bugün

en sıkıcı insan tipidir. hayatı monotonluktan ibarettir. halbuki beklenmedik anlarda birden çıkarsa kitabı herkesin hayatına aksiyon katacaktır.
kültürlü insandır. kitaplardan çok şey öğrenir. bu nedenle hayatta başına gelen olaylarda daha farklı açılardan bakabilir. karar vermekte zorlanmaz. hayatı monoton değildir. bir reklam vardı banka reklamı. orada hayatı evi ve işi arasında geçen bir insanı anlatıyordu. kişi kitap okuyarak hayal gücünü genişletir. kitap okumak kendine ait bir kitağlığı olması insanın çok başkadır.
bende düzenli olarak kitap okuyorum ve bana kaybettirdiği hiç bir şey yok. herhangi bir ortama girdiğimde bunun farkını görüyorum. konuşcak daha başka şeyler ortaya çıkabiliyor. herhangi bir konuya farklı düşünceler ortaya koyabiliyorum.
okumak öğrenmek bilmek gerek.
Benimde içine dahil olduğum gruptur.eğer okumazsa kendini rahatsız hisseder,hayattan kopar,neşesi kaçar...
bilgili, sempatik, kelime dağarcığı geniş, yaratıcı, kendini ifade edebilen, özgür ve özgün insandır.
şüphesiz ki düzenli kitap okuyanlar benliğini oturtabilmiş, kişiliğinden ödün vermeyecek kişilerdir.
mürekkebin akmadığı yerde kan aktığını benimseyen insandır.

(bkz: ben)
üslubunun gelişimini, zor anlarda sakin davranışı , kelime dağarcığı, olaylara bakış açısı geniş ve üst seviyede olmasıdır.
süpermarketlerde satılan, edebi değeri olmayan, içeriksiz ve tırt kitapları okuyorsa zaman ve emek kaybeden insandır ama seçici bir okursa bunu anlamanız için bir kaç cümle kurması yeterlidir.
bir çok konuda fikir yürütüp, konuşabilecek insan türüdür. ayrıca; hiç ders çalışmayan insanların bile sınavlarının iyi geçmesine neden olur. çünkü ufkunu genişletir ve farklı bakmayı, farklı düşünmeyi öğretir... *
helal olsun lan. sizden az kaldı. siz de yok olmayın emi. size ihtiyacı var bu ülkenin.
okudukları macera, polisiye türünde bestseller olmak için yazılmış, cici kapları olan kitaplarsa pek bir yararını göremeyecek ama güzel vakit geçirecek insandır. okuduğu kitaplar üzerinde düşünmesini, tekrar tekrar okuduğunda kitabın farklı yönlerini bulabileceği tarzdaysa düşünebilen ve farkında insan seviyesine ulaşma yolundadır.
düzenli olarak otobüste kitap okumaktır aslında benim için, nedense evde hiç sarmıyor kitap okumak ama yolculukta çok keyifli oluyor, tavsiye ederim.
otobüsü, kalabalığı, yolu, trafiği unutturur insana, bazen farkında olmadan .gülmesine sebep olabilir bazı cümleler ve yolcuların tuhaf bakışlarına aldırmadan devam edilir .
düzenli olarak tuvalete dergi, gazete okumaktan, sürekli dizi izlemekten ve ana haberleri kaçırmadan izlemektense düzenli olarak güne uyarlanmış bir şekilde kitap okumak daha bir anlamlı ve zevklidir.
düzenli olarak "okuyan ve öğrenmeye" aç insandır. Vize döneminde de düzensizleşip nirvanaya ulaşandır.
Her gece yatmadan önce on dakka da olsa kitap okuyandır.
barlardan çıkmayan motorluk yapan kaşarlar tarafından ezik olarak görülebilenlerdir.

devam edin gençler. okuyun, teşvik edin, müzeleri gezin beyler kültür-sanat bir ülkenin can damarıdır. tiyatroya gitmeyen, gazete okumayan bir nesil yetişiyor.
alışkanlık diye okuyordur büyük ihtimalle. yoksa kimse okumaz o kadar kitabı işe yarasın diye.
okuduğu kitapları da evdeki tozlu raflara mahkum etmeyen başkalarına verip okumalarını tavsiye eden insandır.
en asil duygunun insanıdır.
benimdir.

gezen insana da saygm vardır, tercihtir. sanırım okuduğum kitaplar sayesinde böyle düşünebilen biri oldum. herkesin tercihine saygı duyabiliyorum, eleştiriyorum o ayrı ama asla hakaret boyutuna vardırmıyorum bu eleştirileri. dolayısıyla bana hakaret etmeden beni, eylemlerimi eleştirenlere de saygı duyabiliyorum.
yani bana sıkıcı diyorsa bir adam ona saygı duyuyorum ama sıkıcı olmadığımı ispatlama eylemine de girişme gereği duymuyorum. çünkü ben başkaları için yaşamıyorum. okuduğum kitaplar sayesinde sanırım, birey olmayı başarıyor ve toplumdan bağımsız olarak kendi ihtiyaçlarımı, hazlarımı belirliyor onları gidermeye uğraşıyorum ve bunu kimseye gösterme gereği duymuyorum. sıkıcı olmadığımı kimseye gösterme gereği duymuyorum.
sıkıcı olmayan insanların ise nedense çok eğlenceli olduklarını sürekli gösterme gereği duyuyorlar. ben onları çok seviyor ve önemsiyorum. çünkü düşünsenize bir kere; ben cafede kitabımı okurken birileri benim için sürekli geziyor. konsere gidiyor, maça gidiyor, partiye gidiyor ve bunu sürekli bana gösteriyorlar. sözlükte, sosyal medyada bana sürekli sen evden çıkmadın ama bak ben buradaydım diyorlar, sen kitap okuyorsun sıkıcısın ama bak ben eğlenceliyim diyorlar. bana bu kadar değer verdikleri için onlara minnettarım ama lütfen bunu yapmayın çünkü kendimi çok mahcup hissediyorum size karşı. ben o kadar önemli biri değilim dolayısıyla lütfen benim için yapmayın bunları, artık biraz da kendiniz için yaşayın dostlarım.
Her sabah işe giderken ve gelirken ortalama 1 saat ( gidiş geliş toplam ) kitap okuyorum. Baya kitap bitiyormuş aslında yalnızca 1 saat ayırarak haftada 5 gün. Alışkanlık ile olan ama sevmeden olmayan bir olgudur bu insandaki.
hayatı yalnızca kitaplardan ibaret sanmadığı sürece, kitap okumayı nefes almak gibi bir zorunluluk olarak gören insandır.

hemen her konuda kem küm etmeden üç beş cümle kurmak önemlidir, karşı tarafta güven ve saygı uyandırır. ki bu ikisini kazandıysan muaazzam bir hazinen var demektir.

bu arada o insan, benimdir...
kitap okuma eyleminin içini boşaltmış insandır. Kitap okumak bir alışkanlık halini almışsa, tekdüzeleşmişse esas işlevini yitirmiş demektir. Kitap okumak düzenli yapılacak bir aktiveteden ziyade kişinin hayatında ihtiyacına göre dönem dönem azalıp çoğalmalıdır, düzensiz olmalıdır.
nesli tükenmiş insan.
düzenli kitap okumak çok gerçekçi bir tanım olmamış. düzenli olmak bir defa edebiyatın doğasına aykırı. bu sebeple kitap insanı düzensizleştirmeli, dağıtmalı. kitap okumak sevgili edinmek gibidir. biteceğini bilirsin ama ne başını ne ortasını ne de sonunu kestirebilirsin. zaman zaman, hatta çoğu zaman kavga edersin sözcüklerle. küsersin kitaba, kızarsın. hatta yarım bırakıp bir yere attığın, arayıp sormadığın olur. ama tam da bıraktığın yere bir işaret bırakmış olduğundan oraya tekrar dönersin. bittiğinde sen de bitersin. uzun süre etkisinde kaldığınız kitaplar olmuştur. tıpkı uzun süre toparlanamadığınız ilişki sonraları gibi...üstüne hemen bir kitaba başlamak mümkün müdür? kimi evet dese de herkes mümkün olmadığını bilir. bir nefes almalı, toparlanmalısınız.

düzenli okumam ben. kitabın altından girer üstünden çıkarım. bazen okuduğum bir kitap sebebiyle aylarca başka kitaba elimi süremem. bütün düzenim bozulur. oturup ağlarım bazen bir kitaba, kahrederim. düzen benim ruhumu ağrıtıyor. tüm düzenleri bozmak istiyorum, bir karmaşa, bir hengame, bir cümbüş içinde kaynamalı ruhum. ve tüm bu heyecanlar ve düşler için ihtiyacım olan tek şey kitap! ama düzene girmek için değil! düzene isyan etmek ve düzensizleşmek için!
kitap seviyordur. annesi zorlamıştır vs.