bugün

Ulu ve ekşi mensuplarına göre daha sığ/dar dünya görüşlü insanlardan oluşan dinci güzergahı.
kapanmamış olan sözlüktür bir buçuk ay sonra yeni yazılımı ile yeniden açılacaktır.
Sanırım kapanmış sözlüktür, instagram ve twitter hesapları ulaşılabilir olsa da sözlük hesabını bir türlü bulamıyorum internet aleminde.
Ya eksile eksile kayboldular, ya da eksile eksile yok oldular.
anlamıyorum.
En son ben askere gitmeden önce dervish millete mesaj yazıyordu, entry girmezseniz sözlüğü kaparım diye.
Güya muhafazakar sözlük ama orda bile ekşiden hallice yazarlar ve yazılar var. En azından yöneticisi müslüman diye kendimizi avutuyoruz.
bu başlık niye troll-iğrenç kategorisinde yav.* bunlar iyi çocuklardır. tek kötü yanları var dincidirler. o da biraz aydınlanma ile çözülür yaane.
ekşi sözlük, uludağ sözlükten sonra bana göre tr'de faaliyet gösteren en iyi sözlük sitesinden birisi.
vasıfsız ve tahammülsüz moderasyonlara sahip sözlük. kim besliyorsa onları işlerini iyi yapıyor. entry silme, özelden tehdit filan. hepinizin canı cehenneme. küfür, hakaret, cinsiyetçi içerikler yok diye takıldığım sözlüktü güya.
çok iyi ve güzel yazarlar var hâlen, allah hepsine selamet versin ama sözlük yönetimi böyle devam etsin allah'tan korkmazlar.
Yarı yarıya, gerici mal tayfa ile entelektüel tayfa karışımı bir sözlük. Nasıl bir arada sakince kalabiliyorlar merak ediyorum...
Sözlük içerik bakımından iyi. Fakat aktif değil bence. Mesela Gündem bölümü iki üç gün geriden geliyor.

(bkz: Uludağ sözlük vs dünya sözlük)
Amına koyim ne forumsal tanımmış ya şimdi de süresiz gömmüşler ibneler.
Sözlük iyi de sabisi tırt.

Yazmak keyifli.
Son derece mütevazi ve kaliteli sözlük. zaman zaman bu sözlüğe giriş yaparak entry giriyorum. gerçekten yazarlar sanki seçilmiş gibi en sağcısından en solcusuna son derece mülayim ve olgun insanlar. tartışmalarda dahi Tartışmanın asıl hedefinin, karşıyı mat etmek değil, ikna etmek olduğu idrakine varmaları ayrıca memnuniyet verici. umarım ilk göz ağrım uludağ sözlükte bu mertebeye ulaşır.

açık ve net evet.
içerisinde hacı-hoca sofu dolu olduğu, onların da kulaktan aşırma dini bilgiler ile geldiği, Kutan ayeti paylaşınca bile eksilenmeyi göze almanız gereken, atatürk'e karşı inanılmaz nefret kusan yazarları olan bir sözlük.

Yavaş yavaş eğitmeye başladım ama sanırım, özellikle atatürk'e karşı yapılan hareketlere tek kişi cevap vermeye çalışırken şimdi az çok sayımız arttı.

Küfürsüz, muhafazakar sözlük.
Kendi görüşleri dışında diğer görüşlere zerre saygısı olmayan yenişmen şafak haber yedi gibi troll sitelere yazar okulu vazifesi gören. Küfür yasak evli sevişmek serbest olan bir yer. Ayrica küçük gelinlere de olumlu yönde bakıyorlar.
Seviyeli ve küfürsüz güzel bir ortam.
teması bayağı hoş olan sözlük.

çok uğraşılmış belli.
Az önce nedenini anlamadığım bir şekilde uzaklaştırma cezası almışım.
bir zamanlar, henüz cogito iken bayağı yazmışlığım vardı orada. boş boş işler yapmaya başladı modları ve sahabısı. insanların hiçbir maddi kazanç elde etmeden; sadece gönüllülük esası ile girip yazdıkları interaktif sözlüklerde maalesef yönetim kadrosu bazen yazarlara maaşlı çalışan gözüyle bakabiliyorlar. hatta köle gibi de bakabiliyorlar.

işte bu durum orada had safhaya çıkmıştı. içimde olan ne varsa söyledim. ayrılmak istemiyordum aslında fakat yüce sahip inatla ve haksız olmalarına rağmen modlarını ve saçma sapan uygulamalarını desteklemeye devam etti. bıraktım ben de orayı. cahillerle -hele hele okumuş cahillerle- inatlaşamazdım zira.

şimdi ne alemdeler ne yapıyorlar bilmiyorum. umurumda da değil hani.
hakikaten kaliteli sözlük. ne olursa olsun dünya sözlükte allah'a hakaret eden ve peygamberimize hakaret eden başlıklar açılmadı. oradaki yazarlar birbirine saygılı. birbirlerinin görüşlerine saygılı. kimse kimsenin dinine laf atmıyor. gerçekten burası şeytan yuvası olmuş. tanım dahi yapılmıyor. bu nasıl bir sözlüktür? moderasyon hakaretler karşısında uyumakta. insanların inançlarına hakaret ediliyor ve sözlük yönetimi ses çıkarmıyor.

dünya sözlükte hiçbir zaman hakaret olmaz. küfür yok. sataşma olduğu zaman hemen müdahale edilir.

uludağ sözlükten bir cacık olmaz.
moderasyonun cahil cühela çocuklardan oluştuğu, uludağ sözlük'ün bir tık altında kaliteye sahip sözlük.

birbirinin tıpa tıp aynı formatta tanımlardan biri silinir, biri kalır.

moderasyonla ilgili bir eleştri yazdığınızda anında bir bahane bulunup şutlanırsınız.

ha, uludağ tamamen bir kesimin elinde, kafalarına göre takılıp muhalifleri susturdukları bir sözlük, hakkını yemeyeyim, burası da taraflılık ve politiklikte başa oynar ama bu dünyasözlük de çok amatör yav. adam humeyninin resmini koymuş, emevi torunlarını bilmemne yapan filan diye kendini övmüş, arkadaşın nick altına suriyeli şii anlamına gelen nusayridir yazdım diye "hakaret" demişler, bu bahane ile moderasyona daha fazla giydirmeyeyim diye beni yollamışlar.

bir yazar da moderasyon eleştrisinin altına "onlar hep lisans yüksek lisans yapan okumuş insanlar. onlara haksızlık etmeyelim" demiş. seviye bu yani. moderasyon okumuş çocuklar, onlar bilir. biz ilkokul ikiden terk ya. demek ki bu mesajı yazan vatandaş üniversite sınavlarına hazırlanıyor, kazanınca einstein olacağını sanıyor.

dünyasözlük kreş ve anaokulu.
göt başlığının sansürlü olduğu sözlüktür.

neymiş küfür yokmuş, kural varmış. lan siktirin deyip gidilmesi elzem.

küfür yok ayağına yazara engel resmen.
tasarımı ve yazarlara sunduğu seçeneklerin oldukça iyi olduğu sözlük.
nesil olayı olmayan, net hızı yavaş bile olsa hızlı akan sözlük.
güncel entry girilmesine rağmen başlığın sol framede gündeme düşmemesi olayıdır. ilginç.
sol frame de görünmeyen sözlük.
güncel Önemli Başlıklar