bir sevgi göstericisi bulunur. kalp, güneş, ay, çiçek, kurdele gibi. kalp bu kulvarda liderliği elinde tutar.
zarftan çıkartıldığı anda, gerekli bilgileri almak için kartı daha açmadan delikli yapısı var ise gelin ve damadın isimleri gözükebilir. bu ilginç bir detaydır. hele de isimler kalp içine yazılmışsa eski moda bir yaklaşımdır.

önce ne hikmetse gelinin ismi yazılıdır kartta. damat, "ben modernim" serzenişini şimdiden yapar ama hep havadır bunlar.

gelin ve damat isminin ardından kısa bir yazı vardır. evlilik olduğunu belirten, nihak töreninde sizi de aramızda görmekten... diye gider. hep aynı cümleler kullanılır, her evlilik için hazırlanan düğün davetiyesinin stabil kalan kısmıdır.

bu yazının ardından anne, baba ve bazen de ne hikmetse büyük anne büyük baba isimleri yer alır.
anneleri, babaları şeklindeki belirtgeç kadar da güldürücü bir şey yoktur bu davetiyelerde.*

kartın sol alt tarafında ise tarih, adres, saat gibi ifadelerle koordinat bildirisi yer alır.

bu bölümde gelin alma kısmı yer alır.

sünnet için olanlar;

iki çeşittir. ya nazar boncuklarıyla bezenmiş bir kart, veyahut sünnet olacak çocuk/çocukların resminin arkası kart niyetle yazıyla süslenmiştir.
bu iki çeşitten başka bir çeşidi görmedim ben.

oğlumuz/oğullarımız şeklinde giriş asla değişmez. erkekliğe adım attığı ilk günde tabiri ise akıllara zarar bir sözdür. erkekliğe çük kestirilerek girilme mantığı ile yazıldığı için şimdi burayı buna karşı çıkışlarımla doldurmayayım.

annesi ve babasının adı ve yine tanıyan tanımayana torunum bu benim edasıyla büyük baba ve büyük anne isimleri yer alır.

düğün yer, tarih ve saat bilgileri yine sol alt tarafta yer alır.

bu kartta sünnet gezmesi isimli bir kısım da yer alır.
zaten insanların attıkları, saçma sapan bir kağıt parçası. bari iyi bir şeye hizmet etsin;

http://www.darussafaka.or....4_Davetiye__Evlilik_.pdf
Gereksiz durum.ulan hava atacağız diye,Facebookda uzaylılara bile neredeyse düğün etkinliği gönderiyorsunuz yetmiyor birde boş ve anlamsız bir kağıt parçasıyla da şıçıp sıvıyorsunuz....
Amacınıza bağlı olarak geniş bir seçeneğe sahip olduğunuz sektörümsü sey. Şöyle amacınız estetik olarak güzel bişi olsun ise normal kendi zevkine göre secersiniz. Ama penguenlere yardım çevreyi koruma geri dönüşüm gibi yani kısaca hem vatana millete yararım olsun hem de evlendiğimi duyurayım diyorsanız estetik zevk ikinci planda kalır.
evveliyatini sikeyim eve az once bir tanesi geldi. direkt yirttim attım. bir davetiye anca bu kadar itici olabilir amk.

zarfini "dikkat ozel görev" felan yazmislar. zarfin icine bir gözlük bir de 3 4 katli bir kart koymuslar. yok gözlüğü takınca davetiye okunabiliyormus da bilmem neymiş. takani ayri yapani ayri sikeyim.

olum düzgün sade sade yapin lan şunları! sanki erkek tarafi Merceği, kız tarafı teleskopu icad etmiş a.q.mun at kafaları.
bir de çizgi film karakteri içeren düğün davetiyeleri vardır ki ciddiyetini kaybetmektedir.
muhtemelen sünnet düğünümdekilerden başka bir çeşidini göremeyeceğim davetiyelerdir.

en azından üzerinde kendi adımın yazdıklarından...
Görünce içimde bir gariplik oluşturur. dünyada herkes eşini, işini bulmuş biz de ölüme doğru gidiyoruz diye. yaşam mücadelesi kalmayınca hiçbir şey zevk vermiyor.
zenginlik derecesini elaleme bildirme şeysi.

kocaman, ıslahat fermanı gibi olanlar da var, hatta tahta kutudan çıkan da. düşün o kadar zenginiz ki. artık gelirken bi çeyrek getirsen ayıp olur.

mütevazı, küçük olsun, görgüsüzlüğe gerek yok diyenlere çeyrek ya da gram altınla geliyorlar benden söylemesi.
Bugün aldığım ve oldukça beğendiğim haberleşme aracı.
görsel
görsel
Çok önemsiz olduğunu düşündüğüm bir detay.