Allah "ol" deyince oluyorsa, dünyanın yaratılışı 6 gün sürmemeliydi.

Kıvırmaları alayım.
Dinazorların yok olmasına neden meteoru oluşturuyordu, ayrıca benim de dünyaya inmem gerekiyordu. Bu sebepten dolayıda birilerinin yer açması gerekiyordu. Evet ben çok fazla yer kaplıyorum bu mavi küre'de o sebepten dolayıda dinazorları ben ateşledim.
Biz 7. Gün yaratıldık. Hep dinleniyoruz. Şaka len emekliyim.
Bir beyin ancak bu kadar hor kullanılabilir. Mal inanmadığı şeyi açığını arıyor.

Neymiş dünyanın yaratılması neden 6 gün sürmüş? Dünyanın bir yaratıcı tarafından yaratıldığını kabul ediyor ama neden o kadar sürmüş de ol dese olmuyo muymuş?

istese herşeyi aynı anda yaratabilirdi mal herif. Demek ki senin bilmediğin ama onun vakıf olduğu bir şey var.
Cehape olsa en az 1 ay sürerdi...

Nankörler!!!
önce dünyanın sonra kainatın yaratıldığını göz önüne alırsak, iyi bir süre bence.

(bkz: bakara 29)
(bkz: fusilet 9)
Sen kaç günde bitirirsin yapraam?
Azıcık bilim takip etseydin, ne biliyim film falan izleseydin şu konu hakkında azıcık kafa yorsaydın bu konuya balıklama atlamazdın.

Şöyleki;

Elimizdeki matematiksel veriler ve son dönemlerde bizzat yapılan deneyler hızlı cisimlerin zamanlarının yavaş cisimlerin zamanına göre daha yavaş aktığını gösteriyor. mesela saatlerini birlikte aynı zamana kurmuş olan iki kişiden biri yerinde kalsa öteki ışık hızına yakın bir hızda bir süre yolculuk yapıp geri dönse ve saatlerini karşılaştırsalar hızlı olanın saatinin bekleyenin saatine göre geri kaldığını göreceklerdi.

Bunun sebebi saatlerin bozukluğu değil zamanın göreceli olmasıdır. Saatin geri kalmasından ziyade hızlı olan, geçen zamanı hiçbir değişiklik hissetmeden yavaş bir şekilde yaşarken bekleyen kişi de hareket halindekine oranla daha zamanı hızlı yaşar.

Mesela hızlı olan için 1 saat geçmişken yavaş olan için belki de 3 5 yıl geçmiştir. Bu bir hipotez yada teori değil, deneye, gözleme ve matematiksel hesaplamalara dayalı kanıtlanmış bir doğa kanunudur.

Konumuza dönecek olursak;

Big bang anında öyle müthiş bir hızla evren bir noktadan dışa doğru genleşmiştir ki hesaplamalar şaşmıştır ki bilim, en mantıklısı enflasyon teorisi olan birçok teoriler ortaya koymak zorunda kalmış ve arayışlar devam etmektedir. Bahsedilen hız ışık hızına en en en yakın hızdır. Zaten ışık hızı kesin bir hız değil aşılamayacak olan hızdır. Big bang noktasında patlayan madde içinde tüm kainatı bir zip dosyası gibi sıkıştırılmış halde taşıyan sonsuz ağırlıkta, yoğunlukta ve ısıda; dolayısıyla sonsuz enerji taşıyan bir madde idi. işte o patlama ve evren olağan döngüsüne ulaşıncaya kadar ki geçen sürede ulaşılan hız evrende gelmiş geçmiş ulaşılan en büyük hızdı.

Dolayısıyla evrenin yaratılışındaki 6 gün, bilimsel olarak da normal bir 6 gün değildir. Normal döngü ile sayacağımız kısacık 6 günü o anda yaşasaydık 6 günde milyarlarca yılı yaşamış olurduk.

Zaten kuranda birçok ayette zamanının farklı farklı olduğunu söylemektedir.

Bilgisizliğinizle islamı bilim üzerinden vurmaya çalışırken bilimle vuruluyorsunuz ondan sonra da birileri din ile bilim bağlantısı dedik mi kızıyor. Abicim siz birşeyler arasında bağlantı kurmak konusunda ekstra kabiliyetsizseniz biz ne yapabiliriz.
5 günü çomarlara gitti.
https://vocaroo.com/i/s0pHsdBgBhxp
Gün bildiğimiz 24 saat değilse allah niye gün desin? Kelime dağarcığı mı yetmedi. Hayır cevap bu da değil.
istedi oldu diyorlar ya. çıldırmamak elde değil. 4 milyar yaşında dünya delimisiniz arkadaş. allah ol deyince olur çünkü onun için zaman kavramı yoktur. zaman evren için geçerlidir.

edit: gün 24 saat değildir. dünya ilk oluşmaya başladığında 10 ile 18 saat arasıydı. 24 saate takılmayın.
Pazar tatil çünkü.
burada 6 gün derken aşama olarak bahsediyor aynı mesele herhangi bir şeyi dilediğimizde de oluyor. dünya hayatından bahsedersek herhangi bir ağaç birden olduğu yerde bitmez değil mi ama ahiret hayatı için düşünürsek ol deyince olması esas mevzu oluyor.
ayrıca eğer allah her şeyi ol deyince yaratsa idi bu süreçte meydana gelen diğer güzellikler ve değişimler gözlenemezdi ki o zaman bunlar bize daha sıradan gelirdi.
Ulan bi günde zekice birşey sorun ağ sendeki beyni taşak diye gezdirmem.
6 gün değil. 6 evrede. 6 kısımda.

Senin gibi bir cahile önce dil bilimi alanında(arapça) sonra kuran ve hadis ilmi anlamında ilermesini tavsiye ediyorum.
Çünkü 6 tanrının uğurlu sayısıydı.
gün değil de zart, gün değil de zort. ulan allah kısım diyemiyor mu da gün diyor. bariz gün demiş işte.

kıvır kıvır...
ol deyince olmuş mu? olmuş. demekki oluyor. ol deyince olması anında olması anlamına gelmeyebilir. bunun nedeni bizim bilimsel olarak yorumladığımız durumlara ve süreçlere göre olmasıdır. oluşum da evrelerden oluşur. tıpkı dağların oluşumu gibi.

gün ise göreceli bir kavramdır tıpkı zaman gibi. dünya için bir gün 24 saat iken jupiter için 9 küsür saat, satürn için 10 küsür saattir. onların bir günü bizimkinin yarısından az. ama onların güneş etrafında tam turu yani bir yılı dünyanın 10 katı zaman alıyor.

zaman görecelidir. gün dendi diye(ki bunun dünya günü olmadığı bir (zamanının bilemediğimiz birer)evre olduğu, islami kaynaklarca açıklanmıştır) aklınıza dünyanın günü gelmesin.
Hakaret hakaret hakaret.
Adam son derece mantıklı bir soru sormuş ki, dünya daha yokken dünyanın kendi etrafında dönme süresi olan "gün" nereden vardı diyede ben üzerine soru sorayım.
Hakaret edeceğinize birinizde mantıklı bir cevap versenize.
Veremezsiniz tabii, çünkü yok.
En ulvi cevap, "çünkü öyle istedi '...))))
Üstüne basıp geçtiğiniz ot bile olayları daha objektif irdeliyordur amk.
Mevzuyu Biraz okudum. Anladığım kadarıyla bunun hikmeti (bize yönelik mesajı) sabır ve mücadele. Sabrı olanlar, arzu edenler ve gerçekten merak edenler aşağıdaki linke göz atabilirler. Detaylı ve bol tafsilatlı.

https://sorularlaislamiye...n-mahiyeti-nasildir-bizim
kelamcı zındıkların işi o.
zamanın var edilmesi ile açıklanabilir. anında da olabilirdi. bir anda olsaydı doğum-yaşam-ölüm de bir anda olurdu.
pazar günü tatil.
gereksiz tartismadir. inanmak isteyen inanir. inanc sorgulanmaz. aklina yatmistir, mantikli gelmistir, inanir. aklina yatmaz, mantiksiz gelir sana, sen inanma.

kimse kimseye karismasin. kimse kimseye inancini veya inancsizligini empoze etmeye calismasin.

hadi dagilin simdi !