bugün

evet dünyadaki bütün yahudiler dindardır.
müslüman ve hristiyan zina yapar ama yahudi yapmaz.on emire uyar.şabat günü paraya dokunmaz dinlenir.bayramlarda hep tevrat okur ibadet eder.

yahudiler tanrılarına sahip çıkarlar.önceden yahudi olan bir ateist yoktur olamaz.zina yapan bazı istisnalar görülür.

yahudiler tanrı(rab,yehova) ve ibrahim ishak israil(yakup) musa ve haruna aşırı derecede bağlıdır.

ne harem kuran şeyhler,ne ahlaksız papalar.

en dindar insanlar yahudiler(israiloğulları).
yuhhh adamları resmen cennetlik ilan etmişsin. Ne yani şimdi israilde genel ev yokmu yok deme bana şimdi. onu da geçtim senin zina tanımın nedir? benim bildiğim kadarıyla evli olmayan bir çiftin cinsel ilişki yaşaması durumudur. kanunda da budur yani. E şu halde ben sana çok basit bir örnek veriyorum israilli top model bar rafaeli vermediği kalmadı en son leonardo dicaprio ya veriyordu lavuk sonra karıdan sıkıldı şutladı. ne yaptı bu karı şimdi nikahlı olmayan adamla cinsel ilişkiye girerek on emiremi uydu. hani yapmıyorlardı bunun gibi bir dünya var da ben sana çok bariz bir örnek verdim. Hep tevrat okuyorlar diyorsun ne yazıyor tevratta müslümanlara hristiyanlara kötü davran, ez, öldür, yeryüzünden silmi yazıyor. Bunlarımı okuyup kendi egolarını tatmin ediyorlar. Netanyahunun oğlu facebook sayfasında duvarına müslümanları öldürmek lazım şunu yapmak lazım bunu yapmak lazım diyor. Bunlarmı dindar oluyor.
istisnalar kaideyi bozmaz.
istisnalar kaide yi bozmaz. müslüman hristiyan da zina yapar. yahudi nin çükü gökten ışınla inmedi ya. onlarda olan istisna digerlerinde de olsun bırakta. şabat günün de paraya dokunmazlar bıraksalar dünyayı rahat müslümanlar da dokunmaz zaten dokundurtmuyolar. bayramlarda özel dini gecelerde ayrı oldugu gibi günün her beş vakiti cami ler de kuran okurlar. he pardon unutmadan istisnalar kaideyi bozman aman bozak pardon bozuk bozuldu bişeyler işte.
tevrat' ın gelmiş geçmiş en iyi ekonomi kitabı olduğunu baz alırsak çok yerinde bir söylemdir.
fanatizm anlamında olabiliri olan önermedir. lakin dinleri baştan bozuk azizim.

--spoiler--
hep tevrat okuyorlar diyorsun ne yazıyor tevratta müslümanlara hristiyanlara kötü davran, ez, öldür, yeryüzünden silmi yazıyor.
--spoiler--
yaklaştın. tevrattan daha ziyade talmutta filan yazıyor. evet öldür yazıyor. yahudi olmayan herkesin canı, malı, namusu sana helaldir yazıyor. evet yazıyor diğer insanları tıpkı hayvan boğazlar gibi öldür, katlet yazıyor.
azıcık araştırın be birader.
bizim bilmediğimiz bir 'dindar ölçer' makinası var sanırım insanlar onunla ölçüm yapıp böyle sonuçlar elde ediyorlar dedirten iddia.
insanların yalan yanlış bilgiler sonucu manevi duygularını bir türlü tatmin edememesi sonucu oluşan bağlılıktır. bir nevi vicdanı rahatlatmak da denilebilir. dünyada en azınlık dindar kesim islamda olsa bile bu durum hakikati değiştirmeyecektir
sonuna kadar katıldığım önerme.
dindarlığın ne kadar çok ve düzenl ibadet etmekten ibaret olduğunu sanan insanların yapmış olduğu hatalı tespit. iyi bir dindar insanları duvarlarla çevirip üstlerine bombalar atmaz. özellikle çocuklar bulsun diye oyuncak şeklinde bombalar hiç atmaz!
evet çok dindar bir millettirler. paraya onlar kadar tapan yoktur.
dünya da en çok genel ev bulunan şehrin "tel aviv" olduğunu bilmeyen yazarın söylemi.
dünyanın en yüzeysel saptamalarından biridir. yahudiler din reformunu yapan ilk millettir. dini sembolleştirip belli bir seviyede tutmayı başarmışlardır. başarılarıda buradan kaynaklanır.

ayrıca sırf israil'de yaşayan halkın %30'u ateisttir. diasporada bu oran çok daha yüksektir.

ve ayrıca ateist dahi olsalar bat mitzvah gibi geleneklerini de sürdürürler. yani din yahudilerde çoğunlukla gelenek kalmıştır.

islam'da din reformu yapıalamayacağı için yahudilerin ve hristiyan toplumların galibiyeti uzun ve kesindir.
yaptıklarına bakıldığında hiç de öyle olmadıkları görülür.

on emir şöyledir:

- Karşımda başka ilahların olmayacak.
- Kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.
- Yehova'nın, Rab'ın ismini boş yere ağıza almayacaksın.
- Sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. Altı gün işleyeceksin ve bütün işini yapacaksın, fakat yedinci gün Allah'ın Rab'e Sebttir. Sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. Çünkü Rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.
- Babana ve anana hürmet edeceksin.
- Öldürmeyeceksin.
- Zina etmeyeceksin.
- Çalmayacaksın.
- Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.
- Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.
"dindar yahudilerin dünyadaki en dindar tektanrılı din inananları olması" şeklinde düzeltilirse daha akla yatkın olacak önerme. Çünkü gördüğüm bildiğim kadarıyla bazı hindular ve dahi budistler benim diyen yahudiyi cebinden çıkarır dindarlıkta.

Bu durumun sebepleri çeşitli olabilir. örneğin, babil sürgünüyle birlikte, tek tanrılı dini keşfeden onlardır. eee adam keşfetmiş bişey, hem de en eski tek tanrılı din onun ki, o sahip çıkmasın da kim sahip çıksın dinine?

bir başka sebep, yerleştikleri hemen hemen tüm topraklarda eziyet ve zulüm görmeleridir. Bu durumun sebeplerine hiç girmeye gerek görmeden, ezilen bir kitlenin daha da fanatikleşeceğini öngörmek olasıdır diyebilirim.