bugün

hayaldi gerçek oldu...

Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, Türkiye.

edit: anlamakta güçlük çekenler olsa da haber gerçektir.

edit 2: biraz okuyun biraz da düşünün fazlasını isteyen yok sizden %50...

edit3: ''dünyanın en borçlu beş ülkesinden biri türkiye
türkiye mayıs ayında imf’ye olan borcunu sıfırladı.
ancak, dünya bankası’nın “uluslararası borç istatistikleri”ne göre türkiye gelişmekte olan 128 ülke içinde, en yüksek dış borcu olan beş ülkeden biri.
dünya bankası verilerine göre en borçlu ülke çin.
çin’i; rusya, brezilya, hindistan ve türkiye takip ediyor.
borcu en az olan ülke ise tonga. ''

görmeyenler için...

kaynak sözcü
Faiz lobisinin, dış mihrakların, Mursi karşıtlarının, darbecilerin, çapulcuların, gezi zekalıların kumpaslarına kurban gitmiş Türkiye'nin de aralarında bulunduğu beş ülke. Zavallı RTE, kimlerle uğraşıyorsun ahh ahh, bütün dünya Deccal gibi sana karşı ama sen mümin koyunların üzerinde yükselmeye devam ediyorsun, durduramaz kimse seni.

Bir kere biz IMF'den kurtulduk, kimseye borcumuz yok tımam mı, hüloooooğğgg.

o borçlar, çapulcuların yakıp yıktığı taksim meydanındaki zarardır olsa olsa.
Türkiye'nin de olduğu listedir.
Bu iktidar borçlar üzerinde oluşmuştur kimse garipsemesin bu yüzden bu kadar borçlanmayı.
(bkz: başbakanımız borcumuz yok dedi).

lütfen yalan yanlış beyanatta bulunmayalım. her söyledigi dogru olan insan böyle bir açıklama yapmazdı yoksa.
şaşırtmıştır, olum hani biz imf'ye borcu bitirip borç veriyorduk? alla allah hep faiz lobisi.. *
aralarında türkiye'nin olmazsa olmaz olduğu 5 ülkedir.

ölüm grubudur ayrıca. bu gruptan çıkılmaz lan.
içlerinde wadiya'mın olmadığını görüp sevinmeme neden olan listedir.
dünya'nın en borçlu ülkesinin abd olduğunu herkes bilir. bu listenin yalan olduğu burdan belli zaten. 1 trilyon dolar borç yapabilecek başka bir ülke yok zaten.

bric+t ülkelerini yanlış çevirmiş olmayasın sen. bric+t ülkeleri dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleridir.

gerçek liste:
Amerika Birleşik Devletleri 13.450.000.000.000 usd
Birleşik Krallık 9.088.000.000.000 usd
Almanya 5.208.000.000.000 usd
Fransa 5.021.000.000.000 usd usd
Hollanda 3.733.000.000.0000
ispanya 2.410.000.000.000 usd
italya 2.328.000.000.000 usd
irlanda 2.287.000.000.000 usd
Japonya 2.132.000.000.000 usd
Lüksemburg 1.994.000.000.000 usd

http://tr.wikipedia.org/w...B6re_%C3%BClkeler_listesi
içinde türkiye'nin de bulunduğu ülkelerdir. Kaynak götüm der geçerdim ama birkaç şey söyleyeceğim inat ettim.

Öncelikle diğer 4 ülkeye bakarsak dünyanın en büyük ekonomisine sahip olduklarını görebiliyoruz.

Çin ihracat devi. Amerika ile birlikte dünyanın lideri konumunda. Rusya'ya bakacak olursak adamlar para basıyor, her şeyleri var. Hindistan ve brezilya her ne kadar bu ülkelere göre geride olsa da azımsanmayacak kadar güçlüler.

Avrupa ülkeleri krizdeyken yükselen 5 ülkeden başka bir şey göremiyorum ben.
Hee Ampulün amına koyim bu arada, hiç sevmiyorum ibineleri fakat ekonomi konusunda da haklarını yememek lazım.
yandaş medyanın yalan haberlerine alışmış bünyeler yalanlamaya devam edebilir ; haber uydurma değildir...

''Dünyanın en borçlu beş ülkesinden biri Türkiye
Türkiye mayıs ayında IMF’ye olan borcunu sıfırladı.
Ancak, Dünya Bankası’nın “Uluslararası Borç istatistikleri”ne göre Türkiye gelişmekte olan 128 ülke içinde, en yüksek dış borcu olan beş ülkeden biri.
Dünya Bankası verilerine göre en borçlu ülke Çin.
Çin’i; Rusya, Brezilya, Hindistan ve Türkiye takip ediyor.
Borcu en az olan ülke ise Tonga. ''
cari ve özel borç ayrımının yapılmadığı, rakamlarının bile doğru olmadığı liste. bu listede 13 trilyon dolar ile abd'nin de olması gerekiyor ne hikmetse yok..

edit. sırf birilerini eleştirmek adına açılan yalan yanlış başlıklara uyuz oluyorum.
gelişmekte olan ülkeler içinde en yüksek borcu olan 5. ülkeyle dünyanın en çok borcu olan 5. ülkesi arasında dağlar kadar fark olduğunu anlamayan türkçe özürlüler tarafından ortaya atılmış iddia.
neye göre olduğu merak edilendir. çünkü türkiye nin dış borcunun gsmh ya oranı yüzde 40larda iken çoğu gelişmiş ülkede bu oran yüzde 100ü aşmıştır. karalayın bakalım daha ne kadar devam edebileceksiniz.
HA BU ARADA haberde ne demiş; "gelişmekte olan 128 ülke içinde". bu ne demek benim sevgili gerizekalı çapulcu kardeşlerim, bu sıralamada abd ingiltere yok. ayrıca bu borç miktar olarak mı oran olarak mı? ulan elbette 1 trilyon milli geliri olan bir ülkenin borcu 250 milyar milli geliri olan bir ülkenin borcundan fazla olacaktır. yani sakin olun kardeşlerim, ülkenin battığı falan yok.
Türkiye'nin sorunu dış borcun GSMH'ye oranı değil, sürekli döndürmek zorunda olduğu devasa kısa vadeli borçlara sahip olması, özel sektörün inanılmaz borç yükü altında kıvranması, bunun ötesinde bu borçları döndürecek kaynağı olmadığı için vampirin kana ihtiyaç duyması gibi sıcak paraya ihtiyaç duymasıdır. Türkiye her ay beş milyar dolar cari açığı finanse etmek zorunda. Sıcak para gelmezse bunu Merkez Bankası karşılayacak. Nereye kadar?

Diğer gelişmiş ülkelerde borç stoku %100lerin üzerinde olabilir ancak çoğunda bu borçlar uzun vadeli, kendi kendini döndürmeye yetecek, en önemlisi, sıcak parayla değil kendi üretim ve kaynaklarıyla karşılanabilecek borçlardır.

O yüzden Amerika yellendiğinde gelişmiş ülkeler değil Türkiye ishal olmaktadır a benim koyun kardeşim. Daha on beş gün önce canlı canlı örneğini yaşadık.

Elimiz o kadar güçsüz ki Deutsche Bank, yani yabancı bir banka, Merkez Bankası'na faizleri arttırmak zorundasın yoksa batarsınız diye dolaylı yoldan baskı yapabiliyor. Düşünün artık...

Kimse zaten şu an kriz var demiyor ki. ABD'nin on yıldır piyasalara saldığı ve gelişmiş ülkelerde yeteri kadar para getirmediği için gelişmekte olan ülkelere yönlenen likidetinin eninde sonunda geri çekilmesi gerecek ve ABD bunu geri çekeceğini ilan etti. işte o zaman Türkiye batacak diyoruz. Üretim yok, yatırım yok, ulusal kuruluş şirket kalmamış. ithalatla, borçlandığı parayı harcamakla büyüyen suni bire ekonomi var.
En baŞta amerika gelmektedir.
--spoiler--

Uluslararası Borç istatistikleri”ne göre Türkiye gelişmekte olan 128 ülke içinde, en yüksek dış borcu olan beş ülkeden biri.

--spoiler--

Önce okuduğumuzu anlıyoruz. Ne diyor? (bkz: gelişmekte olan)

Bu da demek oluyor ki gelişmiş ülkelerden, fransa, almanya, japonya, abd, ingiltere, ispanya vs. bunlara dahil değil.

Bu arada sazanlara da selamlar. Her sikim hıyar diyene tuzla koşmayın.
önemli değil olan borç miktarı değil de borcu ödeyebilme kapasitesidir. amma ve lakin türkiye bunca borcun altına girip ödeyebilecek mi burası soru işareti. malum maykılların, hansların sıcak parası yavaş yavaş ülkeyi terk ediyor. rte'nin görev süresini doluyor.
yalan başlık açanların yaşadığı ülkenin içinde olmadığı ülkeler listesidir. amerikadan fazla borcumuz varsa demekki amerikadan fazla gelirimiz var ki o kadar borç yapabilmişiz. şimdi 1000 lira maaş alan biri en fazla ne kadar borçlanabilir ki. kimse istediği kadar borçlanabilir demesin çünkü borçlanamaz. vermezler o adama borç para falan. ne kadar büyük ekonomin varsa o kadar büyük borç yapabilirsin (keşke hiç borcun olmasa ama). buna inanların olması da enteresandır.
arkadaş oraya gelişmekte olan yazmış rusya demiş rusya G8 üyesi nasıl oluyo bu iş diye sorulası başlık.
(bkz: kaynak olarak göt)

edit: yazar zaten halletmiş. (#20513020)

edit2: kaynak sözcü imiş.
kurutulan bir yalan daha. (#20513020)

utanma yok mu ulan yalan söylüyorsunuz? millete böyle yalanlar anlatarak mı iktidarı devireceksiniz?

gösteriler 48 saat daha devam ederse ab hükümeti düşürecek diyerek milleti sokaklara döktünüz, esnafa polise kan ağlattınız.

siz ne yalancı ne fesatsınız.

iğrençsiniz.
Ulkeyi sata sata bitiremedi orospu cocuklari. Siktirip gitmeleri lazim artik. Zaten zamanida geldi yeni parti kuruluyor gül parti baskani olucak muhtamelende basbakan esas tayyip cuhmurbaskani olursa sictik. Parti binalari bile tutuldu.
kaynak sözcü gazetesi olunca, en borçlu ülke olarak türkiye'yi birinci sırada bekliyoruz. 5.sıraya yine iyi yazmışlar.

normalde birincinin abd olduğu 5 ülkedir. türkiye'nin bu listede yer alması mantıksız.
akplilerde 2008-09 daki şeyi kaynak gösteriyor. biz 2013 de yasıyoruz haberiniz var mı ?
dünyanın en borçlu 5. ülkesi olması imkansız olan ülkelerden biri türkiye'dir. orada zaten gelişmekte olan ülke diyor ki başlıkta mantık hatası var. borç konusunda abd,rusya,çin,hindistan gibi ülkeleri geçmek biraz çaba ister. öyle 10 yılda olacak işler değil bunlar. ha tabi bu hiç borçlanmadık mükemmel yaşıyoruz, ülkemiz refahın amına koyuyorda diyemeyiz ama büyüyen bir ülkenin borcu her zaman artar.

(bkz: kaynak götüm)