bugün

isimlerini tarihe yazdırmış olan ünlü, güçlü liderlerin listesidir.

1- halid bin velid
2- büyük iskender
3- attilla
4- cengizhan
5- napolyon
6- hz. muhammed
7- hz. ömer
8- hassan sabbah

20- recep tayyip erdoğan

56- bob marley

127- kanuni sultan süleyman

154- fatih sultan mehmed

1323- mustafa kemal atatürk

liste tamamen objektif olarak hazırlanmıştır. gerçeklerdir. Açık ve net.
adolf hitler eksik.

seig heil.
1-atatürk
2-fatih s.m.
Kanuni
yavuz gider
Rte nin yerini hak etmediği liste. Daha üstlerde olması gerekirdi.
(bkz: bir kaynak olarak göt)
Keşke isimleri dışında ne yaptıklarına dair küçük anekdotlar verilse de insanlar bu sıralamanın neye göre yapıldığını bilse.
Listede peygamberimizin Halid bin velidden geride olması dış mihrakların oyunu heralde. iki ayyaşın yaptığı anayasa gibi bir liste.
Bari iddaalı gerçekçi olsa bir yanda yedi düvele karşı savaşı komuta eden bir yandan mitinge elinde kuran ile çıkan.

Peki. Güzel troll. Bir daha yap!
(bkz: Listede ananı göremedik)
Hagi ve Alex i de koysaydiniz tam olacaktı dedirten absurd liste.
tribün lideri Vedat.
1-cengiz han
2-atatürk
3-napolyon
4-hz.muhammed
5-şeyh şamil
6-büyük iskender
siklenmemesi gereken yazar.
1. rte.
2. rte.
3. rte.
4. rte.

şaka lan şaka şaka !
1. Mustafa Kemal ATATÜRK
2. Mustafa Kemal ATATÜRK
3. Mustafa Kemal ATATÜRK
.
9999. Mustafa Kemal ATATÜRK
Hz. Muhammed sonra recep tayyip erdoğandır. Atatürk ise listeye girebilecek bir şey yapmamıştır.
dünyaya kaç tane peygamber gönderilmiş olduğundan emin olmamakla birlikte, listenin ilk sıralarının peygamberlerle doldurulması gerektiğini, en başa da hz. muhammed ile hz. musa'nın yazılmasının mantıklı olduğunu düşündüğüm liste biçimidir.

hz. musa'nın israiloğulları dediğimiz azgınlık abidesi, peygamber katili topluluğu toparlaması ve iyi kötü bir israil bilinci oluşmasını sağlaması çok etkileyici bir olaydır. sonuçta açlıktan ölmek üzerelerken gökten inen sofrada 'niye sarımsak yok' diye dudak büken; peşinden çöllere düştükleri adam birkaç gün dağa çıkınca direkt altından buzağı yapıp tapmaya başlayan bir milletten bahsediyoruz. gönderilen peygamberleri beğenmeyip öldüren bu adamları mısır'dan kaçmaya ikna edip çöl yollarına düşürmek hiç de basit bir hadise olmasa gerek. özellikle de hz. musa'nın kekeme olduğuna dair rivayetler varken.

listenin bir numarası ise normal olarak hz. muhammed olmalıdır. tamam ben müslüman'ım, hz. muhammed de benim peygamberim, dolayısıyla kuran'da ve islam itikadındaki peygamberimin 'insanların en üstünü' olduğu bilgisini kabul ediyorum. ancak inanmayan biri olarak değerlendirmeye kalksaydım da, kendi kafasına göre bir kitap yazan muhammed adında bir bedevinin bütün ulusları kapsayan bir din kurmasını ve bu dinin eşi benzeri görülmemiş hızda yayılmasını açıklamakta epey zorluk çekerdim sanırım. özellikle kuran'ı kendisi yazmışsa, 40 yaşına kadar çevresindeki herkesi okuma-yazma bilmediğine inandırma yeteneği (sonuçta kitap allah'tan gelmiyor, allah komple yok) bayaa zor açıklanacak bir şey. hele de okuma yazmanın gizli gizli öğrenilmesinin pek mümkün olmadığı bir ortamda, okuma yazma bilenlerin bile kolay kolay yazamayacağı ayetlerden oluşan bir kitap söz konusuyken. bu kitaptaki ayetlerin ifade gücünün ne kadar kuvvetli olduğunu, dönemin yöneticilerinin gelip, kendisine inanan birkaç fakir haricinde hiçbir somut gücü olmayan muhammed'e yetki ve makam teklif etmelerinden anlayabiliriz (hicret'ten önce). dahası, ulusçuluğu geçtim, daha kavmiyetçilik, hatta ailecilik sularında yüzen bir topluma evrensellikten bahsetmek, bu evrenselliğin şartlarını şimdinin küreselleşme şartlarından çok daha sade ve net bir şekilde ortaya koymak falan, bunlar çok acayip şeyler. kendi vatanında kelle koltukta yaşarken, hiçbir yaptırım gücü yokken, zamanın komşu bile olmayan güçlü krallıklarından birinin kralına (bkz: necaşi) kendi dinini kabul ettirmenin ise sanırım tarihte başka bir örneği yok. bunlar işte hep tarih ya da başka bir bilim dalıyla açıklanamayan şeyler. daha detaylı bilgi için bkz: islam tarihi.

düşünce dünyası, belirli bir yaşa kadar her sabah ezberlettirilen ismi dünyanın en büyük lideri kabul edecek kadar derin ve geniş olan kişi biçimleri ise bir başka başlığın konusudur.
(bkz: Halid Bir Velid)
lider bingöl turizm.
Hımmm şimdi şöyle oluyor. Allahın gücünü direk kullanmış elçiler ile kıyas yapmak mantıksız. Yeri göğü denizi yarmış peygamberlerin gireceği bir kategori değildir.

Eğer öyle olsaydı hz. Süleyman peygamber kainatın en büyük komutanı olurdu. Biraz kuran okuyun.

Sad suresi 35. dedi ki: "ey rabbim! beni bağışla! bana, benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver! şüphesiz ki sen karşılıksız bağışta bulunansın.
36. Bunun üzerine biz rüzgarı onun emrine verdik.Onun emriyle istediği yere yumuşacık akardı.

37. Dalgıç ve yapı ustası şeytanları da.

38. Ve daha diğerlerini de zincirlerde bağlı olarak (Onun emrine verdik.)

39. "işte bu bizim bağışımızdır. ister ver, ister (elinde) tut; hesapsızdır" dedik.

40. Doğrusu onun, bizim katımızda büyük bir değeri ve güzel bir yeri vardır.
güncel Önemli Başlıklar