bugün

halk-millet ayrımımillet belirli bir coğrafyada yüzyıllardan beri yaşayagelen halk yığınıdır. Halk ise o milletin devamı olan insanların yalnızca o zamanki kısmıdır.
Time, ocak 02 sayısında bu milletleri şöyle sıralamış:
Çinliler, türkler, farisiler, araplar ve eski mısırlıların ataları.(bunun adını hatırlayamadım)
Doğruluğuna inanıyorum.
yıllar boyu değişen düzene karşı yüzyıllar geçmesine rağmen hiç değişmemiş ilk çağdan bu yana hep aynı kalmış tek bir millet vardır.
(bkz: erkek milleti)
günümüzdeki toplumsal-siyasal örgütlenme biçimlerini tarih boyu geçerli paradigma sayarak tarihi ona göre şekillendirme/"yeniden yazma" çabası bir sınıflandırma teşebbüsü.
-çin
-mısır(eski mısır yani Kıpti)
-iran(fars yani Pers uygarlığı
-yunanistan
-hindistan
-ibrani(yahudi lan işte bilmiyor musun sanki)
-türkler(hunlar ile başlar)
-kızılderililer(aztek,inka,maya....)

Evet aklıma bunlar geliyor.
age of empires 2 ırklarıdır.
Ermeniler Hrıstiyanlık sonrası ortaya çıkan bir topluluktur.
(#39547311)

işte entry sıçmak bu oluyor

Bu romalıların günümüzde herhangi bir torunu yoktur bırak ispanyol,portekiz ve rumen(ne alaka ise aq) hadi ben de latin dili konuşanlardan ekleyeyim fransız,katalon,sardinyalı ve korsikalıları günümüzde italyada yaşayan italyanlar bile romalıların torunu değildir kısaca anlatmak gerekirse

*italyanlar:roma imparatorluğu yıkıldıktan sonra bölgeye göç eden gotlar,lombradların roma dilini(latince) benimsemesi ve romalılar ile karışması ile ortaya çıkmış karışık bir halktır

*hispanikler(ispanyol,katalon,portekiz):bırak romalı(italik-latin) olmayı hint-avrupa dili dahi konuşamayan bölgenin yerlisi iberlerin en başta keltler ile karışıp,kaynaşarak kelt-iber kimliğini alıp melez bir halk oluşturması üstüne bir de bölgeye gelen romalılar ile karışınca ortaya çıkmış bir toplulukturlar bir de ispanyollara ve diğer hispaniklere karışan ve dolaylı yoldan bunların kimliğini oluşturan arap,mağribli ve diğer berberi kabilelerini de saymıyorum

*fransız:bunlar da latin dili konuşmasına rağmen norman,gal,breton,frenk gibi roma topraklarını istila eden germen ve kelt kabilelerinin torunudurlar romalılar zamanında galyayı latinleştirince hepsi çoğunluğa uyarak (ve dönemin dini dili olması nedeniyle) latince konuşmaya başlamışlardır

*korsikalı ve sardinyalılar:haklarında pek bilgim yok ama italyanlar ile ne zaman ayrıldılar ve farkları nedir bakmak lazım ama çok olduğunu zannetmiyorum

*rumenler:en çok buna güldüm belki de meksikalılardan sonra latin dili konuşmasına rağmen latinler ile en az alakası olan millet bunlardır bu adamlar tarihi trak kabilesi olan daçyalılara dayanır roma işgali ile latinleş(tiril)mişlerdir

Esas konuya gelirsek miken,minos gibi kültür bölgelerini yunan(helen) kimliğini henüz almamasına rağmen yunan tarihinden saydın da niye andronovo,afanesyevo gibi altay dağları ve çevresinde kurulmuş olmasına rağmen bu kültür bölgelerini türk tarihinden saymadın? Burada yaman bir çelişki var ya yunan tarihini yunan karanlık cağı yani m.ö 1100- m.ö 800 den türk tarihini de hiung-nu dan yani m.ö 900- m.ö 800 den başlatır öyle yorum yaparız ya da yunan tarihinde kiklad kültürü ile m.ö 3000 veya m.ö 2000 e türk tarihini de andronovo ile m.ö 3500 e kadar geri götürür öyle yorum yapar entry sıçmayız.